iPhone 1 ile iPhone 12 Yarışta! İşte Performans Farkı

0
373

Yıl 2007 ve Steve Jobs sahnede. iPhone denen bir cihaz gördük. Gördük ama ne gördük. Kim bilebilirdi ki öyle bir telefon olacak ki şimdi dünyayı sallayacak. Geldiğimiz son noktada o çok ses getiren iPhone modelleri artık seri 12’ye kadar ulaştı. Aradan yıllar geçti ve son teknoloji cihazları görmeye başladık. Peki hiç düşündünüz mü iPhone 1 ile iPhone 12 karşı karşıya gelseydi ne olurdu?

İşte bu sorunun cevabı olacak olan bir çalışma karşımıza çıktı. PhoneBuff YouTube kanalı, iki telefonu karşı karşıya getirmiş durumda. Peki ya iki devin karşılaştırmasında sonuçlar nasıl?

İlginizi Çekebilir: iPhone SE 3 Ekran Boyutu için Yeni İddia Geldi

iPhone 1 ile iPhone 12 Kıyaslaması – Ne Kadar Performans Farkı var?

Karşılaştırmaya geçmeden önce belirtmek istediğim bazı noktalar olacak. Tabii ki iPhone 12 çok çok daha iyi bir akıllı telefon. İlk nesle göre bu akıllı telefon 32 kata kadar daha fazla RAM sunuyor. Ayrıca 6 kat daha fazla işlemci çekirdeği var.

Yani aslında arada uçurum var. Birinci nesil iPhone modelinin içerisinde yer alan tek çekirdekli işlemci 412 MHz hızlara kadar çıkıyorken, A14 Bionic serisi işlemciler 6 çekirdekli ve 3.1 GHz değerine kadar hızlara çıkabiliyor.

İşlemciler dışında ilk modelde sadece 128 MB RAM varken yeni modelde 4 GB RAM var. Yani testlere bile gerek yok aslında sonuç ortada. Yine de iPhone 1 ile iPhone 12 arasındaki karşılaştırmaya bakalım.

iPhone 1 ile iPhone 12

Videoya baktığımız zaman, ilk nesil iPhone ile yeni iPhone modeli arasında dağlar var. Bir akıllı telefon anında işlemleri yaparken bir model ise çok daha geriden geliyor. Kamera hızı, hesaplama gücü, internet gücü bunlardan söz etmeye bile gerek yok.

Arada uçurum var. Tabii ki 14 senenin adı var. Bu fark çok normal. Videoyu izlediğiniz zaman siz de göreceksiniz. Ne diyelim yine de dönemine göre iPhone 1 devrim niteliğinde bir telefondu.

Önceki İçerikiPhone 13 Pro Önemli Bir Kamera Güncellemesi ile Gelecek
Sonraki İçerikmacOS Monterey Sorunları ve Çözüm Yolları
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?