iPhone 11 Ön Kamerası Üzdü – İşte Puanlar

0
215

iPhone, ilk iddialı kameralı akıllı telefon çıkaran markalardan birisi. İlk modeli hatırlıyorum. Birçok marka kamera demek için şahit getirmemiz gereken sensörlerle satışa çıkarken, iPhone liderliği eline almıştı. Ama yıllar çabuk geçiyor.

Android telefonların kameraları artık çok daha güçlü. Öyle kameralar var ki iPhone bile bu kamera özelliklerine şaşırıyor.

En yeni iPhone olan, iPhone 11 için son gelen test, durumun gerçekten değiştiğinin kanıtı. DxOMark, iPhone 11 ön kamerasını teste soktu.

Test sonuçları çok ilginç. Telefon ilk 5 içerisine giremiyor bile. Bu kamera çok kötü demek değil. Bu ön kamera rakiplerin arkasında kaldı demek.

iPhone 11 Ön Kamera Puanları

Telefon için yapılan testte 2 saatlik video çekimi yapıldı. Video çekimi ile sınırlı kalınmadı ve 1500’ü aşkın fotoğraf çekimi de yapıldı. Hem fotoğraf çekim kalitesinde hem de video çekim kalitesinde ortalama bir skor elde edildi.

1500 fotoğrafın çekildiği fotoğraf testlerinde 92 puan alındı. Rakiplerin çok gerisinde bir puan. Video puanı içerisinde ise durum daha da kötü. Video performansı 90 olarak belirlenmiş.

2 saatlik videoda kesin değerlendirme sonuçlarını alırsınız. Test bu yönüyle yerinde bir test. Kaldı ki diğer akıllı telefon modelleri için de aynı test uygulanıyor.

DxOMark iPhone 11

Video ve fotoğraf performansının ortalamasını aldığımızda da 91 puan ile iPhone 11 listeye giriyor. Telefonun 12 MP f/2.2 diyafram açıklığında tek ön kamera ile elde etmiş olduğu bu puan, telefonun 13.sıraya taşıyor.

Yazıya girerken söyledim. Biz bir zamanlar iPhone akıllı telefonlarının kameralarının diğer modellere örnek olduğunu söylüyorduk.

Bazı sitelerde ve teknoloji kaynaklarında kamera bu değerle kötü değil gibi bir yorum gördüm. Kişisel fikrimi soracak olursak bu değer kötü.

DxOMark iPhone 11

Android akıllı telefonlara göre çok daha yüksek fiyatla satışta olan iPhone 11, DxOMark listesinde bu telefonların arkasında kalıyor. Galaxy Note 9, Asus Zenfone 6 gibi akıllı telefonlar DxOMark listesinde daha üst sıralarda yer alıyor.

Hadi diğer amiral gemisi akıllı telefonları geçtim. Eski modellerin gerisinde kalan telefon için gerçekten bu üzücü bir gelişme. Şunu da kabul edelim, rakipler çok güçlü. Ama Apple neden güçlü değil o zaman?

Önceki İçerikMutlaka Görmeniz Gereken iPhone 12 XDR Pro Konsepti
Sonraki İçerikİnanılmaz faydalı 10 Mac klavye kısayolu
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?