iPhone 12 nasıl bir telefon olacak?

0
745

Apple’ın bu eylül ayında tanıtmasını beklediğimiz iPhone 12 hakkında birçok söylenti var. Bunların birçoğu Apple tarafından özellikle gündem oluşturmak, beklenti yaratmak gibi nedenlerle sızdırılıyor. Kimi söylentiler de alınan patentlerin üzerinden ortaya çıkıyor. Bu yazımızda tüm bunları bir sayfada toplayarak şu soruya yanıt vermeyi amaçlıyoruz: iPhone 12 nasıl bir telefon olacak?

iPhone 12 ismi kesin mi?

Apple 2017’den bu yana her yıl bir veya birkaç yeni iPhone modeli duyurusu yapıyor. Bu yıl da bu değişmeyecek. 2020 iPhone modeli de listeye eklenecek.

Apple 2020 yılının Nisan ayında da iPhone SE modelini tekrar piyasaya sürdü. Tabii ki cihaz açıklanmadan önce isminin ne olacağını bilmiyoruz. Ancak Apple’ı sürekli takip edenlerin tüm dünyada ortaya koyduğu isimler şunlar: iPhone 12, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max

iPhone 12 ekran boyutları

3 farklı boyutta iPhone 12 olması bekleniyor. iPhone 11’de olduğu gibi iPhone 12’nin de 6.1 inç ekrana sahip olacağı, iPhone 12 Pro’nun 5.8 inç ile daha küçük ekrana sahip olması ve iPhone 12 Pro Max’ın da 6.7 inç ile Apple’ın şimdiye kadar ürettiği en büyük ekran ölçüsüne sahip olması bekleniyor. (Kaynak: MacOtokara)

iPhone 12 ekran özellikleri

Apple son çıkardığı iPhone SE’de LED ekran kullandı. Ancak iPhone 11 modellerinde Samsung tarafından üretilen OLED ekran kullanmıştı. Apple’ın Çinli ekran üreticisi BOE ile OLED ekran testleri yaptığı ortaya çıktı. Apple iPhone 12’lerde de Samsung’un yeni geliştirdiği Y-OCTA teknolojili OLED ekranları kullanacak. Bu ekranların özelliği daha ucuza mal olmaları ve daha ince yapıda üretilebilmeleri. Bu ekranların katman yapılarının OLED’lere göre farklı olduğu gelen bilgiler arasında.

iPhone 12 tasarım özellikleri

iPhone 12’nin tasarımı konusunda da MacOtokara tarafından ortaya çeşitli bilgiler sızdırıldı. Daha önce yayınladığımız “iPhone 12 kalıpları ortaya çıktı” yazısında şunları söylemiştik:

Ekran kısmında yine çentikli ekran tasarımı sunulacak ve açıkçası bu yapı değiştirilmeyecek. Arka kısımda ise 3 adet kamera olacak ve belki de yeni modelin en büyük farkı arka kısımda 3 kamera olması olacak. Diğer iki modelde çift arka kamera göreceğiz. Yine tüm modellerin kasa çerçevelerinin iPhone 5s modellerindeki gibi olması ve kasanın biraz daha ince bir hale getirilmesi bekleniyor.

Gelen bilgiler arasında yeni iPhone 12’nin çerçevesinin iPhone 5S’i andıracağı ve paslanmaz çelik çerçeve kullanılacağı vardı.

iPhone 12 renk seçenekleri

Ocak ayında MacOtokara tarafından çıkarılan bir söylentide iPhone 12’nin renk seçeneklerinden bahsedildi. Bu konuda yaptığımız haberde şu ifadeye yer vermiştik:

iPhone 12 ile renk seçeneklerinde de güncellemeye gidilecek. iPhone 11 modellerinde sunulan 6 farklı renk seçeneğinden farklı olarak bu seride bir de lacivert renk sunulacak.

İlgili habere şuradan ulaşabilirsiniz: iPhone 12 renk seçenekleri belli oldu

iPhone 12 kamera özellikleri

iPhone 12’nin kameraları hakkında da çeşitli iddialar öne sürüldü. Yine iPhone 11’deki gibi 3 farklı kamera iPhone 12’de de olacak. Daha önce şöyle bir tasarım internette paylaşıldı:

Daha önce yayınladığımız bir yazıda şu ifadelere yer vermiştik:

iPhone 12 akıllı telefonlarında 3D ToF yani derinlik kamerası bulunacak. 4 arka kameranın simetrik bir şekilde yerleştirileceği ve kare kamera alanının her köşesine denk gelecek şekilde bir kamera düzeni sunulacağı da bilgiler arasında. Bunun dışında kameraların tam orta kısmında bir flaş ışığının bulunacağını da belirtelim.

iPhone 12’nin kamera özellikleri hakkında gelen iddiaları paylaştığımız yazımızı merak ediyorsanız şu konuya bakabilirsiniz: iPhone 12 kamera konusunda güncellenecek.

EverythinkApplePro’nun iPhone 12 hakkında çıkan iddiaları birleştirerek ortaya koyduğu bir youtube videosu var:

 

Aşağıdaki çizim de yine sızdırılan bilgiler arasında. Bu resimde; Ön kamera, kızıl ötesi kamera ve bazı sensörler görünüyor.

iPhone 12’nin işlemcisi

iPhone 12 için gelen bilgiler arasında en kesin bilgi işlemci hakkında. Apple iPhone 12’lerde A14 Bionic işlemcisi kullanacak.

