iPhone 12 İncelemesi – Tüm Detaylarıyla

0
677

iPhone 12 incelemesi, telefon tanıtıldığı andan itibaren merak ediliyor. Aslında telefon tanıtıldığı ilk an bazı özellikleri açıklamış ve Apple’ın duyurusuyla beraber öne çıkan bilgileri paylaşmıştık. Fakat yeni akıllı telefonlar için biraz daha detaya inmek ve telefonları biraz daha derinden incelemek gerekiyor.

Öyle ki bu modelleri tam 1 yıldır bekliyoruz. Bir yıldır beklediğimiz bir telefonu her detayıyla ele almak bu noktada oldukça önemli. O zaman zaman kaybetmeye gerek yok. Geçelim incelememize.

iPhone 12 Mini ve iPhone 12 İncelemesi

Önce bir not eklemek gerekiyor. iPhone 12 ve mini modelini tek başlık altında inceleyeceğiz. Biz her özelliği temel model üzerinden anlatacağız ama ekran konusu geldiği zaman mini modeline de bir parantez açmış olacağız. Çünkü mini modelini incelediğimiz zaman, sadece ekran boyutunda bir fark olduğunu anlıyoruz.

iPhone 12 Tasarımı Nasıl?

Tasarımından başlayarak adım adım ilerleyeceğim. Telefonun tasarımında çok şık olan ayrıntılar var. Malzeme kısmında çok büyük bir değişiklik göremedim. Ekran kısmında ekran için kullanılan seramik kalkan özelliğinden söz edeceğiz ama önce iPhone 12 incelemesi için ana tasarım materyallerinden söz etmem lazım.

Telefonda yine havacılık ve uzay endüstrisi standartlarında olan alüminyum bir çerçeve kullanılmış. Bu alüminyum kenarlar ne kadar sağlam biliyoruz. Hem telefonun daha ince olması sağlanıyor hem de bu kenarlar bildiğimiz kadarıyla düşmelere karşı dirençli.

iPhone 12 incelemesi

Plastik kasalı ya da standart saç kasalı telefonlara göre çok daha dayanıklı bir kasa var. Bundan daha dayanıklısı yok mu elbette var. iPhone 12 Pro modelleri. Bu modellerde paslanmaz çelik kasa var.

Malzeme kısmının dışında genel tasarım yapısına baktığımızda önemli değişiklikler görüyoruz. Arka kısımda ya da ön kısımda fark yokmuş gibi gelebilir ama telefonun çerçevesiz çok başarılı bir şekilde değiştirilmiş. iPhone 5 modellerinde gördüğümüz düz kasa kullanılmış ama daha şık ve biraz daha net bir şekilde.

iPhone 12 incelemesi

Ekrana geçildiğinde ise yuvarlatılmış olan kenarların kullanılmaya devam ettiği açıklandı. Yuvarlatılmış olan kenarlar zaten önemli bir artı sağlıyor ki ekran daha geniş gözüküyor. Telefonun ön kısmındaki o çentik alanı ise değişmiyor. Çentik alanının yeri sabit.

Arka kısımda ise yine kamera alanının yeri aynı. Kare şeklindeki kamera alanı içerisinde üst üste sıralı iki kamera ve bu kameraların hemen yanında geniş flaş ışığı yeri bulunuyor. Bu kısımda değişiklik olup olmaması önemli mi ya da değişiklik olmaması yerinde bir karar mı kişiye göre yorumu değişir ama telefonlar gerçekten şık gözüküyor.

Sadece arka kapak ya da ekran kısmını değerlendirmeyin. Özlediğimiz çerçeve yapısı da yeni akıllı telefonlarla beraber geri dönüyor bunu görüyoruz.

iPhone 12 incelemesi

Malzeme iyi dedik, bunun yanında yeni kenarlar iyi dedik ve arka kısımda yeniden cam kullanıldığını da araya sıkıştırdık. Peki, başka nasıl değişiklikler var? Benim dikkatimi çeken bir başka değişiklik telefonun yeni renk seçenekleri.

iPhone 12 incelemesi dışında Pro incelemesinde de söz edeceğiz, yeni renkler satış konusunda çok önemli oluyor. Renk seçenekleri nedeniyle telefonları satın almaya karar veren ya da vazgeçen kullanıcılar var.

Telefonda renk olarak toplamda 5 yeni renk seçeneği var. Güzel bir siyah kasa, beyaz, yeşil, mavi ve kırmızı renk seçenekleri var. Renkler gayet iyi duruyor. Bir hayli canlı ve bir o kadar da dikkat çekici.

Tasarım kısmında söyleyeceğim iki şey kaldı. Birincisi iPhone 12 akıllı telefonunun ölçüleri. İkincisi ise telefonun suya ve toza karşı olan dayanıklılığı.

