iPhone 11 kablosuz bağlantı (Wi-fi ) kopma sorunu nasıl çözülür?

0
14078

iPhone’un genel sorunları arasında yer alan kablosuz bağlantı (Wi-Fi) kopması sorunu Bu sorun iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max’de de görülmektedir. iPhone 11’inizin internet bağlantısı sürekli kopuyorsa bu çok can sıkıcı bir durum olabilir. Video izlerken, makale okurken, online görüşme yaparken hatta online oyun oynarken böyle bir sorun yaşamanız geri döndürülmesi zor kayıplara neden olabilir. Bu yazımızda “iPhone 11  kablosuz bağlantı (Wi-fi ) kopma sorunu nasıl çözülür?” sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

iPhone 11 serisi kablosuz internet bağlantısının kopması sorununun çözüm yolları

Her kablosuz bağlantıda önemli etkenlerden birisi modeme olan uzaklığınızdır. Modeme ne kadar yakın olursanız o kadar kuvvetli Wi-Fİ sinyali alırsınız. Modemden fazla uzaklaşırsanız bağlantı zayıflayacak hatta tamamen kopacaktır. Öncelikle modeme yakın bir yerde bu yöntemleri deneyin.

Yöntem 1: Modem/router kapatıp tekrar açın veya yeniden başlatın.

Modemler sıklıkla yazılımsal sorunlar yaşarlar. Bu olduğunda modemin sağladığı kablosuz bağlantı gücü düşebilmektedir. Bu sorunu çözmenin en kolay yolu modemi kapatmak, birkaç saniye (yaklaşık 30 saniye) beklemek ve yeniden çalıştırmaktır.

Telefonunuz otomatik olarak Wi-Fİ sinyalini bulacak ve internet ağına bağlanacaktır. Otomatik olarak telefonunuz internete bağlanmazsa kontrol merkezinden kablosuz simgesine tıklayarak, ağı bulmasını sağlayabilirsiniz.

Sorun modem kaynaklıysa farklı bir modemle, farklı bir kablosuz internet ağıyla cihazınızı deneyin.

Yöntem 2: iPhone 11 cihazınızı yeniden başlatın. (Soft reset)

iPhone’unuzu yeniden başlatabilirsiniz. Bu önceden kalma yazılımsal sorunların çözülmesini sağlayabilir. iPhone 11 ‘ı yeniden başlatmak için Ses kısma ve power tuşlarına aynı anda basılı tutun. Gelen sürgü ekranını sürükleyip iPhone’u kapatın. 30 sn sonra Power butonuna takrar basın ve Apple logosu görüne kadar basılı tutun. iPhone açılacaktır.

Telefon açıldıktan sonra Wi-Fi bağlantısı kurmayı tekrar deneyin.

Yöntem 3:Kablosuz ağı unutturun ve yeniden kurun.

 1. Ayarlar > Wi-Fi menüsünde üstte yer alan yeşil sürgünün yeşilde olmasına dikkat edin.
 2. Onun altında yer alan Ağınızın isminin yanındaki “i” butonuna dokunun.
 3. Bu ağı unut” yazısına dokunun.
 4. Ağı unut” yazısına dokunun.

Bu adımların tamamını önceden bağlandığınız kablosuz ağları için de tekrarlayın. Daha sonra kablosuz bilgilerinizi girerek istediğiniz ağa tekrar bağlanın.

Yöntem 4: iPhone 11’inizi güncelleyin.

IOS sürümünüz güncel değilse Apple’ın yayınladığı son IOS sürümüne güncellemek kablosuz bağlantı sorununuzu çözebilir.  Sorununuz IOS kaynaklı ise Apple bununla ilgili rapor almıştır. Güncelleme ile de bu tarz sorunları ortadan kaldırmış olabilir.

iPhone’unuzu Güncellemek için;

 1. Telefonunuzu bilgisayara veya Mac’e bağlayın.
 2. iTunes programını çalıştırın.
 3. iPhone 11 cihazınızı seçin.
 4. Genel > Ayarlar kısmından “güncellemeleri kontrol” edin.
 5. Gereken güncellemeyi indirin ve cihazınıza yüklenmesine izin verin.

