iPhone 12 Pro Almak için Ne Kadar Çalışmak Gerekiyor?

18
103717

Yeni bir iPhone 12 Pro almak istiyorsunuz ve bunun için bir gelir planlaması yapmaya karar verdiniz. Yapılan yeni bir araştırmada Türkiye’de ki ortalama gelir üzerinden, iPhone 12 Pro almak için ne kadar çalışmamız gerekiyor sorusuna cevap veriliyor.

iPhone 12 Pro Almak için Ne Kadar Çalışmak Gerekiyor?

Numbeo verileri üzerinden yapılan araştırma sonuçlarına göre belirlenen bir çalışma tablosu var. Bu tabloya göre ne yazık ki iPhone 12 Pro satış fiyatı ile gelir düzeyi arasında en büyük dengesizliğin olduğu ülke Türkiye gibi gösterilmiş.

Öncelikle şunu söyleyelim ki yapılan çalışmada ülkemizdeki ortalama maaş 3035 TL olarak hesaplanmış durumda. Böyle bakıldığı zaman Türkiye’de yeni bir iPhone 12 Pro almak için 103.8 gün çalışmak gerekiyor.

Hiçbir şey yapmadan, ek harcama yapmadan 100 günün üzerinde çalışmanız lazım.

iPhone 12 Pro almak için ne kadar çalışmamız gerekiyor

Tabloda sonuncu sırada yer alan ülkemiz, en çok çalışılması gereken ülke olarak dikkat çekiyor. Bizim hemen altımızda çalışma süresi olan ülke Filipinler ve burada 88.2 gün boyunca çalışmanız gerekiyor.

Devam ettiğimizde bu konuda en şanslı ülkenin ABD ve İsviçre olduğunu görüyoruz. ABD’de sadece 6.1 gün çalışmanız sonucunda yeni iPhone modelini alabiliyorsunuz. İsviçre’de ise durum daha dikkat çekici. Burada sadece 4.4 gün çalışarak yeni iPhone modelini alabiliyorsunuz.

KAYNAKhttps://www.picodi.com/tr/ensonkacaolur/iphone-index-2020
Önceki İçerikApple TikTok Hesabını Aktif Etti – Binlerce Takipçi Yağdı
Sonraki İçerikiPhone 12 Pro Maliyeti Ne Kadar? İşte Rakamlar
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

18 YORUMLAR

 1. istatistikler mini etek gibidir çok şey gösterir ama ASLA..! görmek istediğimizi göstermez bize.!! şimdi de farklı bir araştırma yapın bakalım iPhone 12 Pro hangi ülkede ne kadar varmış ve kşişi başına düşen iPhone 12 Pro hangi ülkede ne kadarmış bide orada bakalım kaçıncı sıradayız.!!!!!

 2. Ne uzmanısın bilemem ama niyetin belli.
  Dünyada 195 ülke varken gidip 58 ülke ile sınırlayıp Türkiye yi sonuncu göstermen neyin uzmanı olduğunu belli ediyor ?

 3. Hesabınız yanlış. En son asgari ücrete göre düzelttiğiniz hesabınız da yanlış. Orta-düşük düzeyde grafik çizmeyi bilen bir insan bu grafiği çizebilir. Önemli olan bir haber yaparken bunu kaynaklandırmaktır.

 4. Ya git işine inanki sen iki koyunu güdemezsin, bırak hesap uzmanlığını, sen kimsin ki turkiyeyi rencide eden,acaba bir bak aynaya kendine başka yerlerde çalış git önce köyün girerek başla

 5. Vay beee. Demek Almanya‘da 9,7 gün calisarak bir IPhone 12 Pro alabiliyorsun öylemi ? Sizin yaptiginiz yalan ve algi operasyonu. Bak bakalim en cok IPhone nerde satiliyor ? Sizinkisi sirf halki kiskirtmak

 6. güzel herşey açık açık şekilde gösterilmiş. Maalesef tablo doğruya benziyor. Başka ülkelerin ticari kölesi olmamak için çok çalışmalı ve yerli olarak herşeyi üretmeyi öğrenmeliyiz.

 7. Bu ülkede fındık, fıstık yerli olarak üretiliyor. Ama çok pahalı. Bir asgari ücretli kaç kilo fındık fıstık yiyebiliyor yılda? Kendi ürettiğine bile muhtaç bırakılmış insanımız .

 8. Eksik-yanlış bilgi. Rusya’da asgari ücretten hesaplayalım 1350 TL. 365 günde bir Iphone 12 219 günde- Iphone 12 Pro max 365 günde alabilir ise alır. Normal şartlarda Rusya geneli değil Moskova’da çalışan ortalama Rus vatandaşı geliri ile

 9. Saçma sapan yorum yapan …… sizlerin de matematiği var biraz kullanın. 2350 TL asgari ücret üzerinden 167 gün çalışmanız gerekiyor (aylık izin 4 gün)
  Adam doğruyu konuştuğu için ülkeye bok mu atmış? Biz bu ülkede doğruları söyleyemeyecek miyiz, söyleyemeyeceksek yanlışları nasıl düzelteceğiz. Kendinize gelin. Allah size beyin vermiş kullanmayarak günaha girmeyin.

 10. Apple almak zorunda degilsin ki düşük telefonla konuşamıyormusunuz bırakın bu boş lafları bundan 25sene öncesini bilmiyorsunuz galiba onun için bırakın bu işleri

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?