Telefon eski modele oranla;

 • %11 daha ince
 • %15 daha küçük
 • %16 daha hafif

bu değerler yanında suya ve toza karşı koruma için ise IP68 sertifikasına yer veriliyor. Böylece hem suya karşı tam koruma hem de toza karşı tam koruma sağlanmış oluyor.

iPhone 12 incelemesi

iPhone 12 Tasarım Artıları

 • Şık düz kenarlar
 • Sağlam bir çerçeve malzemesi
 • Sağlam bir arka cam yüzey
 • Yeni renkler
 • Daha ince ve daha küçük bir kasa
 • Son derece sağlam ekran – ekran bölümünde detaylandıracağız.

iPhone 12 Tasarım Eksileri

 • Sivri kenarların elde yaralara neden olduğu söyleniyor ama bu sadece bir iddia. Bunun dışında benim açımdan tasarım için söylenebilecek olan olumsuz bir şey yok. Tabii ki tasarım söz konusu olduğu için sizin yorumunuz daha farklı olabilir. Siz farklı düşünüyorsanız yorumlarınızı bekliyoruz. 🙂

iPhone 12 Ölçüleri: 146.7 mm x 71.5 mm X 7.4 mm – Ağırlık: 162 gram

iPhone 12 Mini Ölçüleri: 131.5 mm X 64.2 mm X 7.4 mm – Ağırlık: 133 gram

Malzeme: Arka kapakta cam, çerçeve için özel alüminyum

iPhone 12 Ekran Özellikleri

iPhone 12 incelemesi için sıra geldi o çok konuşulacak olan ekran özelliklerine. Ekran adeta ekranlıktan çıkmış durumda. Sanki ekranı almışlarda camdan bir kalkan içerisine koymuşlar. Seramik Kalkan adı verilen bir koruma teknolojisiyle donatılan telefonların bu özelliğinden söz edeceğiz ama önce ekranın genel özelliklerinden konuşalım.

Apple yeni akıllı telefonlarında da o çok tutulan ekran teknolojisi olan Super Retina XDR ekranları kullandı. Fakat bu kez durum biraz daha farklı. Her biri kendi ışığını veren OLED piksellerinin avantajını kullanan akıllı telefon, HDR içerikler için 1200 nit değerine kadar parlaklık değeri verebiliyor.

1200 nite kadar parlaklık değeri çok iddialı bir değer. Bunun dışında 2.000.000:1 kontrast oranı da sunuluyor. Bu oranda telefon için çok başarılı bir değer. Ekran boyutuna gelince telefonun ekran boyutu 6.1 inç olarak belirlenmiş.

iPhone 12 incelemesi

Zaten bu değeri tanıtımdan öncede biliyorduk ve beklediğimiz bir ekran boyutuydu. iPhone 12 incelemesi için bu kısımlar dikkatinizi çekecek kısımlar çünkü, telefonun ekranı en iyi akıllı telefon ekranı olmaya aday bir ekran.

Çözünürlük kısmında ekranın değeri 1170 X 2532 piksel olarak karşımıza çıkıyor. Bu da telefonun piksel yoğunluğunun 460 PPi seviyesinde sabit kalmasını sağlıyor. Yine iyi sayılacak değerlerden bir tanesi. Zaten Apple piksel yoğunluk değerini standart değerlerde tutmayı seviyor.

Ekranda ek olarak kullanılan birçok teknolojide var. OLED panel HDR, HDR10, Dolby Vision, True Tone, HLG, DCI-P3 destekli. Burada kısa bir eklenti yapacağız. Boyut farkıyla beraber iPhone 12 Mini modelinin de ekranları değerlendireceğiz.

Özet 

 • 6.1 inç ekran boyutu
 • 1170 X 2532 piksel çözünürlük
 • Super Retina XDR ekran
 • 1200 nit parlaklık

iPhone 12 Mini Ekran Özellikleri

Çözünürlük biraz değişiklik gösteriyor. Telefonun ekran boyutu 5.4 inç. Bunun dışında çözünürlük değeri ise 1080 X 2340 piksel olarak belirlenmiş.

Bu değer piksel yoğunluğunu yükselmek için öne çıkıyor. Piksel yoğunluğu 476 PPi seviyesine çıkmış durumda. Bunun dışında diğer özelliklerin hemen hemen aynı. Hatta aynı.

iPhone 12 incelemesi

iPhone 12 Ekran Özellikleri Artıları

 • Yüksek çözünürlük değeri ve piksel yoğunluğu
 • Geniş kullanım alanı
 • Dolby Vision ve HDR artıları
 • True Tone ekran teknolojisi
 • Yüksek parlaklık değeri
 • Yüksek kontrast oranı
 • OLED ekranın tüm ayrıcalıkları
 • Seramik koruma

iPhone 12 incelemesi

iPhone 12 Ekran Özellikleri Eksileri

 • Yenileme hızı 60 Hz olarak belirlenmiş durumda. Bu yenileme hızının en az 90 Hz olmasını beklerdik. Rakiplerde 144 Hz yenileme hızı sunan telefonlar var. Bu telefonlar ekran konusunda Apple’ın önüne geçecek mi bilemiyoruz ama 60 Hz günümüzde düşük olarak değerlendirilen bir değer olarak kaldı ve çok tercih edilmiyor.
 • Çentik alanı hala çok geniş. Biraz daha düşürülebilirdi.

Ceramic Shield ( Seramik Kalkan Nedir?)

Bu kısmı anlatmadan geçmek olmaz. Ekran bölümünü bitirmeden önce bu özelliği mutlaka anlatmamız gerekiyor. Seramik kalkan, Apple’ın bulmuş olduğu üst düzey bir koruma teknolojisi. Metallerin çoğundan daha sağlam olduğu söylenen bu teknoloji, ekranda tam koruma getiriyor.