TSMC tarafından 5 nanometre çiplerin geliştirildiği, bunların daha küçük, daha hızlı ve daha az pil harcadıkları bilgisi internette MacRumors tarafından paylaşıldı. Yine aynı sitenin haberine göre; TSMC Nisan ayından bu yana A14 işlemcilerin tasarımları üzerinde çalışıyor.

Bloomberg haberine göre A14 işlemcisi özellikle AI (Yapay zeka) üzerinde performans artışı sağlıyor.

iPhone 12 RAM miktarı

Barclays analitsi Blayne Curtis tarafından yapılan bir paylaşımda iPhone 12’nin 4 GB RAM ile geleceğini ancak iPhone 12 Pro’nun 6GB RAM’e sahip olacağı yazıldı.

UBS analizleri de bu iddiayı doğrular nitelikteydi. Onlara göre; 6.7-inç iPhone – 6GB RAM, 6.1-inç iPhone -6GB RAM ve 6.1-inç iPhone – 4GB RAM ile gelecek.

iPhone 12’de LIDAR olacak

Bu konuda daha önce şunu yazmıştık:

Ana modele değil ancak Pro modele ait olduğu iddia edilen görsellere göre iPhone 12 akıllı telefonlarının içerisinde LiDAR tarayıcı bulunacak. Apple’ın bu teknolojiyi ilk olarak iPad Pro modellerinde kullandığını görmüştük.

Daha önce şöyle bir görsel paylaşılmıştı:

Bu görselde 3 kamera görünüyor. Ancak 8 numara ile gösterilen kısım LIDAR tarayıcı. LIDAR artırılmış gerçeklik konusunda geliştirilen önemli bir teknoloji.

Bu konuda gelen haberlerden derlediğimiz bilgileri şu yazımızda anlatmıştık: iPhone 12 Pro LIDAR ile geliyor.

LIDAR teknolojisi hakkında bilgi almak istiyorsanız şu yazımıza göz atabilirsiniz: LIDAR nedir?

 

 

 

TrueDepth kamera sistemi

Bloomberg’de yayınlanan bir haberde Apple analisti Ming Chi Kuo’dan bir söylenti paylaşıldı. Buna göre Apple’ın 2020 iPhone’ununda ön kısımda yer alan kameranın lensi daha küçük olacak ve böylece ön kısımdaki çentik küçülecek.

Barclays analistleri de iPhone 12’de yenilenmiş bir TrueDepth kamera olacağına inanıyor.

Apple tedarikçisi AMC, RBG ışığın ve IR yakınlık sensörünün ön kısımda OLED ekrana gömülü olarak yerleştirildiği bir TrueDepth kamera sistemini haber verdi. Apple muhtemelen 2020 iPhone’unda bu teknolojiye yer verecek. Bu sayede çentik çok küçülmüş olacak.

 

iPhone 12’de TouchID olacak mı?

Her ne kadar inanması güç olsa da Tayvan’lı Economic Daily News sitesinde yayınlanan bir haberde iPhone’larda 2020 yılında Qualcomm’un ürettiği ultrasonik parmak izi sensörü kullanılacağı iddia edildi.

2020 iPhone’u için çeşitli teknolojileri önerenler var. Bunlardan Barclays analisti akustik parmak izi teknolojisi önerirken, Global Times, ekran altında parmak izi sensörü yer alan çentiksiz bir tasarım önerdi.

Kuo ise Apple’ın hem FaceID hem de TouchID içeren bir teknoloji üzerinde çalıştığını iddia etti.

5g teknolojisi

Apple 2020 yılında Intel çipleri yerine Qualcomm’a geçmeyi planlıyor. Qualcomm 5G teknolojisinde iddialı. Apple MacRumors ‘un iddiasına göre 2020 yılında iPhone’larında 5G’ye geçecek.  Tüm iPhone modellerinde 2020 yılında Qualcomm’un X55 5G modem çipi kullanılacak.

V55 çipi saniyede 7GB download, 3 GB upload hızı verebiliyor. Tabii bu hızlar teoride. Uygulamada size operatörünüz ne kadar hız veriyorsa onu kullanabileceksiniz.

iPhone 12 ne zaman çıkacak?

Bloomberg’de yayınlanan bir yazıda iPhone 12’nin normal zamanından birkaç hafta geç açıklanacağı yazıldı. Apple mühendisleri son tasarım için mayıs ayında Çin’e gideceklerdi. Şu an için bir ertelenme Apple tarafından açıklanmadı.

Apple, Şubat ayından beri mühendislerini Çin’e göndermiyor. Toplantıları video konferanslarıyla yapıyor. Bu sorunlar iPhone 12’de gecikmeye neden olabilir.

Japon Nikkei dergisinde çıkan bir haberde iPhone 12’nin çıkış tarihinin birkaç ay gecikeceği yazıldı.

Geçenlerde The Wall Street Journal’da  yayınlanan bir haberde iPhone 12’nin 1 ay gecikeceği yazıldı. Bu habere göre iPhone 12 Ekim veya Kasım aylarında duyurulacak.

iPhone 12’nin fiyatı ne olacak?

Bugün Jon Prosser tarafından bir tweet atıldı. Bu tweet’te 4 iPhone 12 modeli için fiyatlar vardı:


Fiyatlara bakarsak en ucuz iPhone 12 modelinin 649 Dolardan başlayacağı ve en pahalı olan modelin 1099 dolarlık iPhone 12 Pro Max olduğu görülüyor. Tabii bunlar şimdilik sızıntı.

 

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?