iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max: Hangisini Almalıyım?

0
6501

Yeni iPhone akıllı telefonu almak isteyen takipçilerimiz için çok sayıda rehberimiz var. En iyi iPhone hangisi? 2021’de hangi iPhone alınır? Gibi birçok rehberden sonra detay bir konudan daha bahsetme gereği duyduk. Bu kez iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max arasında kalan takipçilerimiz için bir rehber hazırlıyoruz.

[06/12/2021 Güncellemesi: Bu yazı ilk kez Mart 2021’de yazılmıştır. Son gelen zamlarla oluşan fiyatlar da konuya eklenmiştir. Konunun yazıldığı tarihte henüz iPhone 13 modelleri duyurulmamıştı. Artık Apple’ın resmi sitesinde iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max satılmamaktadır. Yalnızca iPhone 12 Mini ve iPhone 12 modelleri satılıyor. Konuyu okurken bunu göz önüne alarak okuyunuz.]

Hangi iPhone 12 modelini tercih etmeli sorusundan çok hangi Pro modelini tercih etmek gerekiyor sorusundan söz etmeye çalışacağız. İşimizin uzun olduğunu düşünecek olursak hemen işe koyulmamız gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: 2021 Yılında Hangi iPhone Alınır? (Güncellendi)

iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max Farkları Neler? Hangisini Almalı?

Yanlış bilinen bir kısmı paylaşarak söze gireyim. iPhone 11 akıllı telefonlarında çok büyük bir fark yoktu. Yani bu modellerin pro versiyonlarında çok önemli bir fark görmemişti. Sadece ekranlarda bir fark söz konusu olmuştu.

Bu sefer akıllı telefonlarda daha derin bir fark var. Sanıldığının aksine sadece ekran boyutu değil. Artık Pro Max akıllı telefonları bir miktar daha avantajlı.

Zaten bu yazıyı hazırlamamızın nedeni de akılda soru işareti bırakmadan tüm bu farklardan da söz etmek olacak. Bilgilendirmemizi de yaptık. 🙂 O zaman ekrandan söz ederek işe başlayalım.

iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max

iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max Karşılaştırma

iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max Ekran Karşılaştırması

Evet Pro modellerinde daha fazla fark söz konusu ama en büyük fark yine ekran boyutu farkı. Elinize iki telefonu da alın. Göreceğiniz şey şu olacak ki iki akıllı telefonda da ciddi bir boyut değişikliği karşınıza çıkacak. Bu ayrımı çok iyi yapmak gerekiyor.

Ayrıma Dikkat!: Ekran boyutu konusu biraz daha tasarım kısmına yakınlaşıyor. Ekran boyutu kısmı ile teknik özellikler kısmı karıştırılmamalı. Yani telefonun boyutu ile ekran özelliklerini çok karıştırmayın demek istiyorum. İkisi de ayrı kapıya çıkıyor.

iPhone 12 Pro Ekran Özellikleri: Pro modelde 6.1 inç ekran bulunuyor. Apple’ın çok övündüğü, yere göğe koyamadığı Super Retina XDR ekranı bu akıllı telefonda da kullanılıyor. Telefonun çözünürlüğü ise 2532 X 1170 piksel olarak belirlenmiş.

Bu çözünürlük değeri telefonun 460 PPi piksel yoğunluğunun olduğunu gösteriyor. Piksel yoğunluğu gayet iyi. Görüntü kalitesi gayet iti. Yine çentikli tasarım var ve sadece ekran boyutu 6.1 inç bunu bilin.

iPhone 12 Pro Max Ekran Özellikleri: Pro Max modelinde ise ekran boyutunda bir değişim bizi karşılıyor. 6.1 inç ekran boyutu yerine 6.7 inç ekran boyutu sunuluyor. Yine Apple’ın çok övündüğü Super Retina XDR ekran modeli bu seri için de geçerli olan bir ekran modeli. Telefonun çözünürlük değeri ise 2778 X 1284 piksel olarak açıklandı.

Bu değer de piksel yoğunluğunu sabitlemek için ekran boyutuna özel olarak seçilmiş olan bir değer. iPhone 12 Pro Max akıllı telefonun da 458 PPi piksel yoğunluğu bulunmakta. Piksel yoğunluğu çok çok ufak bir değerde farklı. Bunu da insan gözünün çok fazla algılaması mümkün değil. Sizin anlayacağınız iki telefonda boyut dışında bir fark yok.

iPhone 12 Pro Max

Ekranda Nasıl Bir Ayrışma Var?: İki modelden biri arasında kalmışsanız, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max arasında ekran konusunda tek farkın boyut olduğunu bir kez daha vurguluyorum. Aynı görüntü kalitesi sunuluyor ve aynı ekran kalitesine yer veriliyor. Piksel yoğunluğu için de aynı şey geçerli.