Nano ölçekli seramik kristallerinin cama işlenmesiyle beraber elde edilen kalkan, tam koruma için kullanılıyor. Bunun için Apple, kristallerinin derecesini ve türünü kontrol altında tutabilecek açıklanmayan özel bir teknoloji geliştirmiş durumda. Bu formül paylaşılmadı ama ne kadar başarılı olduğu açıklandı.

Geliştirilen bu formül sayesinde Apple, seramik sertliğini korumayı başarırken aynı zamanda optik olarak tam şeffaflık elde etmeyi de başarmış. Yani bir hayli güçlü olan seramik kristaller aynı zamanda şeffaf olduğu için koruma sunarken görüntüde herhangi bir kayıp olmamasını sağlıyor.

iPhone 12 incelemesi

Apple’ın söylediğine göre bu cam, daha önce hiçbir akıllı telefonda sunulmayan sağlamlığı akıllı telefonlara eklemiş oldu. Tabi ekran değişim ücretlerinin fiyatlarının da fırlamasına neden oldu orası ayrı bir tartışma konusu. 🙂

Kullanılan bu malzeme, ekranın tüm köşelerine kadar uzanıyor. Ekranın her köşesine kadar uzanması, kullanılan malzemesinin darbeyi de en iyi şekilde emmesini sağlıyor. Bu şekilde telefonların düşmelere karşı 4 kata kadar ekstra koruma sunduğu görülüyor.

Düşmelere karşı 4 kata kadar koruma sunulması olayını zaten testlerde de incelemiştik. İlk test sonuçlarında, merdiven üzerinden yapılan düşme testlerinde bile ekranın en ufak bir hasar almadığı görülüyor. Bu da telefonun seramik kalkan ile ne kadar başarılı bir hale geldiğini gösteriyor. Unutmayalım ki 4 kata kadar koruma sunuluyor.

iPhone 12 Donanım Özellikleri

iPhone 12 incelemesi için kritik noktalara gelmiş bulunuyoruz. Telefonların ekran ve tasarım özellikleri iPhone modellerinin çizgisini yansıtıyor ama ya donanım özellikleri için aynı şey geçerli mi? Yeni akıllı telefonlarda kullanılan işlemciler yeterli oldu mu? Bunların cevaplarına bakalım.

Yeni akıllı telefonda A14 Bionic işlemcisi kullanılıyor. Bu işlemcinin Apple dışında tüm akıllı telefon dünyası için getirmiş olduğu artılar var. İşlemcinin tüm akıllı telefon dünyası için önemi 5 nm üretim sürecinden geçen bir işlemi modeli olması.

5 nm üretim sürecinin nasıl bir performans gösterdiğini ilk olarak bu akıllı telefonlarda göreceğiz. iPhone 12 özellikleri içerisinde en önemlilerinden birisi bu nedenle işlemci özellikleri. O zaman işlemcinin detaylarına bakalım.

A14 Bionic Ana Başlıklar

 • A14 işlemcisine baktığımız zaman ise yenilenmiş bir mimari görüyoruz. 11.8 milyar transistör bulunan işlemci, saniyede yaptığı işlem sayısı ile rekora gidebilir.
 • 5 nm üretim teknolojisi sayesinde değişen mimari yapısı daha az güç tüketilmesini sağlıyor
 • Yeni bir grafik birimi
 • Çekirdek sayısı aynı kalmasına karşın daha yüksek performans.

Bu başlıklar altında yeni akıllı telefonların işlemci özelliklerini de daha yakından tanımaya çalışalım.

Apple A14 Bionic

Önce transistör sayısına bakmamız lazım. Transistör sayısı açısından A14 Bionic, eski işlemcilerin üzerine koya koya gitmeyi başarmış olan işlemcilerden bir tanesi. Yeni modelde 11.8 milyar transistör yer alıyor ve bu da işlem gücünü arttırıyor. A13 serisi işlemcilerde ise 8.5 milyar transistör yer alıyordu.

Bu demek oluyor ki A14 Bionic hem daha hızlı hem de önbellek kapasitesi biraz daha geniş tutulmuş. Ayrıca bu şekilde daha az güç tüketiminin yapılması sağlanacak ki güç tasarrufu sağlanması performansın düşmesi anlamına gelmiyor.

İşlemcinin çekirdek birimlerinde de bir güncelleme yapılmış durumda. Çekirdek kısmında yine 6 çekirdeğe yer verilmiş durumda ama bu kez kullanılan 6 çekirdek güncellenmiş ve yüksek performanslı önbellek ile destekleniyor.

A14 Bionic

Bu da yeni akıllı telefonların performansını doğrudan etkiliyor ki zaten iPhone 12 incelemesi için bu konuya ayrıca yer vermemiz gerekiyor.

Her zaman olduğu gibi 2 çekirdek kısmında performans odaklı bir kullanım yapılmış. Yenilenen bu iki çekirdek daha çok performans kısmına odaklanmış olsa da 4 çekirdek yine güç tasarrufuna odaklanılan kısımda yer alıyor. Ayrıca Apple’ın iddiasına göre artık ağır yük altında işlemcilerin gösterdiği performanslar da bir hayli artış gösterecek.

