iPhone 11 Pro ve Max İncelemesi – Fiyatı ve Özellikleri

0
863

Yeni amiral gemisi iPhone modeli karşımıza çıktı. Eylül ayının en iyi akıllı telefonlarından biri olmayı başaran iPhone 11 akıllı telefonlarının, ana seri dışında iki farklı modelle geldiğini gördük. Markanın Pro modeller olarak öne çıkan modelleri iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max akıllı telefonları oldu. Yeni akıllı telefonların ana modelden farkları ve bu modelle beraber nasıl özelliklere yer verildiğine geçelim.

iPhone 11 Pro vs Max

iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max Tasarımı

Her iki telefonun tasarımını bir olarak ele alacağız. Bunun nedeni tasarım kısmında herhangi bir fark olmayışı. Sadece iki model arasında boyut farkı karşımıza çıkıyor. Yeni akıllı telefonların iPhone 11 Pro modeli biraz daha küçük bir kasaya sahip. Max modeli de geçen sene karşımıza çıkan Max modelinde olduğu gibi boyut kısmında biraz daha farklı bir akıllı telefon.

Her iki telefonun da tasarım kısmında en çok dikkat çeken bölüm arka kameralar. Arka kameralar için özel bir kamera alanına yer verildiğini gördük. Telefonların arka kamerası kısmında kare şeklinde özel camlı bir bölüm var. Bu bölümde yana yatmış üçgen şeklinde bir kamera dizilimi sunuluyor.

iPhone 11 Pro vs Max

Açıkçası kamera lensleri biraz geniş bir yüzeye sahip. Bu yönüyle kamera lenslerinin kendini kolayca belli ettiğini görüyoruz. Arka kapak kısmında dikkat edeceğimiz bir başka detay ise telefonların arka kapak kısmında Apple logosunu bir tık aşağı taşıyor olması. Çok fark edilecek bir detay değil ancak logo çok az daha aşağı alınmış durumda.

Malzeme kısmında da her iki akıllı telefonun da geçen sene olduğu gibi paslanmaz çelik çerçeveler sunduğunu görüyoruz. İki modelde de kullanılan paslanmaz çelik çerçeve, telefonun sağlamlığını arttıran önemli bir detay.

Ayrıca arka kapak kısmında cam kullanımı devam ediyor. Dayanıklılık kısmında yapılan değişiklikten söz edeceğiz. Unutmadan bu sene sunulacak olan renk seçeneklerinin içerisinde askeri yeşil rengi de bulunuyor.

iPhone 11 Pro vs Max

Renk Seçenekleri: Altın, Yeşil, Gümüş, Siyah

iPhone 11 Pro Ölçüler: 144 mm X 71.4 mm X 8.1 mm

iPhone 11 Pro Max Ölçüler: 158 mm X 77.8 mm X 8.1 mm

Ekran Özellikleri

Yeni akıllı telefon modellerinde gerçekten etkileyici ekran özellikleri bulunuyor. Geçen sene sunulan iPhone XS modellerinde de ekran konusunda çok başarılı bir telefon görmüştük ancak bu modelde biraz daha başarılı bir akıllı telefonun karşımıza çıktığını görüyoruz.

Yeni akıllı telefonların yine OLED panelleri öne çıkıyor. Bu kez çift Ion teknolojisiyle güncellenmiş olan ekranlar sunuluyor. İki modelin ekranını ayrı ayrı ele almamız gerekecek. Çünkü boyut farkı ve haliyle piksel yoğunluk değeri farkı bulunuyor.

iPhone 11 Pro vs Max

iPhone 11 Pro: Bu modelin ekranında 5.8 inçlik bir ekran boyutu karşımıza çıkıyor. Ana model olarak sunulan modelin ekran kısmında sunduğu çözünürlük değeri ise 1125 X 2436 piksel olarak açıklandı. Yüksek piksel yoğunluk değeri alınmasını sağlayan çözünürlük değeriyle beraber telefonların 458 PPi piksel yoğunluk değerine sahip olduğunu ekleyelim.

OLED ekran panellerine sahip olan akıllı telefonun HDR ve HDR10 desteği bulunuyor. DCI P3 Renk uzayını da destekleyen ekranların 800 nit standart parlaklık değeri var. Ancak telefonların maksimum olarak ulaşabileceği parlaklık değeri 1200 nit.

iPhone 11 Pro vs Max

Tabii ki yine ekran teknolojileri de öne çıkmakta. True Tone ekran teknolojisi, Dolby Vision desteği, Super Retina XDR teknoloji gibi önemli ekran artılarının öne çıktığını da eklemiş olalım. Ekran gövde oranı ise %78.62.

Pro Max: Yeni akıllı telefonların biraz daha geniş ekran boyutuna sahip olan Max modelinde de 6.5 inçlik bir panel karşımıza çıkıyor. Oldukça geniş ekran boyutuna sahip olan yeni akıllı telefonların çözünürlük değeri ise 1242 X 2688 piksel olarak açıklandı. Bu modelde sunulan piksel yoğunluk değeri ise 459 PPi oldu. Geri kalan tüm teknolojilerin ise aynı olduğunu ekleyelim. Ekran gövde oranı kısmında ise %82.69 değeri karşımıza çıkıyor.

Teknik Özellikler

Teknik özellikler kısmında da Apple’ın en güçlü akıllı telefonlarının karşımızda olduğunu söyleyelim. Her iki akıllı telefon modelinde de Apple’ın A13 işlemcileri yer alıyor. A13 Bionic işlemcilerinin kullanıldığı her iki akıllı telefon modellinde de yüksek performansa ulaşılabiliyor.

