iPhone 12 MagSafe Teknolojisi Nedir? Nasıl Çalışacak?

0
1229

MagSafe, Apple’ın daha önce kullanmış olduğu bir sistem olsa da çok uzun süredir kullanılmıyordu ve rafa kaldırılmış bir haldeydi. Fakat sızıntılardaki bilgiler gerçek çıktı ve iPhone 12 akıllı telefonlarıyla beraber MagSafe geri döndü.

Uzun bir süreden sonra geri dönen teknolojinin tam olarak ne olduğu ve telefonlara nasıl bir artı kazandıracağı da merak konusu haline geldi. Tanıtılan aksesuarlar, bu aksesuarların telefonlarda kazandıracağı artılar ve çok daha fazlası.

Tüm bunları tek bir başlık altında toplamak istedik. O zaman bakalım MagSafe adı verilen Apple’ın yeni sisteminin artıları neler ve bu sistemle beraber Apple tam olarak ne sunuyor?

iPhone 12 MagSafe Teknolojisi

iPhone 12 ile beraber geri dönen teknoloji, en genel anlamıyla bir kablosuz şarj teknolojisi olarak gösterilebilir. Telefonların arkasında manyetik bir disk yerleştirilmesiyle beraber elde edilen teknoloji, desteklenen kablosuz şarj cihazlarında çok kolay bir şekilde eşleşme imkanı sunuyor ve kablosuz şarjı daha güvenli hale getiriyor.

Telefonu kablosuz şarj cihazına yerleştirdiğiniz zaman en doğru hizalamanın elde edilmesini sağlayan teknoloji, Apple’ın kendi aksesuarlarıyla beraber sıfır hata ile çalışabilecek. Genel anlamda anlattık ama peki bu teknoloji içerisinde ne var? Yani telefonlara ne eklendi?

MagSafe

MagSafe Çalışma Sistemi?

Yeni teknolojinin akıllı telefonların arka kapağına entegre edilmesi için Apple, bakır bir grafik kalkan, bir halka mıknatıs serisi, bir şarj bobini, NFC ve polikarbonat bir yuvaya yer vermek zorunda kalmış.

Oluşturulan bu dizilim, hem kablosuz şarj cihazlarının hızlı bir şekilde hem de güvenlik bir şekilde şarj etmesinin önünü açmış. Mesele sadece çalışma sistemi de değil. Kablosuz şarj özelliğinin dışında buradaki mıknatısları kullanarak, MagSafe özel aksesuarlarının da kullanılabileceği açıklandı.

Kullanılacak olan aksesuarların da telefonlar için önemli artılar getirdiğini de belirtelim. Sistemi ve ne amaçla kullanıldığını anladığımıza göre artık yeni teknoloji için sunulan aksesuar modellerine geçebiliriz.

MagSafe

MagSafe Kablosuz Şarj Cihazı

Yeni ürünler içerisinde tanıtılan ilk cihaz kablosuz şarj cihazı oldu. Yeni nesil kablosuz şarj cihazı, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro serisiyle beraber hizalama özellikli olarak çalışıyor. Tasarım olarak bir disk şeklinde benzeyen kablosuz şarj cihazı, kolay bir hamle ile doğrudan telefonun arkasına yapışabiliyor.

Tek yapmanız gereken kablosuz şarj cihazını telefonun arka yüzeyine yaklaştırmak olacak ki otomatik olarak hizalama yapılabiliyor ve anında şarj başlıyor. Performans olarak MagSafe sistemi maksimum 15W şarjı desteklediği için şarj sırasında bunun üzerine çıkılmıyor.

Yeni cihazın şarj aletine takılacak olan diğer ucunun USB-C olduğunu ve 1 metre bir kablo boyunun olduğunu da ekleyelim çünkü kablo boyu önemli. Ayrıca bu cihaz için gerekli olan adaptörü de harici olarak almanız gerekiyor.

Fiyat: 39 dolar

MagSafe

MagSafe Özellikli Deri Cüzdan

Telefona işlevsellik kazandırmanın yanında bir de stil kazandırmak amaçlı olarak tasarlanan MagSafe özellikli deri kılıf, özel olarak tabaklanmış olan ve seçilmiş olan Avrupa deri merkezlerinden alınan deri ile üretiliyor.

Korumalı olan deri cüzdan şarj cihazında olduğu gibi doğrudan akıllı telefonun arkasına yapışıyor ve kredi kartı gibi özel eşyalarınızı taşıyabiliyorsunuz. Farklı renk seçeneklerinin de olduğu kılıfları, telefonunun silikon kılıflarıyla da kullanabilirsiniz.

Fiyat: 59 dolar

MagSafe

MagSafe Duo Charger

Bu şarj cihazı bize doğrudan AirPower modelini hatırlattı. Aynı anda birçok Apple ürününü şart etmek için kullanılacağı söylenen AirPower cihazının iptal edilmesinden sonra aynı görevi üstlenecek olan MagSafe Duo Charger tanıtılmış oldu.

Hizalama teknolojisini kullanan şarj cihazı katlanabiliyor ve aynı anda hem iPhone akıllı telefonlarını hem de Apple Watch akıllı saat modellerini şarj edebiliyor.

iPhone 12 MagSafe sistemi ve bu sistem için sunulan aksesuar modelleri bu şekilde. Tüm bunlar ülkemizde de satılacak olan ürünler ama ülkemiz fiyatları ve satış tarihleri belli değil.

Önceki İçerikApple EarPods İndirimi Sonrası Fiyatlar Nasıl Değişti?
Sonraki İçerikiPhone 12 ve iPhone 12 Pro AnTuTu Sonuçları Nasıl?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?