iPhone 12 Nedeniyle Apple Ceza Aldı! Almaya Devam Edebilir

0
111

iPhone 12 akıllı telefonları, firma için sadece bir akıllı telefon modeli olmadı. Firmanın milat taşlarından da biri oldu. Apple daha öncesinde de böyle dönemler yaşadı. Firma uzun süre kullandığı çerçeveli tasarımı bir seriyle çentikli tasarıma çevirdi ve değişikliklere gitti. Yine benzer şekilde Touch ID sistemine son verildi.

İşte yeni akıllı telefonlarda iki konuda böyle bir dönüm noktası oldu. Birinci konu söz konusu akıllı telefonların tasarımı. Marka bu seriyle beraber iPhone 5 yapısına geri döndü ve tasarımsal olarak değişikliklere gitti. Tekrar düz kasa dönemi başladı. İkinci ise bu telefonlardan sonra kutu içeriği değişti.

Normalde kutulardan çıkan şarj aletleri ve kulaklıklar kaldırıldı. Bunun yerine kutular boş bir şekilde gönderilmeye başlandı. İşte çok tartışmaya neden olan karar sonrasında ilk ceza haberi de geldi.

İlginizi Çekebilir: Intel’in Apple’a Karşı Açtığı Sayfa Dikkat Çekiyor

iPhone 12 Nedeniyle Brezilya’dan Ceza Geldi

Kutuların boş olması nedeniyle Latin Amerika ülkesi olan Brezilya’da bir soruşturma başlamıştı.

Ülkeniz tüketici haklarını koruma yönetimi, Apple’ın kutuları boşaltması ve rekabet dışı davranması nedeniyle ceza ödemesine karar verdi. Bunun sonucunda da markaya 2 milyon dolar gibi bir ceza kesildiği açıklandı.

iPhone 12

2 milyon dolar, Apple için çok yüksek bir ücret değil elbette ama her şeyin çorap söküğü gibi gelmesine neden olabilir. Benzeri bir durum Avrupa ülkelerinde de yaşanmıştı.

Bazı ülkelerin yasaları gereğince kutulardan şarj aletlerinin ve kulaklıkların çıkarılmasının doğru olmadığına karar verilmiş ve Apple buralarda da yeniden dolu kutu satmaya başlamıştı.

Ceza kararının açıklanmasından sonra Apple’a karşı benzeri başvurular yapılabilir. Dava süreçleri olur mu bilemiyoruz ama şunu da eklemek lazım ki Apple’ın yapmış olduğu bu hamle sonrasında diğer markalar da benzer hamleler yaptı.

Kutuların genel olarak boşalması durumu söz konusu olabilir. Samsung, Xiaomi ve Huawei bu duruma katılacak olursa, işte o zaman ülkelerin aksi kararlar vermesi beklenmiyor. Ceza durumları da ortadan kalkabilir.

Önceki İçerikIntel’in Apple’a Karşı Açtığı Sayfa Dikkat Çekiyor
Sonraki İçerikYeni HomePod Geliyor! Bu Kez Ekranı Olacak
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?