iPhone 12 Pro Max Kamera Modülü Parçalarına Ayrıldı

0

iPhone 12 Pro Max kamera lensleri, diğer iPhone 12 modellerine göre çok daha geniş tutulmuş ve çekim kalitesini biraz olsun arttıracak şekilde tasarlanmış durumda. Yeni telefonda daha fazla alanı olduğunu bilen Apple bunu iyi değerlendirmiş.

Apple’ın yapmış olduğu tanıtım sırasında da belirttiği avantaj, iPhone 12 Pro Max akıllı telefonlarının DxOMark testlerinde Pro modelini geçmesini de sağladı. Kağıt üzerinde biz bu avantajın daha iyi olduğunu ve sensörlerin de daha büyük olduğunu biliyoruz ama iFixit ekibi bilgilerin sadece kağıt üzerinde kalmasını istememiş.

Ekip telefonu parçalarına ayırıp ardından da kamera modülünün ayrıca röntgenini çekerek, aradaki farkı somut olarak ortaya çıkarmış durumda.

iPhone 12 Pro Max Kamera Modülü Ne Kadar Daha Geniş?

Telefonu parçalara ayıran ekip, kullanılan kamera modülünü özenle söküyor. Modül içerisinde yapılan boyut değerlendirmesine göre kullanılan lensler, iPhone 12 akıllı telefonları ile karşılaştırıldığı zaman %47 oranında daha büyük olarak gözüküyor.

12 modellerine göre %47 oranında daha büyük olan lensler, dizilim olarak ise aynı dizilimi sunuyor. Pro modeliyle dizilim arasında bir fark göze çarpmıyor.

Daha geniş kullanılan bu üçlü grup aynı zamanda daha fazla ışığın girmesini sağladığı için haliyle çekim kalitesi de daha iyi bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Röntgenin sonuçlarına baktığımız zaman ise kamerada yeni bir görüntü sabitleme sisteminin kullanıldığını anlıyoruz. Etrafı saran 4 mıknatısla oluşturulmuş olan sistem, el titremelerinde görüntünün en iyi şekilde sabitlenmesini sağlıyor ki yeni sensörün bu konuda eskilere göre çok daha iyi olduğunun da altı çiziliyor.

iPhone 12 Pro Max kamera modülü

Her açıdan eski modellere ve tanıtılan yeni modellere göre daha iyi bir kamera sunduğunu söyleyebileceğimiz akıllı telefon buna rağmen DxOMark değerlendirmelerinden istenen sonucu alamadı. 130 civarlarında bir puan açıklandı ama bu kamera değerlendirmesi için çok yeterli değil. Biraz düşük kalıyor.

Liste başında yer alan Mate için sıralama değişmedi mesela. Apple’ın iPhone 13 modeliyle biraz daha başarılı bir sonuç ortaya çıkarması gerekiyor. Bundan anladığımız tam olarak bu. Belki de kameralarda yapılacak köklü değişiklik çok daha iyi sonuçlar verebilir.

Önceki İçerikiPhone 12 için Alınan Vergi Ne Kadar? Dev Konu!
Sonraki İçerik2 iPhone Modeli için Yolun Sonu – Güncelleme Almayacaklar!
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?