iPhone 11 pili çok çabuk bitiyor sorunu ve çözüm yolları

3
10170

iPhone 11 Apple’ın 2020 yılında çıkarıldığından bu yana en çok satılan iPhone modellerinden biridir.  iPhone 11 kullananlardan gelen şikayetlerden bazıları aşağıdaki şekilde:

 • iPhone 11 kullanıyorum. Şarjım çok az gidiyor.
 • iPhone 11 kullanıyorum. Pilim hemen bitiyor. 
 • iPhone 11, iOS güncellemesinden sonra şarj sorunu yaşıyorum.

Siz de bu sorunlardan birisine sahipseniz bu konuda önereceğimiz yöntemler işinize yarayabilir. Bu yöntemleri denedikten sonra geri bildirim bırakmayı unutmayınız.

Akıllı telefonlarda pilin hızla bitmesinin nedeni her zaman pilin ömrünün bitmesi değildir. Çoğu zaman pilin hızla tükenmesinin nedeni telefondaki yazılım problemleridir. Bu yazılım problemlerini de çoğunlukla güncelleme sırasında oluşan hatalar tetikler. iPhone’larda da durum farklı değildir. Genellikle bir iOS güncellemesinden sonra pilin daha hızlı tükendiğini görürüz. 

Bu yazımızda önerdiğimiz yöntemler yazılım sorunlarının çözümüne yöneliktir. Bu yöntemleri uyguladıktan sonra iPhone 11’inizin şarjı kısa sürede bitmeye devam ediyorsa sorun pilden kaynaklanıyor olabilir. Hazırsanız başlayalım:

iPhone 11’in şarjı çok çabuk bitiyor. Ne yapabilirim?

Apple servislerine gidip para ödemeden önce siz de bazı denemeleri evinizde kendiniz yapabilirsiniz. Bu yazıda paylaştığım yöntemler Apple servisleri tarafından da uygulanan yöntemlerdir. Bir yöntemi denedikten sonra iPhone’unuzu bir süre kullanıp durumu görmelisiniz. Ben yöntemleri en basitinden en zoruna (ve etkili) göre sıraladım.

 1. iPhone’unuzu yeniden başlatın.

Size önereceğim ilk çözüm denemesi bu olacak. Önce bunu deneyin. Ardından bir süre iPhone’u kullanın. iPhone 11 şarjı hala kısa sürede bitiyorsa diğer yöntemi deneyin.

iPhone’unuz bir bilgisayar gibidir. Nasıl ki bilgisayarda sorun olduğunda reset atıyorsanız iPhone’da da bir sorun olduğunda ilk yapmanız gereken şey reset atmaktır. Bu sayede iPhone’da meydana gelmiş olabilecek yazılım sorunları çözülecektir. iPhone 11’e nasıl reset atacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki anlatımdan takip edebilirsiniz:

Adım 1: Ses Artır butonuna basın ve bırakın.

Adım 2: Ses Azalt butonuna basın ve bırakın.

Adım 3: Güç butonuna basın ve Apple logosunu görene kadar basılı tutun. (Yaklaşık 10 saniye sürer.)

Apple logosunu görüyorsanız tebrikler. iPhone’unuz yeniden başlıyor. Eğer iPhone’unuz açılmıyorsa zorla yeniden başlatma yöntemini denemeniz gerekiyor. (Force restart) Zorla yeniden başlatma yöntemi diğerine göre daha etkilidir. Siyah ekran sorununu ve yazılım hatalarını çoğunlukla giderir.

iPhone 11’inizi yeniden başlamaya zorlamak için aşağıdaki adımları takip ediniz:

 1. Sesi Aç tuşuna hızlıca basın ve bırakın.
 2. Sesi Kısma tuşuna hızlıca basın ve ardından bırakın.
 3. Yan düğmeyi yaklaşık 10 saniye basılı tutun ve Apple logosunu gördüğünüzde bırakın.

