iPhone 12 Pro Tanıtıldı – Fiyatı, Özellikleri ve Çıkış Tarihi

0
1480

iPhone 12 Pro bu yıl Apple’ın amiral gemisi akıllı telefonu olacak. Yeni amiral gemisi akıllı telefon tasarımıyla olmasa da teknik değişiklikleriyle adına yakışır bir telefon oldu. Pro takısına hak kazanan yeni akıllı telefonun, özellikle yeni işlemcisiyle ne kadar başarılı olacağı merak ediliyor.

Bunun yanında bir de yenilenmiş olan ekran var ki kesinlikle değerlendirmelere alınması gerekiyor. Daha başarılı olacağı görülen iPhone 12 Pro modelinin tasarımından ve teknik özelliklerinden söz edelim.

iPhone 12 Pro Tasarımı ve Kasası

Telefonun tasarımı geçen senenin neredeyse kopyası gibi. Evet kasa daha düz ama tasarım eski modelin neredeyse aynısı.

Yine arka kısımda bu telefonda da kare kamera alanı devam ediyor. iPhone 11’den beri benimsenen tasarım değişmeyecek anladık. iPhone 13 modellerinde bile aynı yapının kullanılması bekleniyor.

Bir fark olacağını biz de düşünmüyoruz. Arka kısımda kamera alanında bir fark var ki o da LIDAR tarayıcı. 3 kamera yine aynı konumlanmış ama bu kez LIDAR tarayıcı da var. 3 kamera lensi aynı kullanılmış diyoruz çünkü bunların tasarımı değişmemiş. LIDAR tarayıcı sanılandan daha küçük tutulmuş.

iPhone 12 Pro

Öne gelince, çentik çentik çentik… iPhone 12 Pro modelinde de çentik aynen korunmuş ve ekrana güzel bir şekilde entegre edilmiş durumda.

Tasarım için değişen şey kasa yapısı. Beklenen o düz kasalara geçtik. Ana modellerden farklı olarak iPhone 12 Pro modelinde malzeme açısından ise yine paslanmaz çelik kullanılıyor. Renk seçenekleri ise gri, beyaz, altın ve mavi.

iPhone 12 Pro Ekran Özellikleri

Telefonun ekranı temel telefonda olduğu gibi 6.1 inç. Biraz daha geniş bir ekran beklerdik ama bunu Pro Max modeline saklamışlar. OLED panelin tercih edilmesi ise şaşırtıcı bir durum değil. Super Retina XDR OLED teknolojisinde olan akıllı telefonun, 1200 nit parlaklık değeri bulunuyor.

2.000.000:1 konstrast oranının sunulduğu ekranın çözünürlük değeri ise 2778 X 1284 piksel olarak açıklandı. Bu değerlerle beraber ekranın piksel yoğunluğu ise 458 PPi olarak açıklandı.

iPhone 12 Pro Teknik Özellikleri

Tüm modeller için bunu söylemekten sıkıldık ama yeniden söyleyelim. Telefonun içerisinde A14 işlemci var. 5 nm üretim sürecinden geçmiş olan işlemci, yeni yapay zeka bölümü ile beraber çok yüksek hızlara çıkabiliyor. İşlemci kısmını daha sonra tekrar inceleyeceğiz.

RAM miktarı henüz belli olmayan iPhone 12 Pro akıllı telefonunun, depolama alanı ise 128 GB seviyesinden başlayacak. Bunun dışında 256 GB ile 512 GB depolama alanlarına yer veriliyor.

iPhone 12 Pro

iPhone 12 Pro Kamera Teknolojisi

Bu kez telefonda LIDAR tarayıcı da bulunuyor. Telefonun TOF 3D LiDAR tarayıcısı büyük oranda fark yaratırken, telefonun kameraları da gayet başarılı. Kameralar şöyle;

  • Ana kamerada OIS destekli 12 MP f/1.6 diyafram açıklığında 26 mm geniş açı kamerası
  • 12 MP – 120 derece görüş açısında – ultra geniş açılı f/2.4 diyafram açıklığında ikinci kamera
  • 12 MP – f/2.2 diyafram açıklığında – 4x optik zoom özellikli telefoto kamera
  • Başta söylediğimiz TOF 3D Lidar tarayıcı
  • 12 MP – f/2.2 diyafram açıklıklı ön kamerada 4K 60 Fps çekim yapabiliyor. Ayrıca Dolby Vision çekim de yine ön kamerada yer alan detaylardan.

yeni akıllı telefonun kamerası, 10 bit Dolby Vision destekli videolar çekebilecek ve 4K HDR video kaydı alabilecek. Deep Fusion özelliğini tüm kameralara ekleyen marka, çekim kalitesini bir hayli arttırmış.

iPhone 12 Pro

iPhone 12 Pro Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Yeni akıllı telefonun başlangıç fiyatı 999 dolar olarak açıklandı. Bu modelde 16 Ekim tarihinde ön siparişlere açılacak. 23 Ekim’de satışlar başlayacak.

Önceki İçerikiPhone 12 Mini Tanıtıldı – Fiyatı, Özellikleri ve Çıkış Tarihi
Sonraki İçerikiPhone 12 Pro Max Tanıtıldı – Fiyatı, Özellikleri ve Çıkış Tarihi
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?