iPhone 12 Kamerası için Ciddi Bir Sorun Gündemde

0
585

iPhone 12 kamerası, ilk olarak iFixit ekibi tarafından değerlendirilmeye alındı. Değerlendirilmeye alındı derken yanlış bir anlaşılma olmasın. Ekip kamera puanları üzerinde ya da çekim kalitesi üzerinde durmadı.

Ekip telefonun parçalanma testlerini yayınlandı. Parçalama testlerinin yayınlanmasından sonra tamir puanları açıklandı. Aslında telefonun tamir puanı 10 üzerinden 6 ve batarya ile ekran için çok iyi skorlar var. Fakat aynı durum kameralar için geçerli değil.

iPhone 12 Kamerası Sadece Yetkili Servisler Tarafından Değiştirilebilir

iFixit ekibi yaptığı testlerde iPhone 12 akıllı telefonlarının kamerasının kolay kolay değiştirilmediğini söyledi.

Telefonun kamerası değiştirildiği zaman, bulut tabanlı ek bir yazılım ayarlaması yapılması gerekiyor. Eğer bu yazılım ayarlaması yapılmayacak olursa, o zaman telefonun kamerası eskiye göre çok daha farklı çalışıyor.

iPhone 12 kamerası

Kameranın tüm modlarını kullanamıyorsunuz. Ultra geniş açı moduna geçemiyorsunuz. Diğer kamera modlarının birçoğu çalışmıyor. Bu durumda telefonun kamerası bir nevi kullanılmaz bir hale geliyor.

Sadece ve sadece yeni akıllı telefonların kamerasının Apple yetkili servisleri tarafından değiştirilebileceği ve ancak o zaman bu sorunların yaşanmayacağı da eklenmiş durumda.

Bu demek oluyor ki iPhone 12 kamerası, servislerde değiştirilecek ve Apple onayı olması gerekecek. Apple’ın kendi onayladığı resmi servislerinde onarım yapılmasının en kötü yanı ise fiyat durumu.

Telefonların yedek parçalarının fiyatı çok yüksek ve Apple bu fiyatları iyice yükseltiyor. Eski iPhone modellerinde böyle bir durum yoktu. Eski iPhone akıllı telefonlarında kamera modülü üçüncü parti servislerde değiştirilse de orijinal parça kullanıldığı sürece herhangi bir sorun oluşmuyordu.

Şimdi ise durum bundan farklı olacak. iPhone 12 serisinin tamamı yetkili servislere bağlı olacak gibi duruyor. Apple’ın bu adımı kullanıcılardan nasıl karşılık bulacak bilinmez ama bir tepki olacağı kesin. Çünkü gerçek anlamda servis ücretleri bir hayli yüksek. Zaten iFixit ekibinin üzerinde durduğu konu da bu olmuştu.

Servis ücretleri bu kadar yüksekken iPhone 12 kamerası için yine Apple’ın eline kalmak hiç iyi olmayacak. Bakalım ülkemiz servis fiyatları açıklandığı zaman bu durumu daha iyi anlayacağız.

Önceki İçerikAirPods Pro için Değişim Kampanyası Başlatıldı
Sonraki İçerikŞarj Girişi Olmayan iPhone Modelleri Geliyor
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?