iPhone 11 açılmıyor sorunu nasıl çözülür?

0
3789

iOS güncellemesinden sonra açılmayan iPhone 11 hakkında bazı sorular var. Bu yazımızda bu sorunun olası çözümlerine değineceğiz.

iPhone’unuz kapandıysa bunun sebebi normal bir durumda pilin bitmesidir. Tekrar çalıştırmanın yolu da iPhone’u şarja takmaktan geçer. Ancak iPhone’u şarja taktığınız halde hala açılmamaya devam ediyorsa, cihazın açılmasını engelleyen bir şey olduğu düşünülür. Bu engel, bazen iPhone’un içindeki bir malzemenin bozulması bazen de yazılımsal bir arıza olabilir. Sorun donanımdaysa sizin yapabileceğiniz bir şey yok. Apple teknik servislerine başvurmalısınız. Ancak sorun yazılımsalsa bu yazıda bahsettiğimiz yöntemlerle sorunu çözebilirsiniz. Böylece servise vereceğiniz para da cebinizde kalacaktır.

iPhone’da yazılımsal sorunlarla kastedilen veri bozulmasıdır. Veri bozulmasına bağlı iPhone açılmama sorunlarının çözümü genelde sistem sıfırlanmasından geçer. Ardından geri yükleme yaptığınızda veri hatalarından kurtulmuş olursunuz. Bu tür arızalar genelde iOS güncellemelerinden sonra olur.

iPhone 11 açılmıyorsa şu adımları denemelisiniz:

  1. Öncelikle bu konudaki adımları sırayla deneyin ve cihazın açılıp açılmadığını kontrol edin.
  2. Açılmıyorsa iPhone 11’inizde donanım arızası olabilir. Bu donanım muhtemelen pildir. Pil değişimi ile düzelme şansı var. Ancak buna Apple teknik servisleri karar verecek. Aşağıdaki yazılar bu konuda size yararlı olabilir:

iPhone 11 açılmıyor sorunu nasıl çözülür?

Aşağıdaki adımları tek tek deneyin. Her deneme sonrası sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Sorun çözülüyorsa diğer adımları uygulamanıza gerek yoktur.

Çözüm 1: iPhone’unuzu yeniden başlatın.

Çözüm adımlarına en kolay ve zararsız olandan başlayalım. iPhone’unuz birden kapandı ve açılmıyorsa muhtemelen siyah ekranda takılı kalmıştır. iPhone’unuzu yeniden başlatmaya zorladığınızda bir çok yazılımsal sorun çözülebilir. Bu işleme İngilizcede “force restart” denilir. Bellekteki kalıcı verileri etkilemediğinden yedek almanız gerekmez. Yani iPhone’unuzdaki verileriniz silinmez.

iPhone’unuzu yeniden başlamaya zorlamak için şu adımları uygulayın:

Adım 1: Ses Artır butonuna basın ve bırakın.

Adım 2: Ses Azalt butonuna basın ve bırakın.

Adım 3: Güç butonuna basın ve Apple logosunu görene kadar basılı tutun. (Yaklaşık 10 saniye sürer.)

Apple logosunu görüyorsanız tebrikler. iPhone’unuz yeniden başlıyor. Sorunu çözdünüz. Eğer ekranda logoyu göremiyorsanız 2. çözümü deneyin.

Çözüm 2: iPhone’unuzu tamamen şarj edin ve şarj sırasında yeniden başlatmaya zorlayın.

iPhone ekranında siyah ekran görmeniz onun kapalı olduğu anlamına gelmez. Siyah ekranda takılı kalmış olabilir. Bu duruma genelde zararlı yazılımlar neden olur. Siz de iPhone’unuz kapalı sanıp o halde bırakırsanız şarjı biter. Şarjı biten iPhone’a 1. çözümü uygulasanız bile açılmaz. Bu yüzden önce iPhone’u şarja takın. 30 dk bekleyin ve 1. çözümü tekrar deneyin.

Sorununuz çözüldüyse lütfen bizimle paylaşın. Çözülmediyse umudunuzu kaybetmeyin ve 3. çözüm yöntemine geçin.

Çözüm 3: iPhone’unuzu bilgisayara bağlayın ve iTunes ile geri yükleme yapın.

İlk iki çözüm sorununuzu çözmediyse kalan tek çözüm telefonunuzu önceki bir yedekten geri yüklemektir. Bu işlemi iTunes yüklü bir bilgisayar ile yapabilirsiniz. Yapabiliyorsanız önce iPhone’dan tüm verilerinizi bilgisayara yedeklemeyi deneyin. Olmuyorsa eski bir yedekten geri yüklemeyi deneyin.

Adım 1: iPhone’unuzu size verilen güç/data kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın.

Adım 2: Bilgisayarınızda iTunes programını açın. Yüklemediyseniz yükleyin.

Adım 3: Cihaz açıkken Ses aç tuşuna hızlıca basın ve bırakın.

Adım 4: Kurtarma modu ekranı ya da iTunes Bağlan ekranı görünene kadar yan tuşu basılı tutun. Apple logosunu görseniz bile butona basmayı bırakmayın.

Adım 5: Bahsettiğim ekranı gördükten sonra size bazı seçenekler sorulacaktır. Bu aşamada en son iOS yedeklemesinden iOS’u geri yüklemek için Geri Yükle seçeneğini seçin.

Adım 6: iPhone geri yüklemenin tamamlanması için size birkaç uyarı gelecek. Onları kabul edin. Sistem geri yükleme tamamlandığında iPhone’unuzu bilgisayardan ayırabilirsiniz. Bu aşamada sorun yaşadıysanız şu yazımıza da göz atabilirsiniz:

iPhone Restore Nasıl Yapılır ? (Resimli Anlatım)

Ne yaparsam yapayım iPhone 11 açılmıyor.

Yukarıdakilerin hepsini denediniz ve halen iPhone 11’iniz açılmıyorsa size birkaç program önerebilirim. Bunların geliştirilme amaçları iOS hatalarını düzeltmek. Hangi programın sorunu çözeceğini bilmiyorum. En iyisi bu programları araştırın. Haklarında yapılan yorumları okuyun. Varsa deneme sürümleriyle deneme yapın. Benim bildiğim iPhone geri yükleme programları şunlar: RecBoot, iReb, Easy Recovery, PhoneRescue, Tiny Umbrella.

Bunlarla uğraşmak istemiyorsanız Apple destekle görüşebilirsiniz. Onlar da size yardımcı olacaktır. Sorun donanımsalsa sizi bir Apple yetkili servisi ile randevu ayarlayacaklardır. Beklemek istemiyorsanız garantiniz varsa herhangi bir Apple yetkili servisine, garantiniz yoksa ister yetkili ister yetkisiz, herhangi bir iPhone servisine cihazınızı götürebilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir:

Önceki İçerikM1 İşlemcili MacBook Modellerinde Ekran Sorunu İddiası Gündemde 
Sonraki İçerikApple yetkili servisleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?