iPhone 11 mi? Galaxy Note 10 mu? Hangisini Almalıyım?

3
1812

iPhone 11 ile Galaxy Note 10 akıllı telefonları en çok karşılaştırılan akıllı telefonlar arasında geliyor. Telefonların teknik özelliklerinin yakın olması, kullanıcıların hangi modeli almaya karar verecekleri konusunda kafa karıştırıyor. Peki, hangi model daha iyi? iPhone 11 mi? Galaxy Note 10 mu? Hangisini tercih etmek daha mantıklı olacak? iPhone 11 vs Note 10 karşılaştırması detaylarımıza geçelim.

iPhone 11 ve Galaxy Note 10 Tasarım Karşılaştırması

İki seride de tasarım kısmında dikkat çeken düzenlemeler ve iyileştirmeler var. Haliyle karşılaştırma kısmında tasarım bölümünü ele alarak başlamak lazım.

iPhone 11 Tasarımı: Tasarım kısmında yenilenmiş bir akıllı telefon ile karşılaştığımızı söylemeyi isterdik ancak bu durum iPhone 11 akıllı telefonları için geçerli değil. iPhone 11 akıllı telefonlarında da yine eski iPhone modellerinde olduğu gibi çentik alanının kullanıldığı görülüyor. Geniş bir çentik alanının bulunduğu akıllı telefonun ekran kısmında başka farklı bir detay bulunmuyor.

iPhone XR ve iPhone X modellerinde de benzeri bir tasarıma yer verilmiş ve aynı yapı öne çıkmıştı. Arka kapak kısmında ise farklı bir seri olduğunu ekleyelim. Arka kısımda kare şeklinde bir kamera alanı var ve bu modelde çift arka kamera kullanılmış durumda. Üst üste sıralı olan çift kameranın dışında flaş ışığının da bu alanda yer aldığını eklemek gerekiyor.

Ölçüler: 150.9 mm X 75.7 mm X 8.3 mm

Renkler: Kırmızı, Beyaz, Yeşil, Mor, Siyah, Sarı

Gövde Malzemesi: Cam arka kapak ve alüminyum çerçeve

Galaxy Note 10 Tasarım: Samsung’un Note serisi akıllı telefonlarında yenilenen tasarım sunduğu model Note 10 akıllı telefonları oldu. Tasarım kısmında önemli farklarla gelen akıllı telefon genel olarak çerçevelerden kurtuluyor diyebiliriz. Sadece alt kısımda biraz kalın bir çerçeve alanı var ancak diğer kısımlarda yok denecek kadar ince çerçeveler bulunuyor. Bunun dışında ekrana gömülü olarak tek bir kameranın geldiğini de ekleyelim.

iPhone 11 ve Galaxy Note 10

Tam ortalanmış olan kamera, telefona bir simetri katıyor demek yanlış olmayacaktır. Ekran kısmında paylaşılan bu detayların dışında arka kısımda ise çok sayıda kameranın öne çıktığını görüyoruz. Toplamda 3 arka kameranın kullanıldığı akıllı telefonun, dikine kamera tasarımıyla geldiğini ekleyelim. Üst üste sıralı olarak gelen kameraların hemen yanında bir de flaş ışığının yer alması dikkat çekici. Kameraların yanında yer alan flaş ışığının bu kamera alanının yanında olduğunu da eklemiş olalım.

Ölçüler: 151 mm X 71.8 mm X 7.9 mm

Renkler: Bakır, Mavi ve Siyah

Malzeme: Arka kapak cam, metal çerçeve.

Tasarım Kısmında Kazanan: Tasarım kısmında kesin olarak bir kazanan var demek yanlış olur. Bu tamamen sizin seçiminize kalmış durumda. Daha yenilikçi bir tasarım olduğunu düşünecek olursak, ekran üzerinde kamera kullanılması Galaxy Note 10 modelini öne çıkarıyor.

iPhone 11 ve Galaxy Note 10 Ekran Karşılaştırması

Yavaş yavaş önemli teknik özellik detaylarına doğru ilerlemeye başlayalım. Bu noktada ilk ele aldığımız nokta ekran özellikleri olacak. Ekran özelliklerinde iki modelde oldukça iddialı.

iPhone 11 Ekran: 6.1 inçlik bir ekran boyutuna sahip olan akıllı telefonda IPS LCD panele yer veriliyor. Super Retina ekranlarda 625 nit parlaklık değerine yer veriliyor. True Tone teknolojisinin de desteklendiği akıllı telefonun çözünürlük değeri kısmında ise 828 X 1792 piksel değeri karşımıza çıkıyor. Bu değerle beraber piksel yoğunluğu ise 326 PPi. Ekranın genel olarak Apple için standartlaşan ekranlardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

iPhone 11 ve Galaxy Note 10

Galaxy Note 10 Ekran: Yenilenmiş bir ekranla gelen akıllı telefon, Dinamik AMOLED panel kullanmakta. 6.3 inçlik ekran boyutuna sahip olan akıllı telefonun çözünürlük değeri kısmında ise 1080 X 2280 piksel çözünürlük değerine yer veriliyor. Bu ekran boyutu ve çözünürlük değeriyle beraber elde edilen piksel yoğunluk değeri ise 401 PPi olarak açıklanmış durumda. HDR10, HD10+ destekleri de bulunan ekranın Gorning Gorilla Glass 6 camlarına sahip olduğunu ve tam anlamıyla koruma sunabildiğini de görüyoruz.

