iPhone 12 Pro Maliyeti Ne Kadar? İşte Rakamlar

0
2002

iPhone 12 Pro fiyatları malum yüksek. Sadece ülkemiz için değil, dünya geneli için bu telefonlar diğer modellere göre daha pahalı olan seriler. Peki, iPhone 12 Pro maliyeti ne kadar? Telefonların Apple’ın kazançları göz önüne alındığı zaman mı fiyatları bu kadar yüksek rakamlara geliyor?

İşte bu konuda ana parçalar üzerinde yapılan bir çalışma var. Yapılan çalışma markanın bir model için ne kadar harcadığını az çok ortaya çıkarıyor. Bakalım kullanılan parçaların maliyetleri ne kadar ve Apple bu konuda nasıl bir düzenleme yapıyor?

iPhone 12 Pro Maliyeti Nasıl?

Fomalhaut Techno Slotions uzmanları tarafından yapılan testler sonrasında ortaya çıkan sonuçlara göre Apple’ın maliyetleri geçen seneye göre artış gösterdi.

Tüm bileşenler hesaba katıldığı zaman parçalar, telefonun ana fiyatının %27’lik kısmına denk geliyor. Yani geçen seneye göre de %9’un üzerinde artan bir maliyet var gibi gözüküyor.

Parçaların maliyetinin bir telefon için 406 dolar civarında olduğu söylendi. Tek bir modelde 406 dolar gibi bir maliyet var. Peki ya hangi parçada nasıl bir maliyet sunulmuş?

Burada başı çeken parçalardan birisi Apple’ın yeni 5G modemleri gibi gözüküyor. Qualcomm x55 5G modemlerini kullanan marka bunun için 90 dolarlık bir ödeme yapıyor. En yüksek maliyet modemlerde karşımıza çıkıyor.

iPhone 12 Pro maliyeti

Modemleri takip eden ise tahmin edersiniz ki ekranlar oluyor. Telefonların ekranları da Samsung ya da LG üzerinden alınan OLED paneller ve Apple bunun için 70 dolarlık bir ödeme gerçekleştiriyor.

En büyük maliyetler bu iki kalemde karşımıza çıkıyor. Hemen sonrasında gelen ise Apple’ın bir sonraki önemli bileşeni olan A14 Bionic serisi işlemciler oluyor. Her telefon için işlemcilerin maliyeti 40 dolar olarak açıklandı.

40 dolarlık bir işlemci maliyetini takip eden ise 12.80 dolarlık RAM’ler oluyor. Depolama alanı için 19.20 dolar gibi bir ücrette ödenen akıllı telefonların kameraları için ise 7.4 ve 7.9 dolar ödeme yapılıyor.

iPhone 12 Pro maliyeti

Sonuç olarak ortaya çıkan maliyet bu şekilde. Tabii ki bu parçaların maliyeti gözünüze az gelmiş olabilir ama burada unutulmaması gereken bir kısım var ki o da araştırma süreci. Sonuçta bu parçaların bir de araştırma aşaması bulunuyor ve asıl maliyet bu teknolojilerin geliştirilmesi ve akıllı telefona doğru bir şekilde entegre edilmesinde karşımıza çıkıyor.

Bir de iPhone 12 Pro maliyeti içerisinde reklam çalışmaları ve satış masrafları var. Ama tabii ki unutmadan şunu da söyleyeyim Apple’ın kutusundan şarj cihazı çıkmıyor. Telefon zaten çok çok yüksek maliyete çıkmış gibi marka şarj cihazlarını da kaldırmak istemiş. Diyecek söz yok. 🙂

Önceki İçerikiPhone 12 Pro Almak için Ne Kadar Çalışmak Gerekiyor?
Sonraki İçerikiPhone 12 ve iPhone 12 Pro Ön Siparişleri Başladı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?