iPhone 12 Bir Süre Daha Gecikecek

0
1631

Eylül ayı geldi. Her zaman iPhone modellerini Eylül ayında görüyoruz. Hatta iPhone 12 için şimdiye kadar çoktan bir tarih açıklanması gerekiyordu. Eylül 11 mi yoksa 10 mu diye konuşuyor olurduk.

Fakat bu yıl olağan dışı durumlar var. Koronavirüs gibi bir küresel sorun var başımızda. Sadece Türkiye’de ya da ABD’de değil, tüm dünyada var ve çözüm yok. Ölen binlerce insan var. Bir virüsü dünyayı nasıl dize getirmeye başladı bilemiyoruz ama oluyor. Bu durumda da bazı firmalar üretimler konusunda sıkıntılar yaşıyor.

Apple tedarik zincirleriyle çalışan büyük bir firma. Her şeyi direkt olarak kendisi üreten bir firma değil. Öyle bir şey olunca ve tedarikçilerin de çoğu Çinli olunca, üretimde sıkıntılar yaşanıyor. Zaten bir miktar gecikmenin olacağını ve bu gecikmenin Ekim ayına kadar telefonu sarkıtabileceğini biliyorduk.

iPhone 12 Daha Uzun Süre Gecikebilir

Fakat farklı bir sorun daha ortaya çıktı. Bu sefer markanın çok ünlü tedarikçilerinden biri olan Broadcom sorunlar yaşamaya başladığını açıkladı. Firma üretimin sekteye uğradığını ve bunun nedeninin virüs salgısı olduğunu belirtti.

Bu açıklama ile firma yeni ürünlerin 2020 yılı sonuna kadar hazır olabileceğini söyledi. Yani üretimde ciddi bir sıkıntı oluştu. 2020 yılına kadar üretilecek olan parçalar, iPhone 12 modelinin 4 ay gibi bir süre gecikmesi demek oluyor.

Broadcom

Broadcom neden önemli çünkü telefonların en önemli parçalarını üretiyor. Bluetooth donanımının ve Wi-Fi donanımının üretimleri yapılıyor. Böyle bir durumda önemli parçalar teslim edilmediği için telefonlar tabii ki hazırlanamıyor.

Olayı çok taraflı olarak değerlendirmek lazım. iPhone 12 için resmi açıklama gelmeden ne kadar gecikeceğini bilemiyoruz. Zaten bilemeyiz de. Gecikme olması durumunda farklı bir firmadan destek alınabilir ama bunun için de zaman olup olmadığını bilemeyiz.

Başka bir çerçevede şu var ki her sene yeni iPhone akıllı telefon modeliyle beraber iOS’un yeni serisi de final yapıyor. iPhone 12 modelinin gecikeceği durumu ortaya çıkması halinde iOS 14 modelinin de geç sunulması söz konusu olabilir. Hiçbir şey net değil. Broadcom bilgisi net ama sonuçları bilmiyoruz.

Önceki İçerikAirPods Kampanyası Başladı – Kulaklık Ne Kadar İndirimde?
Sonraki İçerikiOS’u Kaybetmesi Epic Games’e Pek Yaramadı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?