Ekranın Ortak Olan Diğer Özellikleri

 • Super Retina XDR ekran teknolojisi
 • 1200 nit parlaklık değeri HDR desteği
 • 800 nit parlaklık değeri tipik kullanımda
 • P3 geniş renk yelpazesi
 • HDR ekran özelliği ,
 • True Tone ekran teknolojisi
 • 2.000.000:1 kontrast oranı
 • Geliştirilmiş dokunsal geri bildirim
 • Seramik kalkan.

Baştan beri konuştuğumuz o yüksek koruma desteğini sunuyor. Ekran 4 kata kadar daha dayanıklı ve ekranın daha dayanıklı olduğu artık resmi olarak kanıtlandı.

Ekran konusunda tüm farkları ve bilinenleri detaylıca anlattık. iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max ekran karşılaştırması bitti. 🙂 Karar vermeyin. Daha yolumuz uzun.

iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max Tasarım Karşılaştırması

Evet. Kesin bir dille tasarım ile ekran arasında fark olduğunu anlatmıştım. Ekran özelliklerini ayrı olarak ele aldık. Tabii ki tasarım kısmını da ayrı olarak ele alacağız. iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max tasarımları açısından söyleyeceğimiz çok fazla bir şey yok.

İki telefonun boyut dışında bir farkı söz konusu değil. İki telefonda da Face ID ekran tasarımı geliyor. Uçtan uca ekran tasarımını kullanan akıllı telefonlar, iPhone 5 modelinde olduğu gibi düz kenarlar barındırıyor.

Parlak görünüm sağlayan cerrahi sınıf paslanmaz çelik, her iki telefonun kenarları için de kullanılıyor. Her iki telefonda seramik kalkan ile korunuyor ve her iki akıllı telefonda IP68 sertifikasına sahip.

Bu sayede 6 metre suda 30 dakikaya kadar da dayanıklılık sunuluyor. Dediğimiz gibi boyutlar farklı ve biz de iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max ikilisinin boyutlarına bakalım.

iPhone 12 Pro Boyutları

 • Ağırlık: 189 gram
 • Yükseklik: 146.7 mm
 • Genişlik: 71.5 mm
 • Derinlik: 7.4 mm

iPhone 12 Pro Max Boyutları

 • Ağırlık: 228 gram
 • Yükseklik: 160.8 mm
 • Genişlik: 78.1 mm
 • Derinlik: 7.4 mm

Tasarım Çıkarımımız: iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max arasında tasarım konusunda sadece boyut farkı var. Telefonlar arasında Max modeli daha geniş. Bunun dışında Max modeli daha büyük olduğu için daha fazla paslanmaz çelik malzeme kullanılmış durumda.

Bu da telefonun daha ağır olduğunu gösteriyor. Size önerim iki telefonu da tercih edecekseniz ince bir kılıf kullanın. İki telefonda biraz ağır. Koruma zaten yeterli. Daha ince kılıflar işinizi görecektir.

iPhone 12 Pro almak için ne kadar çalışmamız gerekiyor

iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max Performans ve Pil Karşılaştırması

İki model arasında çok tartışılan noktalardan birisi de bu. Hangi iPhone akıllı telefonunu tercih etmeliyim diye sorun kullanıcılar, iPhone 12 Pro Max modelinin daha performanslı olduğunu düşünüyor. Peki, öyle mi?

İşlemci: Bildiğiniz gibi ya da bu konuda yeniyseniz şimdi duyacağınız gibi telefonlarda A14 Bionic işlemcileri var. İki telefonda da aynı işlemciler var. İki telefonun işlemcileri aynı olduğu için performans değeri de aynı. 16 çekirdekli Neural Engine motoru, 6 çekirdekli yapı ve %80 daha iyi bir yapay zeka. Haliyle bu değerler de gösteriyor ki aynı performans değeri sunuluyor.

RAM: iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max akıllı telefonlarında 4 GB RAM miktarı kullanılmıştı. Her iki akıllı telefon modeli için de RAM miktarı artmış durumda. Her iki telefonda da 6 GB RAM var. Bu da performansın arttığını gösteriyor ama ikilinin arasında bir fark yok. İki telefon için de değerler aynı.

