iPhone 12 Batarya Kapasitesi Belli Oldu

0
2479

iPhone akıllı telefonlarında pil kapasitesi konusu çok tartışılıyor. Kimi kullanıcılar düşük kapasiteler kullanılsa bile Apple’ın optimizasyonu iyi yaptığını söyleyerek pil kapasitelerinin yeterli olduğu yorumunu yapıyor kimi kullanıcılar ise pillerin daha büyük olması gerektiğini savunuyor.

Hal böyle olunca yeni iPhone modellerinde yer alan batarya kapasitesinin ne kadar olduğu da merak edilen bir konu. Daha önce iPhone 12 Mini akıllı telefonlarının içerisinde yer alan bataryalar için kapasiteler konusunda paylaşım yapmıştık.

Bu modellerin hemen sonrasında şimdi ise iPhone 12 temel modelinde yer alan batarya kapasitesi ortaya çıktı. ANATEL sertifika kurumunun belgeleri üzerinde ortaya çıkan pil kapasitesi yine tartışmalara neden olacak gibi duruyor.

iPhone 12 Pil Kapasitesi Ne Seviyede?

Ekran boyutu 6.1 inç olan iPhone 12 telefonun içerisinde yer alan pilin kapasitesi 2.815 mAh olarak gözüküyor. ANATEL tarafından duyurulan bu değer, biraz şaşkınlık yaratacak bir değer çünkü iPhone 11 akıllı telefonunun içerisinde 3.110 mAh değerinde piller vardı.

Kapasite kısmında 295 mAh değerinde bir fark olduğu gözüküyor. Eski telefonun pili biraz daha büyük bir pil olarak kaldı. Fakat Apple’ın söylemine göre pil süresinde bir fark oluşmayacak. Yani pil süresi düşmeyecek.

iPhone 12

Tanıtımda iPhone 12 telefonlarının 17 saate kadar video oynatabileceği söylendi. Kapasite düşmüş olmasına karşın bu değerin elde edilmesinde yeni işlemcilerin etkisi büyük gibi gözüküyor.

A14 işlemcisi 5 nm üretim sürecinden çıkma ve daha fazla tasarruf değerine sahip. Böyle olunca iPhone 12 akıllı telefonlarında da pil kapasitesi düşük olsa da harcanan güç değeri de düşük olduğu için bir denge kuruluyor.

Şimdi merak ettiğimiz pil testlerinde telefonun nasıl değerleri göreceği ve iPhone 12 Pro serisinin pil kapasitelerinin nasıl olduğu. Pro modelleri için pil kapasitelerinin biraz daha yüksek olması beklenir. Bu modellerde 3000 mAh üzerinde pil kapasitesi olacağını düşünüyoruz ama dediğimiz gibi bunun için de bir belge, bir kanıt görmek gerekiyor.

Önceki İçerikApple Silikon İşlemcili MacBook Tanıtım Tarihi Netleşti
Sonraki İçerikiPhone 12’den Daha Pahalı Özel iPhone Kılıfı Satışa Çıktı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?