Ekran Kısmında Kazanan: Ekran kısmında Samsung daha iyi akıllı telefonlar sunuyor. Galaxy Note 10 akıllı telefonları da bu modellerden birisi. Telefonun ekranı iPhone 11 modeline göre biraz daha iyi.

iPhone 11 ve Galaxy Note 10 Teknik Özellikler

Teknik özelliklere geçtiğimiz zaman da amiral gemisi savaşını görmekteyiz. Her iki akıllı telefonda iddialı modeller.

iPhone 11 Teknik Özellikler: Apple’ın akıllı telefonlarında yer alan A serisi işlemcilerin şimdilik en güncel serisi olan A13 Bionic serisi işlemciler bu modelde yer alan işlemciler. Toplamda 6 çekirdeği bulunan işlemcinin Dual-core 2.65 GHz Lightning çekirdekleri ve Quad-core 1.73 GHz Thunder çekirdekleri bulunuyor.

Hem performans hem de güç tasarrufu konusunda iddialı olan işlemcilerin 7 nm üretim sürecinden geçtiğini görüyoruz. Grafik birimi kısmında da yine Apple Quad Core grafik birimine yer verilmiş olduğunu ekleyelim. RAM kısmında ise 4 GB RAM miktarı var. Depolama alanı 64 GB, 128 GB ve 256 GB.

iPhone 11 ve Galaxy Note 10

Galaxy Note 10 Teknik Özellikler: Samsung’un amiral gemisi akıllı telefonunda iki farklı işlemci var. Amerika’da satılan akıllı telefonların içerisinde Snapdragon 855 modeli işlemciler bulunuyor. Ülkemizde satılan akıllı telefonların içerisinde ise Exynos 9825 işlemcileri bulunuyor.

8 çekirdekli işlemciler 2+2+4 şeklinde bir sıralama sunuyor ve 2.73 GHz saat hızına çıkış yapılabiliyor. Yine bu seri işlemcilerin de 7 nm üretim sürecinden geçtiğini ekleyelim. RAM kısmına geçtiğimiz zaman ise 8 GB RAM miktarı gibi iddialı bir değer var. Depolama alanı ise 256 GB olarak seçilmiş durumda.

Teknik Özellikler Kazanan: Her ne kadar RAM konusunda Samsung daha önde olsa da, teknik özellikler konusunda iOS işletim sisteminin de avantajıyla beraber iPhone 11 akıllı telefonları önde. Apple’ın yeni işlemcileri performans konusunda oldukça başarılı.

iPhone 11 ve Galaxy Note 10 Kamera Karşılaştırması

Teknik özelliklerin hemen sonrasında gelen ve en az teknik özellikler kadar önemli olan bir başka bölüm ise kameralar.

iPhone 11 Kameraları: Telefonda çift arka kamera kullanılıyor. 12 MP değerinde ana arka kamera f/1.8 diyafram açıklık değerinde ve 60 fps 4K çekim yapabiliyor. İkinci kamera ise ekstra geniş açılı 12 MP değerinde f/2.4 diyafram açıklığında bir kamera. Ön kamera kısmında ise 12 MP değerinde tek kameraya yer verilmekte. Genel çekim kalitesinin oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

iPhone 11 ve Galaxy Note 10

Galaxy Note 10 Kameraları: Arka kısımda 12 MP değerinde f/1.5 ile f/2.4 diyafram açıklığında değişken açıklık sunan bir kamera var. Yine bu kamera 4K 60 Fps çekim yapabiliyor. İkinci kamera kısmında ise 16 MP değerinde f/2.2 diyafram açıklığında bir kamera kullanılıyor.

Ekstra geniş açılı bu kameraya ek olarak 12 MP değerinde f/2.1 açıklığında bir kamera daha bulunuyor. Telefoto kamerasının dışın ön kısma geçtiğimiz zaman ise ekrana gömülü olarak gelen 10 MP değerinde tek bir kamera görüyoruz.

Kamera Kazananı: Her iki telefonda kamera kısmında oldukça iddialı ve birbirlerine çok yakın.

iPhone 11 ve Galaxy Note 10 Fiyat Karşılaştırması

256 GB depolama alanı ile Galaxy Note 10 – 7.100 ve 7.300 TL arası.

64 GB depolama alanı ile iPhone 11 – 7.050 ve 7.150 TL arası.

Önceki İçerikiPhone 12 Pro Özellikleri Ortaya Çıktı
Sonraki İçerik2020 iPad Pro için En İyi Bluetooth Mouse Modelleri
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

3 YORUMLAR

  1. Hayir, birbirlerine yakin degiller.
    iPhone acik ara önde.

    iPhonedo’nun S20 5G Ultra derinlemesine incelemesini izlerseniz ne demek istediğimi anlarsınız

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?