Pil: İki akıllı telefonda sunulan pil konusunda farklılıklar var. Telefonlardan biri daha büyük ve haliyle pil kapasitesi de daha yüksek. Ama sunulan değerler aynı. İki telefonda da 20W hızlı şarj ile telefonlar 30 dakika içerisinde %50 seviyesine kadar şarj olabiliyor.

15W değerinde MagSafe kablosuz şarj desteği ve 7.5W değerinde de Qi kablosuz şarj sunuluyor. Fakat pil dayanma süreleri ciddi oranda fark gösteriyor. Öyle azımsanacak bir fark değil.

iPhone 12 Pro Pil Ömrü Süreleri

 • Ses çalma süresi: 65 saate kadar ses çalabiliyor.
 • Video Oynatma Süresi akışlı: 11 saate kadar varan video oynatma süresi.
 • Video Oynatma: 17 saate kadar varan video oynatma süresi.

iPhone 12 Pro Max Pil Ömrü Süreleri

 • Ses Çalma Süresi: 80 saate kadar ses çalabiliyor.
 • Video Oynatma Süresi akışlı: 12 saate kadar video süresi.
 • Video Oynatma Süresi: 20 saate kadar video süresi.

Bağlantı Durumları

Bu kısımda da kendinizi rahat hissedebilirsiniz. Çünkü bu kısımlarda da bir fark gözükmüyor. İki telefonda da 5G bağlantısı bulunuyor. Her ne kadar ülkemizde kullanılmıyor olsa da 5G mutlaka kullanıma alınacaktır.

Performans Çıkarım: iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max akıllı telefonlarını performans açısından değerlendirdiğimiz zaman iki telefonun da bir farkı olmadığını anlıyoruz. Sadece Pro Max akıllı telefonunu tercih edenler için daha uzun pil ömrü şansı var. Bana sorarsanız değecek bir fark oluşuyor. Sadece kağıt üzerindeki bilgilere bakmamak lazım.

iPhone 12 Pro

iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max Kamera Karşılaştırması

Bir telefon alacaksınız. Kamerasının çok iyi olmasını istediğini için iPhone 12 Pro modellerini tercih ediyorsunuz diye düşünüyorum. Derdiniz “en iyisi” ise o zaman Pro Max akıllı telefonunu tercih etmeniz gerekecek. Dediğimiz gibi geçen senelerden farklı olarak bu sene akıllı telefonların kamerası için de değişiklikler yapıldı. Önce ortak olan sistemden söz edelim. İki telefonda da;

 • 12 MP ultra geniş açılı
 • 12 MP geniş açılı ve 12 MP telefoto
 • LIDAR tarayıcı bulunuyor.

iPhone 12 Pro Max

Bunlar kameralar için ortak olan özellikler. Donanım açısından baktığınızda iki telefonda aynı gibi.

Burası Önemli: Pro Max akıllı telefonlarında Pro modeline göre 1.7um piksel yer alıyor. Yani telefon temel Pro modeline göre %47 oranında daha büyük bir sensörle beraber geliyor.

Telefondaki bu yapı, düşük ışık performansının büyük oranda artmasını sağlıyor. Daha geniş lensler, %87 oranında daha fazla ışık toplanmasını sağlıyor ve gece çekimleri çok daha başarılı hale geliyor.

iPhone 12 Pro Max

Diğer Önemli Kamera Detayları: Şimdi farklara devam edelim. iPhone 12 Pro Max modelinde toplamda 5x optik yakınlaştırma özelliği var. Fakat bu iPhone 12 Pro akıllı telefonlarında 4x optik yakınlaştırmaya düşüyor.

iPhone 12 Pro akıllı telefonları 10 kata kadar dijital zoom özelliği sunarken, iPhone 12 Pro Max modelinde ise 15 kata kadar dijital zoom özelliği destekleniyor. Bir değişiklik daha var. O da telefonların telefoto kamerasında. iPhone 12 Pro modelinde telefoto lens 2,5 X f/2.2 değeri sunarken, iPhone 12 Pro Max modelinde 2x f/2.0 değerine yer verilmekte.

