iPhone 12 Pro Facetime ses kesilmesi sorunu

0
254

Apple forumlarına iPhone 12 Pro kullanıcılarından Facetime ile ilgili bazı şikayetler yansımaya başladı. Örneğin bir kullanıcı şu şekilde bir soru sormuş:

“Eşim iPhone X’den iPhone 12 Pro’ya geçiş yaptı. Facetime görüşmelerinde sıklıkla telefonunu masanın altına koyarak kullanır. Yani Eller serbest modda kullanır. Ancak bu kullanım şekli Facetime görüşmeleri sırasında, ses kesilmelerine neden oluyor gibi görünüyor. Sanırım bu sorunun sebebi, hoparlörden gelen geri bildirimin gürültüye neden olmasını engellemek için yazılımsal bir durum oluşuyor. Farklı iPhone’larda sorun olmuyor. iPhone 12 Pro’da ayarlardan gürültü engellemeyi ayarladık. Ancak sorun çözülmedi. Bu sorunu başka yaşayan var mı? “

Bu sorunu 643 kişi “Ben de bu sorunla karşılaştım” şeklinde işaretlemiş. Görünen o ki oldukça yaygın bir sorunla karşı karşıyayız. Bu yazıyı okuyorsanız siz de bu sorunla karşılaşmış olabilirsiniz. Bu konuda bir araştırma yaptım. Sizin için olası nedenleri inceledim. Şimdi bunlara bir göz atalım.

iPhone 12 Pro Facetime görüşmesi sırasında ses kesiliyor

  1. Masa, telefonun altındaki mikrofonu engelliyor olabilir.

iPhone 12 Pro’nun çeşitli yerlerinde mikrofonlar var. Bunlardan bazıları facetime için kullanılıyor. iPhone 12 Pro’un altında olan mikrofonun önünde engel olmamasına dikkat edip tekrar deneyin. Ayrıca kullandığınız kılıf da engel oluşturuyor olabilir.

2. Mikrofonları temizleyin.

iPhone’unuzda ekran koruyucu film, kılıf vs.. varsa çıkarın. Nemli bir bezle iPhone’unuzun yukarıdaki resimde görülen mikrofon yerlerini temizleyin.

3. Mikrofonu test edin.

Siz başkasını duyabiliyorsunuz. Ancak Facetime görüşmelerinde sizin sesiniz karşı tarafa gitmiyorsa mikrofonun çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bunu yapmanın en kolay yolu Ses Kaydedici uygulaması ile deneme yapmaktır. Sesinizi kaydedebiliyorsanız demek ki mikrofon çalışıyor. Sorun farklı demektir.

4. Hoparlörleri test edin.

Sizin sesiniz karşı tarafa gidiyor ancak siz karşı tarafı duyamıyorsanız, kamera uygulamasını açın. Burada sesli bir kayıt oluşturun. Sonra bu kayıdı oynatarak ses gelip gelmediğine bakın. Gelmiyorsa sorun hoparlördedir.

5. Mikrofon sadece belirli bir uygulamada mı çalışmıyor?

Eğer mikrofon sadece belirli bir uygulamada çalışmıyorsa sorun izinlerdedir. Ayarlar > Gizlilik > Mikrofon menüsünden izinleri açın.*

 

iPhone 12 Pro Ses Kesilmesi sorunu hala devam mı ediyor?

Eğer yukarıdakileri uyguladığınız halde iPhone 12 Pro’daki Facetime ses kesilmesi sorunu hala devam ediyorsa sorun yazılımsal olabilir. Yapılacak iş bir güncelleme gelmesini beklemek ve güncelleme ile bu sorunu çözmek olabilir. Ancak bir güncelleme beklemeden önce;

gibi işlemlerini de deneyebilirsiniz.

Bazı kullanıcılar bu sorunun yazılımsal bir sorun olmadığını ve iPhone 12’nin tasarımından kaynaklandığını söylemişler. Onlara göre cihaz yatay olarak kullanıldığında ses düzelirken, dikey olarak kullanıldığında kesilmeler yaşanıyormuş.

 

Önceki İçerikiPhone ısınma sorunu nasıl çözülür? 2021 güncel
Sonraki İçerikiPhone 12 Serisi Kırılması Zor Bir Barajı Aştı! Seri Rekoru
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?