Yeni Bir Neural Engine Bölümü

A14 işlemcilerinin getirdiği yeni kısımlardan birisi de işlemcinin yapay zeka bölümü. Apple daha önce de yapay zeka kullanımına yer vermişti. Şöyle ki marka A11 işlemcilerinden bu yana zaten Neural Engine bölümünü kullanıyordu.

Fakat her sene bu kısma yeni bir şeyler ekleyerek ilerledi. Makine öğreniminin ne kadar önemli olduğunu bilen marka, bunun üzerine gitti ve A14 Bionic işlemcileriyle beraber yapay zeka tavan yaptı. İlk işlemciden şimdiye kadar yapay zeka bölümünün gelişimi şöyle oldu;

 • Saniyede 600 milyar işlem gerçekleştirme kapasitesi
 • A12 ile saniyede 5 trilyon işlem gerçekleştirebilme kapasitesi
 • A13 ile saniyede 6 trilyon işlem geliştirme kapasitesi
 • A14 ile saniyede 11 trilyon işlem gerçekleştirme kapasitesi

A14 Bionic ile elde edilen bu değer, telefonun eski serilere göre %80 daha hızlı makine öğrenimi sunmasını sağladı. Ayrıca yapay zeka %70 oranında bir hız farkı oluşmasını da sağlayacak. Oluşan bu hız farkının ne kadarını kullanıcının hissedeceğini testlerden sonra göreceğiz.

Apple A14 Bionic

Yenilenmiş Olan Grafik Birimi

A14 Bionic modeliyle beraber gelen bir de yeni bir grafik biriminden söz ettik. Detaylı bir iPhone 12 incelemesi istiyorsanız, yine bu kısımda da bilgi edinmeniz gerekiyor. Öyle ki artık birçok işlem için grafik birimi de gerekiyor.

Özellikle oyunlar ve uygulamalar için grafik biriminin artısı büyük. Buna bir de görüntü işleme artısını katacak olursanız, o zaman grafik biriminin güçlü olması sizin için çok büyük bir avantaj haline geliyor.

A14 Bionic bu konuda çok iyi. Yeni işlemcide 4 grafik çekirdeği bulunuyor. A13 ile aynı seviyede ama performans açısından çok daha farklı çekirdekler. Apple’ın söylemine göre yeni işlemciler eski modellerin grafik performansına göre %30 oranında artış gösteriyor.

%30 oranında daha başarılı grafik birimi görüntülerin çok daha hızlı işlenmesini sağlıyor. Tabii ki burada bir de hatırlatma yapmamız lazım.

Grafik birimi için yapılan karşılaştırma A12 işlemcileri ile yapılmış. A13 ile arada %10’a yakın bir fark var. %30’luk fark A12 serisi işlemcilerle yapılan karşılaştırma için geçerli. 64 bitlik mimari kullanan işlemciler için söyleyeceklerimiz bu kadar biz diğer iPhone 12 donanım özellikleri ile devam edelim.

Apple A14 Bionic

İşlemciler dışında telefonda kullanılan RAM miktarı da artmış durumda. LPDDR4x teknolojisinde 4 GB RAM bulunan akıllı telefon, 3 farklı depolama alanı ile alınabiliyor. 64 GB, 128 GB ve 512 GB olmak üzere 3 farklı depolama alanı seçeneği var. Apple bu konuda çok iddialı değil çünkü arttırılabilir hafıza yok. En fazla bulut depolama servisi artısı var.

İlginizi Çekebilir: Apple A14 Bionic Nasıl Bir İşlemci? Ne Kadar Güçlü?

Pil kısmında ise yine Apple tarafından değer açıklanmamış olsa da telefonun içerisinde 2815 mAh değerinde bir pil olduğu söyleniyor. Parçalama testlerinde de görülen pil kapasitesi bu kadar. Telefonlar bu pil ile beraber 20W değerine kadar hızlı şarjı destekliyor. MagSafe adı verilen mıknatıslı kablosuz şarj sistemini de destekleyen piller için Apple’ın açıkladığı kullanım süreleri ise şöyle;

 • 17 saat video izleme süresi
 • 65 saat müzik oynatma süresi

iPhone 12 incelemesi için bu pil süresini bir ünlem ile işaretliyoruz. Telefonlar geldikten sonra yapılacak olan testlerde Apple’ın söylediği kullanım sürelerinin ne kadar gerçek olduğunu test edeceğiz. Şimdilik Apple’ın söylediğine güvenmekten başka çaremiz yok.

iPhone 12 özellikleri için ek detaylar

 • Wi-Fi 6 desteği
 • MIMO, 2x MIMO
 • 5G desteği
 • Bluetooth 5.0 desteği
 • NFC desteği var
 • MagSafe ile mıknatıs hizalı kablosuz şarj artısı

Apple A14 Bionic

iPhone 12 Donanım Özellikleri Artıları

 • A14 serisi işlemciler gerçekten çok başarılı. Özellikle görüntü işleme konusunda ve yapay zeka bölümü konusunda. 16 çekirdekli yeni yapay zeka bölümü çok çok daha hızlı. Saniyede yapılan işlem sayısı açısından çok çok daha iyi bir akıllı telefon söz konusu.
 • RAM miktarı artırılmış durumda.
 • 5G desteği var
 • MagSafe Sistemi var

iPhone 12 Donanım Özellikleri Eksileri

 • Depolama alanı artık yetersiz kalacaktır.
 • Pil kapasitesi çok düşük
 • Kablosuz şarj hızı düşük

iPhone 12 MagSafe Sistemi Nedir?

