iPhone 12 Mini Tanıtıldı – Fiyatı, Özellikleri ve Çıkış Tarihi

0

iPhone 12 Mini “Hi, Speed” etkinliği ile sonunda tanıtıldı. Apple’ın yeni akıllı telefonunun özellikleri sızıntıların çok dışında olmadı ve önemli bazı detaylar dikkat çekti. Bambaşka bir tasarım ya da farklı tasarım seçenekleri gibi değişiklikleri olmayan akıllı telefon için bazı detaylar beklentilerin altında kaldı bazı detaylar ise beğeni topladı.

Paylaşılan bilgilere göre iPhone 12 Mini akıllı telefonlarında yer alan tasarım yapısına ve telefonun özelliklerine bakalım.

iPhone 12 Mini Tasarımı

Değişen ve yenilenen bir tasarımı görmeyi çok isterdik ama öyle olmadı. Telefonda değişen tek kısım renkler ve daha düz bir kasa yapısı gibi gözüküyor. Kasa yapısında düz kenarların olduğu akıllı telefonun, kamera kısmı yine sol bölümde ve aynı şekilde kare içerisinde yerleştirilmiş. Çift kameranın olduğu alan değişik herhangi bir aksiyon ile gelmiyor.

Ön kısımda tasarımın değişeceğini düşünüyorsanız yine yanılıyorsunuz çünkü ön kısımda yine çentik alanı kullanımı devam ediyor. Muhtemelen Apple uzun süre bu tasarımları değiştirmeyecek.

iPhone 12

Telefonun renk seçenekleri ise yakın zamanda tanıtılan Apple Watch 6 modeliyle denk gitmiş durumda. Renklerde kırmızı, beyaz, mavi, siyah ve yeşil seçenekleri olacak. Çok bir değişiklik beklememenizi baştan söyleyeyim.

iPhone 12 Mini Ekran Özellikleri

iPhone 12 modelinin ekran özellikleri ile Mini modelinin ekran özellikleri arasında boyut farkı var. Telefonun ekranında 5.4 inçlik bir boyut var. 2340 X 1080 piksel çözünürlük değeri sunan akıllı telefon 475 ppi piksel yoğunluk değerine sahip.

Aynı tip çentikli ekran tasarımıyla gelen yeni serinin ekranı yine Super Retina XDR olarak açıklandı. Bu kısımda da bir değişiklik yok. Yine mini modelinde de düşmeye karşı ekstra koruma sunulması adına güçlendirilmiş olan seramik bir kaplama kullanılıyor. Bu da telefonu düşmelere karşı tam korumalı hale getiriyor. Bu ekran için şunu söyleyebiliriz ki sadece biraz daha küçük bir çentiği var.

iPhone 12 Mini Teknik Özellikleri

Yeni akıllı telefonda yine A14 işlemci kullanılıyor. Temel modelde yer alan tüm özellikler bu modelde de karşımıza çıkıyor. A14 Bionic serisi işlemciler, toplamda 11.8 milyar transistör kullanan şu an için piyasanın en güçlü olan mobil işlemcisi olarak tanımlanıyor.

16 çekirdekli yapay zeka bölümü, 4 çekirdekli GPU bölümü ve 6 çekirdekli ana işlemci ile gelen seri, yine 4 GB RAM kullanıyor ama Apple bunu açıklamadı. Depolama alanı ise 64 GB, 128 GB ve 256 GB olarak açıklandı.

iPhone 12 Mini

Kamera Özellikleri

Yeni telefon yine kamera kısmında da temel modelle aynı. Telefonda geniş açılı 12 MP f/1.6 diyafram açıklığında 26 mm odak uzaklığında bir ana kamera var. İkinci kamera ise ultra geniş açılı 12 MP kamera ve bu kameranın da f/2.4 diyafram açıklığı var.

13 mm odak uzaklığına sahip olan bu kamerayla beraber gece çekimleri de iyileştiriliyor. Gece modunun %27’lik bir gece modu iyileştirmesi sunduğu açıklandı. Önce yine 12 MP f/2.2 diyafram açıklıklı kamera var.

iPhone 12 Mini

iPhone 12 Mini Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Telefonun fiyatları da açıklandı. 3 Kasım’da ön siparişe açılacak olan telefon, 16 Kasım’da satışa çıkacak.

  • iPhone 12 Mini 64 GB 649 dolar
  • iPhone 12 Mini 128 GB 699 dolar
  • iPhone 12 Mini 256 GB 799 dolar.
Önceki İçerikiPhone 12 Tanıtıldı – Fiyatı, Özellikleri ve Çıkış Tarihi
Sonraki İçerikiPhone 12 Pro Tanıtıldı – Fiyatı, Özellikleri ve Çıkış Tarihi
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?