iPhone 12 Pro ile iPhone 11 Pro Kamera Karşılaştırması

0
2508

iPhone 12 Pro ile iPhone 11 Pro kamera karşılaştırması, Apple evreninde farklı bir yere sahip. Çünkü bu kez telefonların kameralarında ciddi bir fark var. iPhone XS modelleriyle iPhone 11 modelleri arasındaki farklardan daha fazlası var.

Bu kez yeni seri akıllı telefonların LIDAR tarayıcı gibi bir artısı var. Bunun yanında yeni işlemci ve yeni kamera modları artısı var. Tüm bunların nasıl bir fark oluşturduğu merak ediliyor. Biz de bu farklı ortaya koymak için Macrumors tarafından hazırlanan karşılaştırmaya yer vermek istedik.

iPhone 12 Pro ile iPhone 11 Pro Kamera Karşılaştırmasında Kim Önde?

Aslında yeni akıllı telefonlarda iPhone 12 Pro Max modelinin en iyi kameraya sahip olduğu görülüyor. Kamera lensleri biraz daha geniş ve gece modu için de biraz daha fazla ışık toplayabiliyor. Fakat Pro Max modelinin satışa çıkmadığını biliyoruz.

Bunun için iPhone 12 Pro ile iPhone 11 Pro karşılaştırması yapacağız. Bu detayı da verdikten sonra gelin telefon kameralarına bakalım.

Karşılaştırmaya baktığımız zaman donanım olarak telefonlar arasında çok bir fark yok gibi gözüküyor. Yine Geniş Lens, Ultra Geniş Lens, Telefoto Lens olmak üzere üçlü lens kullanımı var. Bunun yanında yeni akıllı telefonların LIDAR tarayıcı ve A14 işlemci gibi donanım artıları da var ki zaten farkı yaratan büyük çoğunlukla bu kısımlar gibi gözüküyor.

TrueDepth Kamera

Karşılaştırmaya ilk olarak TrueDepth kameralardan başlayalım. TrueDepth ön kamerada iki telefonda da 12 MP f/2.2 diyafram açıklığında kameralar var. Fakat burada iPhone 12 Pro modeli çok daha başarılı. Ek olarak birçok özelliği var. iPhone 12 Pro modelinde yer alan artılar;

  • Smart HDR 3
  • Dolby Vision HDR desteği
  • A14 ile yeni bir gece modu
  • Deep Fusion

gibi artıların olması yeni akıllı telefonları bu konuda çok başarılı kılıyor. iPhone 12 Pro modelleri ön kamera konusunda çok daha başarılı.

iPhone 12 Pro ile iPhone 11 Pro kamera karşılaştırması

Ön kamera Deep Fusion ile çok pozlamadan en iyi pikselleri çıkarmayı başarıyor. Bu da daha fazla ayrıntıya ulaşılmasını sağlıyor. Ek olarak Dolby Vision ile selfie videoları her zamankinden çok daha başarılı.

Bunlara bir de gece modu eklenince ön kamera kısmında bariz bir farklar iPhone 12 Pro önde gözüküyor.

Kazanan: iPhone 12 Pro

Arka Kamera için Sunulan İyileştirmeler

7 elementli yeni geniş lensleri kullanan iPhone 12 Pro akıllı telefonunda, %27 daha fazla ışık sağlanıyor. Arka kameradaki bu %27’lik ışık farkındalığı, gece çekimlerinde iPhone modelinin uçmasını sağlıyor ki fark çok net anlaşılıyor.

Bunun yanında otomatik sabitleme özelliğinin geliştirildiğini ve 52 mm odak uzaklığı bulunan yeni bir f/2.0 telefoto lens kullanıldığını görüyoruz. Yine bu da iPhone 12 Pro akıllı telefonlarının daha geniş bir açıdan gelebilecek olan bozulmayı hesaba katmasını ve bunun için Lens Düzeltme özelliğini kullanmasını sağlıyor.

iPhone 12 Pro ile iPhone 11 Pro kamera karşılaştırması

Lens ve LIDAR tarayıcılardan elde edilen artı “Gece modu” ile de şahlandırılınca yine kazanan iPhone 12 Pro modeli oluyor. Deep Fusion özelliği, Smart HDR 3 özelliğine geçmiyorum bile.

