iPhone 11 Pro Güvenlik Açığı için Resmi Açıklama

0
53

iPhone 11 Pro akıllı telefon modellerinde ortaya çıkan bir güvenlik açığı, geçtiğimiz günlerde gündem olmuş ve Apple’ın bir hayli eleştiri almasına neden olmuştu. Daha önce iPhone 11 Pro güvenlik açığı konusunda bilgi paylaşmıştık ancak resmi açıklamaya geçmeden önce konuyu kısaca özetleyelim.

Ortaya çıkan bilgilere göre iPhone 11 Pro akıllı telefonlarında konum bilgileri izinsiz olarak paylaşılıyordu. Kullanıcılar uygulamalara konum erişim izni vermese bile, sürekli GPS pinglemesinin devam ettiği ve bu şekilde kullanıcılar kapalı konuma getirse de uygulamalarla konum paylaşımının devam ettiği belirtilmişti.

İlginizi Çekebilir: iPhone 11 Pro’da Güvenlik Açığı Çıktı

Veri gizliliği konusunda önemli bir açık olarak gösterilen konum açığı konusunda beklenen açıklama ise sonunda yapıldı. Apple tarafından yapılan açıklama bir hayli şaşırtıcı.

iPhone 11 Pro Güvenlik Açığının Nedeni Ultra Geniş Ban Teknolojisi

Apple tarafından yapılan açıklamaya göre bu durum ultra geniş bant teknolojisinden kaynaklanıyor. Airdrop için tercih edilen ve tüm iPhone 11 akıllı telefonlarında yer aldığı açıklanan ultra geniş bant teknolojisi, hem telefonun birçok özelliğinim verimli bir şekilde kullanılmasını sağlıyor hem de bu özellik sayesinde batarya kullanımı da daha verimli hale getiriliyor.

Fakat Ultra Geniş Bant teknolojisi, endüstri standartları gereğince standartları belirlenmiş olan bir teknoloji. Bu nedenle özelliği devre dışı bırakmak için uluslararası gerekliliklerin olması ve genel bir düzenlemenin yapılması gerekiyor.

iPhone 11 Pro

En azından Apple tarafından yapılan açıklama bu yönde. Yani Apple konum izleme özelliğinin kapatılsa bile arka planda konum izlemenin çalıştığını kabul ediyor. Fakat bunun bir veri gizliliği sorunu olduğu kabul edilmiyor. Apple’a göre bu teknoloji konum bilgilerini anlık olarak kullanıyor. Anlık olarak kullanılan teknolojinin herhangi bir veri kaydı tutmadığı belirtiliyor. Veri kaydı tutulmadığı için depolanan verilerin söz konusu olmadığını ekleyelim.

Herhangi bir veri depolama işleminin olmadığını belirten Apple, haliyle veri sızıntısının da söz konusu olmadığını belirtiyor. Tabii ki bu sözlere ne kadar güvenilir tartışılır. Apple veri gizliliği konusunda en fazla konuşan en fazla iddiada bulunan firmalardan biri.

Bu yönde bir açık olması, açık olarak kabul edilmese bile kullanıcı rızası dışında çalışan bir sistemin olması can sıkıcı. iPhone 11 Pro güvenlik açığı konusunda başka ne gibi açıklamaların yapılacağını bekliyoruz.

Önceki İçerikiOS 13.3 Beta 4 Yayında – Değişiklik Var Mı?
Sonraki İçerikiPhone 12 ile Touch ID Geri Dönüyor
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?