Unutmadan, kameralara geçmeden önce iPhone 12 incelemesi hakkını verelim ve MagSafe sisteminden de söz edelim.

MagSafe sisteminde, telefonun arka kısmında çember şeklinde bir mıknatıs alanı ekleniyor. Bu mıknatıs alanıyla doğrudan bağlantılı olarak çalışan kablosuz şarj aksesuarlarıyla beraber, telefonu çok daha hızlı bir şekilde kablosuz olarak şarj edebiliyorsunuz.

Telefonun arkasına şarj aletini basit bir hareketle birleştirmeniz yeterli oluyor. Bu sadece şarj için de geçerli değil. Apple iPhone 12 tanıtımı sırasında bu sistemle kullanılabilecek olan mıknatıslı kılıfları ve cüzdan kılıflarını da tanıttı.

MagSafe

Yani bunun için aksesuarları da kullanabilirsiniz. Aksesuar seçimi için başta Apple’ın sunmuş olduğu seçenekler var. Bu aksesuar modellerinin birini tercih edebileceğiniz gibi üçüncü parti ürünleri de kullanabilirsiniz ama henüz yaygınlaşmadı.

Ayrıca Apple’ın MagSafe teknolojisi için sunmuş olduğu kılıfların genel olarak pahalı ürünler olduğunu ekleyelim. Öyle çok ucuz aksesuarlar değil elbette.

iPhone 12 Kamera Özellikleri

iPhone 12 incelemesi için en çok merak ettiğiniz kısmın burası olduğunu biliyorum. Yeni akıllı telefonlarda kameralar da yenilendi. iPhone 12 Pro modelleri kamera konusunda asıl değişikliklerin sunulduğu modeller olduğu ama iPhone 12 modellerinde de ek birçok özellik var.

Yani kameralar öyle boş geçilmemiş. Tamam Pro modellerinde yer alan LIDAR tarayıcı ve üçüncü kamera artısı var ama bu modelde de geri kalınmadığını şimdi göreceksiniz.

Önce kameraların teknik özelliklerinden söz edelim. Sonrasında Apple’ın ne gibi teknolojilere yer vermiş olduğuna geçeceğiz ve iPhone 12 kamera özelliklerini daha iyi anlamış olacağız. Yine şunu da belirtelim ki iPhone 12 mini modeliyle kamera özellikleri birebir olarak aynı.

iPhone 12 incelemesi

 • 6 elementli lenslerin kullanıldığı 12 MP değerinde ana arka kamera f/1.6 diyafram açıklık değerinde. 4K 60 Fps çekim yapabilen kamera, 26 mm odak uzaklığına sahip.
 • 5 elementli 12 MP f/2.4 diyafram açıklık değerinde ekstra geniş açı ikinci arka kamera.
 • Ön kısımda 12 MP değerinde 4K 60 Fps çekim yapabilen f/2.2 diyafram açıklık değerinde Portre modu destekli TrueDepth kamera.

Bunlar kameraların teknik açıdan değerlendirilmesi. Özetlersek 12 MP değerinde çift arka kamera ve 12 MP değerinde tek ön kamera. Diğer kamera bilgilerine geçelim.

iPhone 12 Gece Modu Özelliği

Gece modu zaten iPhone akıllı telefonlarına gelmiş bir modu. iPhone 11 modellerinde gece modunun başarılı bir şekilde kullanıldığını gördük. Hatta DxOMark puanlarında da gece modu başarılı puanlar almış ve bir süre telefonların listelerde kalmasını sağlamıştı. Yeni akıllı telefonlarda ise gece modu biraz daha geliştiriliyor.

Artık telefonda yer alan ekstra geniş açılı kameranın odak uzaklığı değiştirilmiş durumda. Artırılan odak uzaklığı sayesinde gece moduna yeni bir hava getirilmiş. Kameralar bu özellik sayesinde %27 oranında daha fazla ışık yakalayabiliyor. Daha fazla ışık yakalanması, gece çekimlerinde de maksimum detayların elde edilmesi demek oluyor.

iPhone 12 incelemesi

Ay ışığında yaptığınız çekimler artık çok daha başarılı olacak çünkü dediğimiz gibi kamera gece bile olsa ışıktan daha fazla yararlanıyor. Pro modeli bu konuda biraz daha başarılı ama iPhone 12 hiç geri kalmayacak bir telefon olmuş. iPhone 12 incelemesi için yetişmedi ama sonrasında mutlaka kamera değerlendirmeleri açıklanacaktır.

DxOMark puanlarını ve genel kamera skorlarını merakla bekliyoruz. Bu kadar iddialı bir firmanın bu kadar iddialı açıklamalarda bulunduğu yeni akıllı telefonlarında, gece modu ne kadar başarılı ancak değerlendirmeler sonrasında görebileceğiz.