Apple A13 Bionic

Öyle ki A13 işlemcilerinde 6 çekirdek sunuluyor ve işlemci eski serilere göre %20 oranında daha hızlı. 7 nm üretim sürecinin güncellenmiş versiyonundan çıkan yeni işlemcilerin 2.66 GHz çalışma hızı bulunuyor.

İşlemcilerin yapay zeka birimi de güncellenmiş durumda. Yeni seri işlemcilerin 8 çekirdekli bir Neural engine bölümüne yer verdiği açıklanmıştı. Böyle bir tercih yapılması, akıllı telefonların makine öğrenimi konusunda öne çıkmasını sağladı. Depth Fusion olarak bilinen ve fotoğrafların çok daha kaliteli bir hale taşınmasını sağlayan da zaten yapay zeka bölümü.

Apple A13 Bionic

İşlemciler kısmında son olarak ise transistör sayısından söz etmek gerekiyor. Eski işlemcilerde yer alan transistörlerin sayısı 8.5 milyon olarak güncellendi. Bu sayede de %40 oranında enerji tasarrufu sağlanıyor. Tabii ki teknik özellikler kısmında sadece işlemcilerden söz etmemek gerekiyor.

Bunun yanında her ne kadar Apple resmi olarak açıklamamış olsa da RAM miktarları da oldukça önemli. Her iki akıllı telefon modelinde de 4 GB RAM var. LPDDR4x teknolojisinde RAM’lerin miktarı düşük gibi gelebilir ancak iOS 13 işletim sistemiyle beraber iyi bir optimizasyon sunulmuş durumda.

Apple A13 Bionic

Depolama alanı kısmına geçtiğimiz zaman ise yine farklı seçenekler var. Her iki akıllı telefon modelinde de 64 GB, 256 GB ve 512 GB depolama alanı seçenekleri sunuluyor.

Pil

iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modellerinin pil kapasiteleri açıklanmadı. Apple resmi olarak bu konuda bir açıklama yapmadı. Parçalanma testlerinden sonra telefonların pil kapasitesi ortaya çıktı.

iPhone 11 Pro: Bu modelde 3190 mAh değerinde bir pil bulunuyor. Geçen sene sunulan modele göre 4 saat daha uzun pil dayanma süresi sunan akıllı telefonların 18W hızlı şarj desteği bulunuyor. 18W hızlı şarj teknolojisi sayesinde 30 dakika da %50 dolum oranı elde ediliyor.

Pro Max: Max modelinde ise yine beklendiği gibi biraz daha yüksek bir pil kapasitesi var. 3969 mAh değerinde bir pil bulunan Max modelinde, eski seriye göre 5 saat daha uzun pil ömrü sunuluyor. Yine bu modelde de 18W hızlı şarj desteği sunuluyor.

iPhone 11 Pro vs Max

Kamera

Apple uzun süredir kameraları güncellememişti. iPhone 11 Pro modelleriyle beraber kameralar da değişti. Telefonların 12 MP değerinde ana kamerası f/1.8 diyafram açıklık değerine sahip.

60 fps 4K çekim yapabilen kameralara ek olarak 12 MP değerinde f/2.0 diyafram açıklık değeri bulunan telefoto kameraları bulunuyor. Bunun dışında ekstra geniş açılı kamera ise 12 MP f/2.4 değerinde. Yine ön kamera kısmında da 12 MP f/2.2 TrueDepth kameralarına yer veriliyor.

Dayanıklılık

Yeni akıllı telefonların dayanıklılığı da oldukça yüksek. Eski serilere göre güncellenmiş olan IP68 sertifikasına sahip akıllı telefonlar, 4 metreye kadar suya dayanıklı. Ayrıca hem arka hem de ön kısımda çift Ion teknolojili camlar kullanılıyor.

Bu da telefonların düşmelere karşı ve çizilmelere karşı ekstra koruma sunmasını sağlıyor. Aslında bakarsanız, bu konuda şikayetler yok değil ancak tanıtım sırasında bu yönde bilgiler vardı.

Fiyatlar

iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modellerinin Türkiye fiyatları da belli oldu. Çok kısa bir süre önce yeni akıllı telefonların çıkış tarihi de açıklanmıştı. Telefonların fiyatlarından da söz edelim.

iPhone 11 Pro Max

  • iPhone 11 Pro Max 64 GB versiyon – 11.999 TL
  • iPhone 11 Pro Max 256 GB versiyon – 13.299 TL
  • iPhone 11 Pro Max 512 GB versiyon – 14.999 TL

iPhone 11 Pro Fiyatları

  • iPhone 11 Pro 64 GB versiyon – 10.999 TL
  • iPhone 11 Pro 256 GB versiyon – 12.299 TL
  • iPhone 11 Pro 512 GB versiyon – 13.999 TL

Tüm bu özelliklerle beraber iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modellerinin 18 Ekim tarihinde satışa çıkacağını da ekleyelim. Hangi modeli seçeceğiniz tamamen size kalmış durumda. Biraz daha geniş bir ekran isterseniz Max modelini tercih edebilirsiniz. Zaten boyut dışında iki telefon arasında herhangi bir fark olmadığını ekleyelim.

Önceki İçerikmacOS Catalina Gizlilik ve Güvenlik Özellikleri
Sonraki İçerikiPhone SE 2 Fiyatı ve Çıkış Tarihi Belli Oldu
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?