iPhone 11 DxOMark Puanı Değiştirildi – Yeni Puanlar Nasıl?

0
1636

iPhone 11 DxOMark puanı, neredeyse 3 ay tartışıldı. Telefonun kamera puanının az olduğu ve DxOMark’ın taraflı derecelendirme yaptığı konusunda iddialar ortaya atıldı. Aradan uzun bir süre geçti ve bir dönem tartışmalara neden olan kamera puanları için değişiklik kararı geldi.

DxOMark, yaptığı kamera testleri için bazı standartları değiştirdi ve bu değiştirme sonrasında iPhone 11 kamera puanlarında da güncellemeye gidilmiş oldu. Aradaki fark önemli mi? Neler değişti? Şimdi onlara bakalım.

iPhone 11 DxOMark Kamera Puanlarında Yeni Düzenleme

Veriyon 4 olarak isim verilen yeni değerlendirme, kameraların tüm çekim senaryoları için hareketsiz video ve görüntü kalitesinin ne kadar iyi olduğunu da ölçüyor. Yeni test sahneleriyle yapılan ölçümler sonrasında telefonun ne kadar stabil çekim yapabildiği konusunda veriler elde edilmiş oluyor.

Bu yeni testle beraber ilk değerlendirilen amiral gemisi akıllı telefonu da iPhone 11 modeli oldu. Telefonun eski testlerde aldığı puan 109 olarak açıklanmıştı. Kamera puanı 109 olarak açıklanmıştı ve dediğimiz gibi o dönem çok eleştirilmişti.

Bu yeni testle beraber akıllı telefonun almış olduğu kamera puanı ise 119 puana çıktı. Arada çok ciddi bir puan farkı oluşmuş gibi gözüküyor. Arada 10 puanlık bir artış ve bu da telefonun doğrudan listelerde dikkat çekmesini sağlıyor.

iPhone 11 DxOMark

Değerlendirmede telefonun fotoğraf kısmında 129 puan aldığını, video kısmında 109 puan aldığını ve zoom performansı açısından da 36 puan aldığını görmekteyiz ki bu değerler geçen seferki değerlere göre daha iyi.

Galaxy S20 modellerini bile geride bırakan yeni sonuçlar, diğer telefonlar için de geçerli olacak. Yeni test diğer telefonlarda nasıl sonuç verecek bu da önemli. iPhone 11 DxOMark puanlarında olumlu bir değişim yaşandı ve telefon üst sıralara çıktı ama diğer amiral gemisi akıllı telefonlar için aynı şey geçerli olmayabilir. Bunun için de bir süre daha yeni gelecek değerlendirmeleri takip etmek gerekecek.

Önceki İçerikiPhone 11 Ücretsiz Tamir Programı Başladı – İşte Detaylar
Sonraki İçerikiPhone Kaç Yıl Kullanılır? Sizi Ne Kadar Götürür?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?