Gece modunu bitirmeden önce birkaç detaydan daha söz etmek istiyorum. Mesela gece modunun çalışma sistemi. Eskiden telefonlarda gece moduna manuel olarak geçmek gerekebiliyordu. Telefonun gece moduna manuel olarak geçtiğinizde, çekim ayarları değişiyordu ve telefon loş ışığa göre ayarlanmış oluyordu.

iPhone 12 incelemesi

iPhone 12 kamerası için böyle bir durum söz konusu değil. Telefonun sahip olduğu kamera, gece mi yoksa gündüz mü fotoğraf çektiğinizi anlıyor ve otomatik olarak gece modu devreye alınıyor. Bu yönüyle de zaten çok başarılı bir seri olduğunu söylemek lazım.

Zaten gece modu ile çekilmiş olan fotoğraf örneklerini de iPhone 12 incelemesi içerisine ekleyeceğiz. Ne kadar net çekimler yapıldığını siz de anlayacaksınız.

iPhone 12 Deep Fusion Özelliği

Yeni değil ama geliştirilmiş ve yenilenmiş özelliklerden birisi de Deep Fusion özelliği. Apple bu özellik üzerinde çok fazla durmadı ve tanıtım sırasında bu özellik biraz hızlı geçildi. Fakat bu özellik birçok kullanıcının çok işine yarayacak.

Deep Fusion sistemindeki ana amaç, fotoğrafı çekilen ortamı en iyi şekilde analiz etmek. Düşük ışık, orta ya da yüksek ışık. Bunun yanında pozlama analizleri ve nesne algılama özellikleri kullanılacak fotoğraflardaki tüm detaylar en iyi şekilde yakalanıyor.

Ultra geniş açı kamerası sayesinde tüm detayları yakalayabiliyor ve en ayrıntılı şekilde fotoğraflarınızı görüntüleyebiliyorsunuz. Yine bu özellik için de iPhone 12 testlerini bekliyor olacağız. Açıklamalar iddialı evet ama ne kadar gerçek merak ediyoruz.

iPhone 12 incelemesi

iPhone 12 Akıllı HDR 3 Özelliği

Bu özellik çekiminizde yer alan tüm ögelerin dengelenmesini sağlıyor. Renklerin korunmasını sağlayan özellik, aynı zamanda nesnelerdeki ayrıntıların da korunmasını sağlıyor. Işık çok yüksek olsa bile bir şey değişmiyor ve iPhone kamerası doğru renkleri en iyi şekilde algılayarak çalışabiliyor.

Sadece yüzeyleri değil de ortamları da algılamak için yararlanılan bir teknoloji olan HDR 3, tüm bunları sağlamak için yapay zeka öğrenmesinden de yararlanıyor ve bu sayede de gerektiği gibi renkler, netlik, beyaz dengesi ve hareketi düzenleyebiliyor. Haliyle A14 işlemcinin görüntü işleme biriminden de güç alınıyor.

iPhone 12 özellikleri kısmında söylediğimiz gibi A14 işlemcisinde yer alan yeni yapay zeka birimlerinin de etkisi büyük. HDR 3 ile bir yandan daha canlı bir yandan daha gerçekçi bir yandan da doğru renklerin bulunduğu görseller yakalayabiliyorsak, kameralar kadar işlemci de bize destek oluyor.

iPhone 12 ile Yenilenmiş Olan Portre Modu

Portre modu diye bir mod çıktığı zaman, bunun nasıl kullanılacağını ve kameraya nasıl etki edeceğini herkes sormuştu. Telefon ne yapacaktı da Portre modu adı verilen mod ile maksimum kalitede kişi fotoğrafları çekecekti.

iPhone 7 serisinden bu yana bu konu tartışılıyor ama Apple her sene üzerine koyarak bu özelliği kullanmaya devam ediyor. iPhone 12 modelinde de yine portre modu yer alıyor.

Bu kez arka plan daha da başarılı bir şekilde flulaştırılıyor ve ana karakterin daha net çekilmesi sağlanıyor. 6 adet ışık modu geliştirilmiş bir şekilde kullanılmaya da devam ediyor. Tüm bunlarda Apple oldukça başarılı olmuş durumda.

iPhone 12 Mini

iPhone 12 Dolby Vision Formatında Çekim Özelliği

Benim iPhone 12 serisinde, kamera konusunda en sevdiğim özellik bu oldu. Artık akıllı telefonunuzda Dolby Vision formatında 4K HDR kayıt yapabiliyorsunuz. Çektiğiniz fotoğraflar iPhone cihazdan çıkmamış, profesyonel bir kameradan çıkmış gibi duruyor.

Sinematik bir görüntü sunulmasını sağlayan yeni özellik, kendi başyapıtlarınızı oluşturmanız için de yeterli oluyor. Dediğim gibi ben bu özelliği duyduğum zaman bir hayli heyecanlandı. Üstelik sisteme bir işlevsellikte kazandırılmış durumda. iPhone 12 Dolby Vision desteği ile videolarınızı çekebiliyor ve iMovie üzerinde düzenleyebiliyorsunuz.

