iPhone 12 İşlemcisi A14 için Yeni Bilgiler

0
276

iPhone 12 içerisinde yer alacak olan işlemciler A14 serisi işlemciler olacak. Bunu hem Apple açıklamasından hem A serisi işlemcilerin devam serisindeki sıranın A14 işlemcisinde olmasından hem de TSMC açıklamalarından biliyoruz.

Bilmediğimiz şu ki nasıl bir işlemci kullanılacak? Performans gerçekten yeterli olacak mı? İşte bu sorulara cevap sayılabilecek nitelikte bazı paylaşımlar gelmeye başladı. A14 işlemcileri onaylayan ve 5 nm üretim süreci teknolojisine de geçiş yapıldığını açıklayan TSMC’den yeni açıklamalar var.

A14 İşlemci Android Telefonları Ağlatacak

İlk bilgilere göre yeni akıllı telefon işlemcisi gerçekten 5 nm üretim sürecinden geçecek. A13 Bionic ile kıyaslamaya alındığı zaman yeni işlemciler %15 oranında daha yüksek bir hızla gelecek. Şu an güncel ama yakında eski işlemci konumuna geçecek olan A13 işlemcileri zaten çok hızlı ve güçlü.

Zaten bir başarı elde etmiş olan işlemcinin üzerine %15 daha hızlı bir işlemci. Performans zirve yapacaktır. TSMC’nin ifadelerinde hız konusunda dikkat çeken bir bilgi daha var. Genel bir hız artışı olacak ama video düzenleme için de özel bir çalışma yapılarak hız arttırılacak. Bu da kameralar ve görüntü işleme konusunda çok daha iyi bir telefon serisi geleceğini özetliyor.

Hız, performans artışı tamam ama bir de tasarruf konusu var. Apple’ı pil konusunda çok eleştiriyoruz. iPhone 12 için 2775 mAh kapasiteli piller konuşuluyor.

Görünen o ki Apple pil kapasitelerindeki bu güveni A14 işlemcisinden alıyor. Çünkü söylenene göre A14 işlemciler güç tasarrufu konusunda A13 Bionic modeline göre %30 daha tasarruflu olacak.

Apple gezegeninden çıkıp Android’e gelip karşılaştırma yapalım. O zaman da Snapdragon 865 Plus işlemci ile karşılaştırma yapılıyor. Bu işlemci ile yapılan karşılaştırmada da A14 işlemcilerin %30 daha tasarruflu olacağı ortaya çıktı.

Evet Apple pil kapasitelerini düşük tutuyor. Aynı şekilde RAM kapasiteleri de diğer telefonlara göre düşük kalıyor. Ama A14 işlemcisi için şimdiden ortaya çıkan bilgiler, işlemcinin bu açığı çoktan kapatacağını kanıtlıyor. A14 tanıtıldığı zaman özel olarak inceleyeceğim ve bu bilgiler ne kadar doğru değerlendirmeleri paylaşacağım.

Önceki İçerikiPhone 12 Pilinin Görüntüsü Paylaşıldı
Sonraki İçerikiOS 13.6 Batarya Testi – Pil Sorunu Çözüldü mü?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?