iPhone 11 Pro Max Maliyeti Ortaya Çıktı

0
316

Son yıllarda tanıtılan amiral gemisi akıllı telefon modellerinin fiyatları oldukça yüksek. Bu alanda fiyatı en çok eleştiri alan markaların başında ise Apple geliyor. Teknoloji devi son birkaç senedir akıllı telefonlarında oldukça yüksek fiyat aralıkları sundu. Bu durumun yeni akıllı telefon modelleri için de geçerli olması bekleniyordu. iPhone 11 Pro Max modellerinin fiyatlarının 20 bin TL gibi rakamları görmesini bekliyorduk.

Fakat bu sene beklendiği gibi olmadı ve telefonların fiyatları, geçen seneye göre çok değişmedi. Hatta iPhone 11 için çıkış fiyatı iPhone XR akıllı telefonlarından daha uygun oldu. Hal böyle olunca iPhone 11 Pro Max akıllı telefonlarının maliyetleri de merak edilmeye başlandı. Her sene olduğu gibi bu sene de telefonların çıkış yapmasının ardından maliyetler belli oldu.

iPhone 11 Pro Max

iPhone 11 Pro Max Ne Kadara Üretiliyor?

Telefonun parçalarının tek tek maliyetini ortaya çıkaran TechInsights tarafından bazı raporlar paylaşıldı. Buna göre söz konusu akıllı telefon modellerinin parçaları için açıklanan maliyet rakamları şöyle:

  • 5 inç ekranın maliyeti 66.50 dolar
  • Arka kısımda kullanılan üçlü kamera maliyeti 73.50 dolar
  • İşlemci, modem ve depolama alanları için maksimum maliyet ise 159 dolar
  • Üretim için geri kalan tüm parçalar 181 dolar.

Apple’ın yeni akıllı telefon modellerinin üretimi için harcadığı toplam para miktarı ise 490.50 dolar olarak açıklandı. Böyle bakıldığı zaman markanın satış fiyatlarından önemli bir ölçüde gelir elde ettiğini görüyoruz.

iPhone 11 Pro vs Max

Hatta iPhone 11 Pro Max satışlarından markanın %100 kâr elde ettiğini düşünebilirsiniz. Fakat durum böyle değil. Yeni akıllı telefonlar için bu hesaba eklenmeyen bileşenler de var. Bunlar telefonların AR-GE dönemine yapılan masraflar, çalışanların maaşları, tedarik süreci içerisinde yapılan harcamalar gibi.

Bu masrafları da eklediğimiz zaman, yeni akıllı telefonların satış rakamları çok mantıksız gelmiyor. Markanın diğer modeller için de hemen hemen benzer bir dağılım var. Diğer modeller için de maliyetlerin benzer olduğundan söz ediliyor. Yine de bu açıklamaların resmi olarak Apple tarafından doğrulanmadığını da ekleyelim.

Önceki İçerikiOS 13.1.2 Sorunları ve Çözüm Yolları
Sonraki İçerikCaviar Özel Seri Steve Jobs iPhone 11 Pro Modelini Duyurdu
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?