Ardından AirPlay ile akıllı televizyonunuza yansıtarak kendi filminizi izleyebiliyorsunuz. O kadar başarılı çekimler ve bu kadar önemli bir işlevsellik bizlerle buluşuyor. Tamam kalite çok iyi olacak dedim ama biliyorum merak eden kullanıcılar oldu. O zaman Dolby Vision sistemini de anlatayım.

iPhone 12

Dolby Vision Formatı Hakkında Her Detay

Dolby Vision; genelde filmlerde ve TV programlarında kullanılmış ve kullanılmakta olan bir format. Yani profesyoneller tarafından kullanılan bir format. Bu formatı kullanmak için gerçekten güçlü bir görüntü işleme sistemine ve kameralara sahip olmanız gerekiyor.

Zaten iPhone 12 akıllı telefonları da bunu başaran ilk akıllı telefonlar oldu. Henüz bu formatı destekleyen başka bir akıllı telefon modeli yok. Elbet gelecektir ama şu an yok. iPhone yine öncü bir teknoloji sunmuş oldu.

Dolby Vision Nasıl iPhone’a Eklendi?

Burada Apple’ın işinin çok zor olduğunu söylemek gerekiyor. Dolby ile ortak çalışan firma, önce 8 bit video kaydını değiştirmek zorunda kalmış. 8 bit video kaydı yerine 10 bit HDR video kaydına geçilmiş.

Bunun yanında işlemcilerin de gücünü kullanarak kameraların 700 milyon rengi yakalaması sağlanmış. Buna Dolby Vision kayıt özellikleri eklenmiş ve sonucunda 30 Fps 4K Dolby Vision çekimleri yapabilen akıllı telefonlar ortaya çıkmış.

Üstelik çekilen tüm videoların telefonlar içerisinde düzenlenmesine bile izin verilmiş. Fotoğrafçılık ya da bu işlerle uğraşanlar şimdiden benim ne demek istediğimi anlamışlardır.

iPhone 12 incelemesinde buna boş yere yer vermedik. Telefonu elinize aldığınız zaman ve bu sistemi kullandığınız zaman çekim kalitesinin ne kadar iyi olduğunu siz de anlayacaksınız.

iPhone 12 Gece Modu Selfie Özelliği

Sadece arka kameralardan konuşmak haksızlık olurdu değil mi? Arka kamera ne kadar başarılı ise ön kamerada o kadar başarılı. 12 MP değerinde ön kamera sanıldığının çok üzerinde bir teknoloji ile geldi. iPhone 12 incelemesi başlığı atmak ve ön kamerayı ele almamak olmazdı zaten. Çünkü bu kez işler farklı. Ön kısımda;

 • Gece çekim modu
 • Akıllı HDR 3 desteği
 • Deep Fusion desteği
 • Dolby Vision desteği

gibi çok önemli desteklere yer veriliyor. Telefonun artık arka kamerası ne kadar yetenekli ise arka kamerası da o kadar yetenekli. Tabii ki bunlar bir yandan da iPhone 12 fiyatı için artışa neden olan teknolojiler ama böyle bir telefon istiyorsanız, bu fiyata değecek bir cihaz olacak.

Kamera Özellikleri için Diğer Detaylar

 • 2 kat optik uzaklaştırma
 • 3 kata kadar sunulan dijital zoom özelliği
 • Gece modu için gelen hızlı çekim özelliği
 • Optik görüntü sabitleme özelliği
 • 24, 30 ve 60 Fps 4K video kaydı
 • 30 ve 60 Fps Full HD kayıt
 • 30 Fps Dolby Vision HDR video kaydı
 • QuickTake video özelliği
 • Stereo kayıt özelliği
 • Video oynatımı kısmında yakınlaştırma imkanı
 • Sinematik video stabilitesi

5G Uyumlu iPhone

iPhone 12 Wireless Hızı

Aslında ben incelemelerimde buna yer vermiyorum. Bağlantı hızı çoğu kullanıcının göz ardı ettiği bir konu oluyor. Üzerinde çok durulmuyor ve standartlar kabul ediliyor. Fakat iPhone 12 için durum farklı. Durum farklı olursa biz de iPhone 12 incelemesine bu konuda bilgi ekleriz değil mi? 🙂

Telefonda 2 Gbps seviyesine kadar LTE hızı var. LTE bandı sayısı ise 32 adet. Tüm bunlar çok hızlı indirme, yükleme gibi işlemleri yapmanıza izin veriyor. Videoları izlerken mesela donma sorunu gibi bir şey yaşamıyorsunuz.

iOS 14.1

Yeni iPhone İşletim Sistemi

Bunu bilmeyen var mı bilmiyorum ama iPhone 12 incelemesi yapıyorsak bizim görevimiz bu konudan da bahsetmek olacaktır. Çoğunuzun bildiği gibi Apple’ın en güncel mobil işletim sistemi iOS 14.

iPhone 12 akıllı telefonları da haliyle iOS 14 işletim sistemiyle kutudan çıkacak. Fakat bir yandan yeni kamera modları var bir yandan da Dolby vision gibi format destekleri var. Bu nedenle yeni telefonlar için iOS 14.1 sürüm güncellemesi de yayınlandı.

iOS 14.1 sürüm güncellemesiyle beraber tüm kamera modları desteklenecek ve telefonlar tam stabil olarak çalışacak. İşletim sistemi artısını anlatmaya gerek bile yok. İşletim sistemi artısı sayesinde zaten Apple birçok Android akıllı telefon markasını geride bırakıyor. Aynı durum iPhone 12 akıllı telefonlarında da geçerli olacak.

iOS 14.1 performansının üst düzey olduğu biliniyor. Bundan sonra gelecek güncellemelerde de yeni akıllı telefonlara daha fazla destek verilecektir.

iPhone 12 Kutu İçeriği Nasıl?

iPhone 12 incelemesi hazırlıyoruz neden kutu içeriğinden söz ediyoruz? Bunu soran çok olabilir. Bunun için size verecek cevabım elbette var. Konuyu takip edenler zaten durumu bilecektir. iPhone kutu içeriği değişti.