Güncellemeler hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

 

Yöntem 5: iPhone’unuzun ağ ayarlarını sıfırlayın.

İlk 4 yöntemi kullandığınız halde halen iPhone 11 cihazınızla kablosuz bağlantı sorunu yaşıyorsanız iPhone’unuzun ağ ayarlarını sıfırlamak işe yarayabilir. Bu sıfırlama kablosuz ve bluetooth ile ilgili tüm ayarları silecektir. Bu işlemi yapmak kablosuz bağlantı şifrenizi de silecektir. Bu yüzden kablosuz bağlantı şifresini hatırladığınızdan emin olmalısınız.

iPhone’unuzun ağ ayarlarını sıfırlamak için;

 1. Ana ekrandan Ayarlar‘ı tıklayın.
 2. Genel menüsüne dokunun.
 3. Altta yer alan Sıfırlama butonuna dokunun.
 4. Gelen ekrandan Ağ ayarlarını sıfırla kısmına dokunun.

Sıfırlama işlemi sona erdiğinde iPhone 11 cihazınızın ağ ayarları fabrika ayarlarına döndürülecektir. Wi-Fi ayarlarını yeniden yapın ve kablosuz hattınıza tekrar bağlanın.

Yöntem 6: iPhone’unuzu fabrika ayarlarına çevirin. (Sıfırlama)

Tüm yöntemler işe yaramıyorsa son çare olarak iPhone 11’inizi tamamen fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.  Bu sistem hatalarını ve dolayısı ile de sorununuzu çözebilir. Bu işlem cihazınızdaki tüm bilgileri silecektir. Bu yüzden öncesinde yedekleme yapmanız çok önemli.

iPhone 11’i sıfırlamak için;

 1. Ana ekrandan Ayarlar‘ı tıklayın.
 2. Genel menüsüne dokunun.
 3. Altta yer alan Sıfırlama butonuna dokunun.
 4. Gelen ekrandan Tüm içerikleri ve ayarları sil kısmına dokunun.
 5. Gelen ekranı Sürdür diyerek onaylayın.
 6. Şifrenizi girin.
 7. İşleminizi doğrulayın.

Bu işlemlerin sonunda iPhone’unuz otomatik olarak yeniden başlatılacak ve tüm ayarlar fabrika ayarlarına döndürülecektir.Telefonunuzu yeniden kullanmak için öncelikle kurulum yapmalısınız. iPhone’unuzu sıfırlamak için daha fazla yardım almak için iPhone sıfırlama nasıl yapılır? konumuza göz atabilirsiniz.

Yazılımsal sorunlar genellikle Sıfırlama ile çözülmektedir.

iPhone 11 cihazınız hala Wi-Fi sorunu mu yaşıyor?

Bazı sorunlar yazılımsal değildir. Donanımla alakalı olabilir. Donanımsal sorunların çözümü de genellikle o donanımın değişmesi ile yapılır. Bu noktada iPhone teknik servislerine başvurmanız en akıllıca çözüm olacaktır. iPhone’unuzun garantisi devam ediyorsa Apple yetkili servislerine cihazınızı götürebilirsiniz.

[Güncelleme notları: Bu yazı ilk kez 26 Nisan 2020 tarihinde yazılmıştır. 03 Ağustos 2021 tarihinde güncellenmiştir. Bu güncellemede imla hataları düzeltilmiş ve eksik – hatalı bilgi olup olmadığı kontrol eilmiştir.]

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir:

 

 

 

Önceki İçerikApple, iPhone 12 Gece Modu için Çok Güzel Bir Rehber Video Yayınladı
Sonraki İçerikiPhone’da Safari indirilenler (Download) klasörü nasıl değiştirilir?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?