Kazanan: iPhone 12 Pro

Aydınlık Fotoğraflarda Durum Ne?

iPhone 12 Pro ile iPhone 11 Pro kamera karşılaştırması için en fazla merak edilen kısım aydınlık ortamlarda çekilen fotoğraflardaki durum. Bu kısımda da yeni akıllı telefonlarda yer alan Smart HDR 3 devreye giriyor. Beyaz dengesini, ışık dengesini ve renk dengesini en iyi şekilde kuran akıllı telefon, net şekilde iPhone 11 Pro modelinin önünde.

iPhone 12 Pro ile iPhone 11 Pro kamera karşılaştırması

Fakat telefoto kısmında kısmında karşılaştırma yapıldığı zaman iPhone 12 Pro daha iyi olsa da arada çok bir fark yok gibi gözüküyor. En azından telefoto konusunda dengeli bir yarış var.

iPhone 12 Pro ile iPhone 11 Pro kamera karşılaştırması

Kazanan: iPhone 12 Pro

Portre Modu Görüntüleri

iPhone 12 Pro ile iPhone 11 Pro kamera karşılaştırması portre modu kısmında da rekabet var.

iPhone 12 Pro ile iPhone 11 Pro kamera karşılaştırması

A14 işlemcileri ve LIDAR tarayıcı artısı ile beraber yeni telefonun derinlik konusunda daha iyi çekimler sunduğunu söylemek gerekiyor. LIDAR tarayıcının gece modu portre çekimi imkanları da sunuyor olması çekim kalitesini bir hayli arttırmış.

iPhone 12 Pro ile iPhone 11 Pro kamera karşılaştırması

Gece Modu Artısı

LIDAR tarayıcı ve yine A14 işlemci ikilisinin gece modu çekimlerinde de gayet başarılı olduğunu görüyoruz.

iPhone 12 Pro ile iPhone 11 Pro kamera karşılaştırması

iPhone 11 Pro ile karşılaştırıldığı zaman yeni telefonun gece modu çekimlerinde ayrıntılar daha net gözüküyor. Görüntüler kesinlikle daha net. Ayrıca Ultra geniş açı lenslerine eklenen gece modunun da nasıl bir fark yaratacağı net olarak anlaşılıyor.

iPhone 12 Pro ile iPhone 11 Pro kamera karşılaştırması

Kazanan: iPhone 12 Pro

Video Yakalama

Fotoğraflarda iPhone 12 Pro ile iPhone 11 Pro kamera karşılaştırmasının kazananı belli o da yeni akıllı telefon. Video kısmında durum ne şimdi buna bakalım. Yeni telefonun videolar için çok fazla artısı var. Dolby Vision çekim artısı, Smart HDR 3 gibi artılarla beraber fotoğraflar çok daha net. Görsellerden siz de göreceksiniz.

iPhone 12 Pro ile iPhone 11 Pro kamera karşılaştırması

iPhone 12 Pro ile iPhone 11 Pro kamera karşılaştırması için son değerlendirmemiz şu; iPhone 12 Pro tabii ki daha iyi. Ama bunun yanında iPhone 11 Pro modeli de gayet iyi. Eğer sadece kamera için telefonunuzu değiştirmek istiyorsanız buna gerek olmadığını düşünüyorum.

Bunun yanında şunu da kabul etmek gerekiyor ki iPhone 12 Pro modelinin kesinlikle kameraları daha önde. Portre modu, bunun yanında gelen gece modu, geniş açı lenslerin çekim aralığının artması ve daha birçok noktada yeni telefon önde.

Yeni akıllı telefonlar için karşılaştırmanın Pro ile sınırlı kalmayacağını da ekleyelim. Pro Max modelini beklemek gerekiyor. Pro Max modelinin kameralarının lenslerin genişletilmesi nedeniyle bir tık daha iyi olduğu söylendi.

İnceleme yazımızda da bu konuda paylaşım yapmıştık. Pro Max modelinde kasanın ve ekranın daha büyük olması, lenslerin boyutunun da büyük olmasını sağlamış k bu sayede %87 oranında daha fazla ışık toplama imkanı sunulmuş. Telefonun ışık yakalama oranı bir nevi arttırılmış ve bu da gece yapılan çekimlerin kalitesinin artacağını gösteriyor.

Diğer tüm artıları da geniş lenslere ekleyin. A14 işlemcilerini, Deep Fusion modunu, HDR 3 desteğini, Dolby Vision artısını. Tüm bunları üst üste ekleyin ve o zaman telefonun ne kadar yüksek kamera performansı göstereceğini düşünün. Yani asıl karşılaştırmayı Pro Max modeliyle yapacağız.

Fakat Pro Max modelinin ön siparişleri henüz başlamadı. Bu modellerin ön siparişlerinden sonra satışa çıkmasını da bekleyeceğiz. Hemen sonrasında testler gelecektir ve biz de karşılaştırmamızı yapacağız. Sadece eski modeller için değil iPhone 12 Pro modelleri kendi arasında da karşılaştırmaya girecek.

Önceki İçerikEn Detaylı iPhone 12 Pro İncelemesi
Sonraki İçerikApple, 10 Kasım One More Thing Etkinliğinde Neler Tanıtacak?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?