iPhone 12 Pil Sorunu İddiaları Gündemde – Telefonda Pil Tüketimi Nasıl?

0
315

iPhone 12 pil sorunu, daha ilk günden herkesin dilinde dolaşmaya başladı. Açıkçası her yeni iPhone çıktığı zaman bu konu gündeme geliyor. Her yeni iPhone çıktığı zaman pil sürelerinden şikayet ediliyor ve kapasiteler düşük bulunuyor.

Bir süre sonra bu unutulup gidiyor. Yeni iPhone modellerinde ise durum biraz daha farklı çünkü kullanıcılar bir bir pil kullanım grafiklerini paylaşmaya başladı. Pil kullanım grafiklerini paylaşan kullanıcıların ortak şikayeti ise bekleme modunda telefonun çok fazla şarj tükettiği.

iPhone 12 Pil Sorunu için Şikayetler Artıyor

Kullanıcıların forumlarda paylaştıkları mesajlar ve grafiklere göre yeni seri akıllı telefonlar bekleme modunda, hızlı bir şekilde şarj kaybediyor. Söylenene göre bekleme modunda 45 dakika 1 saat içerisinde telefonda %4’lük bir pil düşüşü oluyor.

Telefon aktif olarak kullanılıyor olsa bu rakam çok yüksek bir rakam değil. Fakat telefon bekleme modundayken yani aktifliği sıfırken bu sorunun yaşandığı söyleniyor.

Özellikle iPhone 12 ve Mini modellerinde pil sorunu yaşadığını söyleyenlerin sayısı dikkat çekici. Bunun için paylaşılan bir grafiğe baktığımız zaman, bir gecede telefonun %20 ile %40 arasında şarj kaybettiği görülüyor.

iPhone 12 pil sorunu

Üstelik bahsettiğimiz bu oranlar, bekleme modunda elde edilen oranlar bir kez daha hatırlatalım. Sıkıntının 5G modundan kaynaklandığını düşünenler de var ama 5G modu kapalı olduğunda bile pil konusunda hızlı bir düşüşler yaşadığını belirten kullanıcılar var.

Forumlarda sürekli paylaşılan konu hakkında Apple bir açıklama yapmadı. Konuya ilişkin Apple’dan destek istediğini belirten kullanıcıların söylediklerine göre Apple, yeni akıllı telefonları daha stabil bir hale getirmek için çalışıyor.

Bunun için iOS güncellemelerinin kullanılacağı da söylenmekte. iOS 14 serisine gelecek güncellemelerde pilin daha iyi yönetilmesi için yapılacak düzenlemeler ne kadar etkili olacak bilinmez ama şu bir gerçek ki Apple’ın pil kapasitelerini fiziksel olarak arttırması lazım.

Kapasite fiziksel olarak artsa, pil dayanma sürelerinde hiç sorun yaşanmayacak. Bakalım belki de iPhone 13 serisinde böyle bir hamle yapılır.

Önceki İçerikiPhone 12 Sorunu için Apple Açıklaması Geldi
Sonraki İçerikiPhone 11 Ücretsiz Tamir Programı Başladı – İşte Detaylar
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?