iPhone 12 Mini için Beklenen Üretim Kararı Alındı

0

iPhone 12 Mini, Apple’ın çok fazla umut bağladığı ama görünen o ki hüsrana uğradığı bir akıllı telefon oldu. Öyle ki iPhone 12 ve iPhone 12 Pro satışları istenen seviyede ilerlerken, mini serisinin satışları çok düşük kaldı. Fiyat farkının çok fazla olmamasına karşın temel modele göre daha küçük bir kasayla gelmesi, mininin tercih edilmemesine neden oldu.

Belki kasa yapısı değil ama fiyat değiştirilse durum farklı olurdu ama Apple böyle yapmayacak. Nikkei Asia kaynağından gelen bilgilere göre, marka bu modelden vazgeçmeye başladı. Üretim durdurma kararları da alınmaya başladı ki mini için gelecek çok parlak gözükmüyor.

İlginizi Çekebilir: iOS 14.4.1 Yayınlandı! Nasıl Değişimler Oldu?

iPhone 12 Mini Üretimi Durdurulabilir

Alındığı iddia edilen kararlara göre Apple, mini modelleri için parça tedariklerini durdurdu. Her parça için değil ama bazı parçaların alımının tamamen durduğu söylendi. Hatta üretilmiş olan bazı parçalar için de temel modelde kullanılacak iddiası geldi. Bu demek oluyor ki Apple iPhone 12 Mini üretimini yavaş yavaş bırakıyor.

Telefonun yıl sonuna kadar üretiminin durmasına kesin gözüyle bakılıyor. Hatta şimdiden siparişlerin büyük bir bölümü durdurulmaya başlandı. Parça üretimlerinde bir kısım zaten durduruldu ama telefonun genel üretiminde de %70’lik bir küçülme bekleniyor. Sizin anlayacağınız kademeli bir şekilde bu model durdurulmuş olacak. Sürecin de çoktan başladığını görüyoruz.

iPhone 12 Mini

Neden başta söylediğimiz gibi çok net. Temel modelle bu model arasında boyut konusunda bir fark var ama fiyat konusunda çok büyük bir fark yok. Bu fiyatlara çıkan kullanıcılar daha çok temel ya da Pro serisini tercih etmeye başladı. Belki Apple’ın yapması gereken üretimi durdurmak değil de fiyat kırmak olabilir.

iPhone SE modellerinde uygulanan fiyat stratejisi uygulanmış olsa, telefonun daha çok satacağını düşünüyorum. Üretimin ne zaman sonlanacağını göreceğiz. Şimdilik bu yıl için yılın ilk yarısı kapsamında 96 milyon adet iPhone üretimi planlanıyor.

Bunlar içerisinde iPhone 12 serisi, iPhone SE serisi ve iPhone 11 serisi yer alıyor. Mini burada en küçük payı almış olacak belki de birden üretimi tamamen durdurulacak.

Önceki İçerikAirPods Max için Güncelleme Yayınlandı
Sonraki İçerikSonunda AirPods 3 Net Görselleri Geldi
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?