iPhone 12 Kamera Sorunu Yaşamaya Başladı

0
274

iPhone 12’nin geç gelecek olması, telefonun üretimini etkilemiyor. Hatta bu durum işlerim bir tık daha hızlanması demek oluyor. Apple, tedarikçilerine daha fazla çalışmaları konusunda uyarılar da bile bulundu bunu biliyoruz. Fakat Ming Chi Kuo’nun elde ettiği yeni rapor, Apple’ın tedarikçilerle ciddi bir sıkıntı yaşayacağını gösteriyor. Tedarikçi kaynaklı olarak iPhone 12 kamera sorunu yaşanıyor.

Bu durum telefonun beklenenden daha da geç tanıtılması, tanıtılsa bile daha geç satışa çıkması demek. Yani bir erteleme daha görebiliriz.

iPhone 12 Kamera Sorunu Nasıl Ortaya Çıktı?

Yeni telefon için büyük tedarikçilerden biri olan Genius Electronic Optical, 6.1 inç bir modelin ve 5.4 inç modelin kamera lenslerini üretiyor. Firma yaptığı yeni testlerde iPhone 12 geniş açılı kamera lensinin kaplamasında bir sorun olduğunu ortaya çıkardı.

Sorunun tespit edilmesini sağlayan, yine firma tarafından yapılan testler oldu. Yüksek nem ve sıcaklık testlerine başlayan firma, lens kaplamalarında dayanıklılık sıkıntısı yaşandığını anladı. Yaşanan sorun lens kaplamalarının zarar görmesine neden oluyor ve istenen değerlerde bir çalışma elde edilemiyor.

Genius Electronic Opical iPhone 12 kamera sorunu

Bu büyük bir sorun ve telefon üretimine doğrudan etki edecek gibi duruyor olabilir fakat Apple bu gibi durumlar için önlem alıyor. En büyük önlem tek bir tedarikçi ile çalışmamak. Lensler konusunda yetkin olan tedarikçilerden bir diğer olan Largan’ın lensleri başarıyla hazırladığı söyleniyor.

Apple’ın ilk modeller için bu lensleri kullanacağı ve böylece gecikmeyi en aza indireceği düşüncesi var. Yani gecikse bile telefonlar aylarda gecikmeyecek. iPhone 12 kamera sorunu yaşayan tedarikçi Genius Electronic Optical ise yeniden lens üretecek. 7 MP değerinde olması olası olan geniş açılı kamera lenslerinin ve kaplamalarının yeniden üretileceği ve bunun Eylül ayının sonunu bulabileceği iddiası var.

Söylendiği gibi Apple açığı Largan firmasından kapatacak ve ikinci bir gecikme yaşanmasının önüne geçmeye çalışacak. Şimdilik sorunun yaşandığı akıllı telefonlarda 5.4 inç model ve 6.1 inçlik bir model ile sınırlı. Bu da diğer modellerde zaten planlanan takvimin dışına çıkılmayacağını işaret etmekte.

Önceki İçerikiOS için Bulut Oyun Servisi Gelecek mi?
Sonraki İçerikiPhone 12 Hazır – Görüntü Ortaya Çıktı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?