Kameralar için ortak olan özelliklere de daha yakından bakmak istersek, yani diğer özellikleri de değerlendirmek istersek kameraların sunduğu;

 • Panorama modu desteği
 • Safir kristal lens kapakları
 • Apple ProRAW desteği
 • Lens düzeltmesi özelliği
 • Seri çekim modu desteği
 • Çift optik görüntü sabitleme. Hem geniş açı lenslerinde hem de telefoto lenslerinde.
 • Altı efetkli olan porte ışık desteği.
 • Beş bileşenin bulunduğu lens desteği
 • %100 odak pikselleri
 • Akıllı HDR3 ile sahne algılama özelliği
 • Gelişmiş kırmızı düzeltme artısı
 • HEIF ve JPEG destekleri
 • Derin Füzyon
 • LIDAR destekli gece modu portreleri

Şimdi bunlar iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max akıllı telefonlarının arka kamera değerlendirmesi. Doğal olarak ön kamera değerlendirmesi de merak ediliyor. Biz de ön kameralar için de bir bilgilendirme yapalım.

iPhone 12 Pro ve Pro Max

Ön Kamera Sistemi

Selfie kamerasında 12 MP değerinde bir kamera tercihi yapılıyor. F/2.2 diyafram açıklığında bu kamera, gece modu için de destek sunuyor ve iki telefon için de aynı kameralar geçerli.

Video Kayıt Özellikleri Nasıl?

Pro ve Pro Max akıllı telefonlarının kamera özellikleri farklı ama video kayıt özellikleri çok farklı değil. Video kayıt özellikleri iki model için de üst düzey olan özellikler.

 • Dolby Vision ve HDR kayıt desteği. 60 fps değerine kadar.
 • 24 Fps, 30 Fps ve 60 Fps 4K video kaydı özelliği
 • 7 kata kadar dijital yakınlaştırma. Sadece Pro Max modeli için geçerli.
 • Gece modu hızlandırılmış desteği.

iPhone 12 Pro ve Pro Max

Kamera Konusunda Genel Yorum: Akıllı telefonlar konusunda kamera önem verilen bir teknoloji haline geldi. Her iki akıllı telefon modelinde de çok iyi kameralar var. Fakat kesinlikle iPhone 12 Pro Max modeli daha iyi çekiyor.

Özellikle telefonun gece çekimlerinde başarısı azımsanmayacak kadar fazla. Kamera sizin için çok önemliyse o zaman Pro Max sizin için ideal bir akıllı telefon. Hatta Pro Max modelinin, temel modelin modifiye edilmiş hali olarak düşünün derim.

iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max Renkler ve Depolama Alanları

Telefonların renk seçeneği ortak. 4 farklı renk seçeneği var. Bu renkler;

 • Altın
 • Grafit rengi
 • Gümüş rengi
 • Pasifik mavisi rengi.

Telefonların depolama alanları da ortak. 128 GB depolama alanı en düşük kapasite. En yüksek kapasite ise 512 GB.

iPhone 12 Pro kullanıcı yorumları

Fiyatlar

Konuyu güncellediğimiz Aralık 2021 tarihinde Apple’ın resmi sitesinde iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max satılmadığından fiyatları e ticaret sitelerinden aldık. Fiyatlar değişebilir.

iPhone 12 Pro akıllı telefonu için ,

 • 128 GB – 18.000 TL civarı
 • 256 GB – 19.000 TL civarı
 • 512 GB – 20.000 TL civarı

iPhone 12 Pro Max akıllı telefonu için,

 • 128 GB – 22.000 TL civarı
 • 256 GB – 23.000 TL civarı
 • 512 GB –  24.000 TL civarı

Bu fiyatlar güncel fiyatlar. 2021 Temmuz ayı itibarıyla halen günceldir. Bazen kampanyalar yapılıyor ve fiyatlar biraz daha düşebiliyor. Apple’da değil ama e-ticaret sitelerinde görebiliyoruz. Artık Apple Türkiye’nin resmi sitesinde iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max satılmamaktadır.

iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max

Hangisini Almamız Lazım?

Tüm detayları aktardığımı düşünüyorum. Buradan çıkaracağımız sonuç şu ki iki telefonda çok iyi. Bütçe sorununuz yoksa benim size önerim kesinlikle Max modelini alın. Hem kamera daha iyi hem de ekran daha geniş.

Kullanım biraz daha eğlenceli geliyor. Ama diğer türlü 2 bin TL farka değecek özellik var mı? Pek fark etmeyecektir. Bir sahip olduğunuz bütçe ile alakalı olan bir durum söz konusu.

Siz de fikirlerinizi bizle paylaşmayı unutmayın. Yorumlarınızı mutlaka bekliyorum. Siz olsanız hangisini alırsınız?

 

[06/12/2021 Güncellemesi]

Son gelen zamlarla birlikte fiyatlar çok arttı. Bu fiyatlarla iPhone 12 modellerini almanızı tavsiye etmiyoruz. Bütçeniz yeterliyse iPhone 13 Pro veya iPhone 13 Pro Max modellerini almanız daha uygun olacaktır.

 

Önceki İçerikiPhone’da Zil Sesi Yapmak
Sonraki İçerikiPhone 12 Alınır mı?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?