Kutu içeriğinde iPhone 12 Mini ya da iPhone 12 fark etmiyor;

 • USB -C Lightning kablosuz – örgü tip korumalı kablo
 • iOS 14 yüklü iPhone 12
 • Belgeler ve kılavuzlar

İlginizi Çekebilir: iPhone Kutu İçeriği Değişti – Kötü Haber!

bulunuyor. Şarj aleti yok. Bunun yanında kulaklık zaten yok. Kulaklık zaten hayal olmuş durumda. Peki, Apple bunun için nasıl bir açıklama yaptı? Yani kutu içeriği neden değiştirildi ve kutu boşaltıldı?

Takip edenler bu konuda paylaştığımız yazıları hatırlayacaktır. Biz yine de kısa bir açıklama yapalım. Apple’ın söylemine göre böyle bir değişiklik yapılmasının nedeni ekolojik dengeyi korumak.

Plastik kullanımını azaltmak için kutuları değiştirdiğini belirten Apple, yeni sistemle hem kutuların inceldiğini hem de karbon emisyonlarını 2 milyon metrik tondan fazla azaltmış olduklarını duyurdu.

iPhone 12 incelemesi

Yani söylem o ki bu değişiklik ile beraber doğa korunmuş oldu. Ek bir karbon salınımının önüne geçilmiş oldu. iPhone 12 incelemesi içerisinde kutudan söz etmemizin ana neden bu. Apple’ın bu kararına Samsung gibi devlerin de uyacağı söyleniyor ama bilemiyoruz. Kullanıcılar markanın kararına tepkili.

İlginizi Çekebilir: iPhone 12 için TBMM’ye Başvuru Yapıldı – Yeni Şartlar mı Geliyor?

Ama Fransa dışında tüm ülkelerde eski iPhone modelleri de dahil olmak üzere kutu içeriği bu şekilde değişti. Fransa’da satılan cihazlarda da yasal zorunluluk olduğu için kutudan kulaklıklar da çıkıyor.

Benzeri kararları alan ülkeler olabilir. Hatta ülkemizde TBMM’ye başvuruların yapıldığını bile biliyoruz. Paylaşımlarımıza bunu eklemiştik. Hepsinin linkini paylaşacağım.

iPhone 12 Fiyatları Nasıl?

Özellikleri anlattık. Özellikleri anlattığımız gibi kamera, tasarım gibi her bilgiyi vermeye çalıştık. Atladığım bir nokta olursa sizden de yorumlar bekliyorum. 🙂 O zaman bize kalan ne oldu, telefonların fiyatları.

Gönül isterdi ki resmi olarak Türkiye fiyatlarını da paylaşayım ama bu pek mümkün değil. Türkiye fiyatları için sadece tahminler var. Resmi olarak açıklanan iPhone 12 fiyatları ise şöyle;

 • 64 GB depolama alanı için 799 dolar
 • 128 GB depolama alanı için 849 dolar
 • 256 GB depolama alanı için 949 dolar

iPhone 12 Mini Fiyatları

 • 64 GB depolama alanı için 699 dolar
 • 128 GB depolama alanı için 749 dolar
 • 256 GB depolama alanı için 849 dolar

iPhone 12 modellerinin ABD ve belirlenen diğer ülkeler için satışları başladı. Mini modeli için ise Kasım ayını beklemek gerekiyor. Telefonların ülkemize ne zaman geleceği ise kocaman bir soru işareti.

Bazı kaynaklar Apple’ın yeni akıllı telefonları için talebin çok yoğun olduğunu belirtiyor. Hatta bunun için Apple’ın üretim arttırma kararı aldığını söyleyen kaynaklar bile var. Böyle bir durum varsa ve telefonlar çok ilgi görüyorsa o zaman, telefonların Türkiye’de satışa çıkması zaman alabilir.

Yeni modeller için Türkiye satışı noktasında bir açıklama gelirse ya da Apple bu konuda bilgi paylaşımını verirse biz de size haber vereceğiz. Benim kişisel beklentim, yıl sonuna az bir süre kala yeni modellerin ülkemizde de satışa sunulması yönünde.

Pro Max ve Mini modelleri için ise kesin bir şey söyleyemiyorum hatta yorum yapmak bile zor geliyor. Bu modeller daha da gecikebilir. Öyle ki daha yurt dışında bile bu modeller satışa çıkmadı.

iPhone 12 incelemesi hakkında kafanıza takılan bir soru ya da sorun varsa yorumlarınızı bekliyoruz. Yeni telefonlar hakkında merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz. 🙂

Önceki İçerikNetflix iOS Uygulaması Beklenen Yenilik ile Güncellendi
Sonraki İçerikEn Detaylı iPhone 12 Pro İncelemesi
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?