2. Kullandığınız Uygulamaları güncelleyin.

Güncel olmayan uygulamalar büyük güç tüketimine neden olurlar. iPhone’unuza yüklü olan uygulamaları kontrol edin. Güncel değillerse güncelleyin. Bu işlemi şu şekilde yapabilirsiniz:

 1. iPhone’unuzun ana ekranında yer alan App Store simgesine dokunun.
 2. Açılan uygulamada Bugün sekmesine dokunun.
 3. Gelen ekranda, sağ üstte yer alan profil simgesine dokunun.
 4. Hesap ayrıntılarınız açılacak. Bu kısımda Mevcut güncellemeler bölümüne dokunun.
 5. Uygulamaları tek tek güncellemek isterseniz uygulamanın yaındaki Güncelle yazısına dokunabilir veya tüm uygulamaları aynı anda güncellemek için Tümünü Güncelle yazısına dokunabilirsiniz.
 6. Tüm uygulamaların güncellemesi bitince iPhone’unuzu yeniden başlatın.

Bu işlemi yapmak için iPhone’unuzda belirli bir miktar hafıza boş olmalıdır.

 

3. Tüm ayarları sıfırlayın.

Yukarıaki çözüm yöntemleri işinize yaramadıysa gözünüzü biraz daha karartma zamanınız gelmiştir. Bu adımda iPhone’unuzdaki tüm ayarları sıfırlayacaksınız. Ancak bu sıfırlamada içerikleriniz (resim, video vb..) silinmiyor. Yazılım sorunlarının çözümünde kullanılan etkili bir yöntem de ayarların sıfırlanmasıdır. iPhone 11’de ayarları sıfırlamak için;

 1. iPhone 11’inizin ana ekranında yer alan Ayarlar simgesine dokunun.
 2. Açılan ekranda Genel’i seçin.
 3. Ekranı aşağı kaydırın ve Sıfırla yazısına dokunun.
 4. Seçeneklerden Tüm ayarları sıfırla‘yı seçin
 5. Devam etmek için parolanızı girin.
 6. iPhone’unuzdaki tüm ayarları sıfırlama seçeneğine dokunarak işlemi onaylayın.
 7. Sıfırlamadan sonra, tüm varsayılan sistem ayarları geri yüklenecektir.

Bu yöntemi denedikten sonra mutlaka bir süre iPhone 11’inizi kullanın. Sonraki çözüm yöntemi biraz daha zahmetli bir yöntem. Ancak denemelerinizin sonunda halen iPhone 11’inizin şarjı kısa sürede bitiyorsa dördüncü çareyi de deneyebilirsiniz.

 

4. Tüm ayarları ve içerikleri silin. (Sıfırlama)

Bu yöntem genelde yazılım sorunlarında son çare olarak başvurulur. Apple servisleri de sıklıkla bu yöntemi kullandığından sizden iPhone’unuzu yedeklemenizi isterler. Bu yöntemi denemeden önce iPhone’unuzu iTunes veya iCloud üzerinden yedeklemenizi tavsiye ederim. Aksi halde bilgilerinizi kaybedersiniz. Cihazınızdaki tüm bilgiler silinecek ve iPhone’unuz ilk aldığınız hale gelecek.

iPhone 11’inizi sıfırlamak için aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. iPhone’unuzun ana ekranında yer alan Ayarlar simgesine dokunun.
 2. Genel’i seçin.
 3. Ekranı aşağı çekin ve Sıfırla yazısına dokunun.
 4. Önerilen seçeneklerden Tüm içeriği ve ayarları sil seçeneğini seçin.
 5. Gelen bildirimleri onaylayın ve parola istendiğinde girin.

İşlem bu kadar. iPhone’unuz kapanacak ve yeni bir iPhone olarak açılacaktır. Eğer pilin hızlı bitmesi yazılımsal bir sorundan kaynaklanıyorsa sorun muhtemelen çözülür.

 

iPhone 11’inizin hızlı pil tüketimi devam mı ediyor?

Umarım yukarıdaki önerdiklerim işinize yaramıştır. Eğer öyleyse bir yorumu çok görmemenizi rica ediyorum. İşinize yaramadıysa size önerim Apple servislerine müracaat etmeniz. Muhtemelen bir pil değişimi ile sorununuz çözülecektir.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir:

 

 

Önceki İçerikApple yetkili servisleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
Sonraki İçerikiPhone Pil Kapasiteleri Artabilir!
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

3 YORUMLAR

 1. 3. Tüm ayarları sıfırlayın. Kısmını yapınca işe yaradı.
  Telefonu alalı 4 ay oldu ilk başta şarjı iyi gidiyordu sonrada erken bitmeye başladı. 3. maddeye kadar denedim ve işe yaradı. önceki gibi şarj fazla gidiyor. Teşekkür ederim.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?