iPadOS 15 Tüm Özellikleri ve Farkları

0
178

WWDC 2021 etkinliğinin detaylarıyla devam ediyoruz. Yeni özellikleri bir anda değil de biraz daha inceleyerek paylaşmaya devam edeceğiz. Daha önce iOS 15 ve watchOS 8 yenilikleri hakkında detaylı paylaşımlar yapmıştık. Şimdi ise sıra iPadOS 15 işletim sistemine geldi. Aslında iOS 15 işletim sisteminin çok fazla dışına çıkılmamış durumda.

Yine de değişiklikler ve farklar söz konusu. Biz de bu değişimler, yenilikler ve farklar üzerine yoğunlaşacağız.

iPadOS 15 için Merak edilen Her şey

İşlevselliği arttıran yeni özelliklerden biraz daha detaylı olarak konuşalım. Dikkat çeken bazı yeni noktalar var.

iPadOS 15

Widget Artısı

iPadOS 15 sonrasında Widget sisteminde de bir yeniliğe gidilmiş olacak. Artık tabletlerde de geniş widget desteği olacak. Tam ekrana yerleşim yapılacak.

Artık ana ekranda Widgetlara daha fazla önem verilecek. Görüntü buna göre özelleştirilebilecek. Yenilenmiş olan widgetların tamamlayıcı olan ise yine yenilenen Dock kısmı olacak. App Libriary artık Dock üzerinden de kolayca kontrol edilebiliyor olacak.

iPadOS 15

Safari için Yeni Renk Artıları

iPadOS 15 ile beraber Safari’de güzel değişimler izleyeceğiz. Safari artık bir Web sayfasına girildiğinde bu web sayfasına göre uyarlanacak ve başta web sayfasının rengine bürünerek yeni bir yüz sunacak.

Sekme grupları daha iyi olacak, arama alanı iyileştirmeleri gelecek gibi daha birçok küçük düzenleme göreceğiz.

iPadOS 15

Notlarda Yeni Düzenlemeler

Artık hızlı notlar özelliğini kullanabileceksiniz. Apple Pencil ile cihazın köşesinden hemen notları çıkarıp not alıp, kolay ve hızlıca notları kapatabileceksiniz.

Notların diğer uygulamaları da tanıması ve buna göre önerilerde bulunması da sağlanacak. Güzel bir artı olarak görebileceğimiz özellikler arasında.

iPadOS 15

Çoklu Görev Pencereleri

Yeni sürüm ile çoklu görev pencereleri yenileniyor. Artık slide over pencereleri, bölümün görünüm penceresi ya da tam ekran pencere arasında geçiş yapmak çok kolay bir şekilde gerçekleştirilecek.

Burada önemli bir artı daha olacak. O da Raf özelliği. Bu özellik herhangi bir uygulama için açık olan tüm pencereleri belli bir şekilde toplayacak.

Bir uygulama için istediğiniz durumda tüm açık pencerelere ulaşabileceksiniz. Bunun dışındaki son çoklu pencere artısı ise klavye kısayolları artısı oldu. Bu artı da işlevsellik adına atılmış önemli bir adım olacak.

Otomatik Çeviri Özelliği

Çeviri konusunda da görmek istediğimiz değişiklikler sunuldu. Artık fotoğraf içindeki metinlerde dahil, metinler kolayca çevrilebilecek. Tablette kullandığınız dil zaten otomatik algılanacak ve buna göre size öneriler sunulacak. Otomatik çeviri yapılabilecek.

iPadOS 15

FaceTime Yenilikleri

iOS için yapılan FaceTime değişiklikleri iPadOS 15 için de geçerli olacak. Bu sürümde de FaceTime gürültü engelleme özelliğinden yararlanmak mümkün olacak. Ayrıca yine Android cihazlarla beraber eş zamanlı kullanım artısı da gelecek.

iPadOS 15 için gelen yenilikler bu şekilde. Temelde zaten iOS 15 için yapılan iyileştirmelerin bu sürüm için de sunulduğunu eklemiş olalım. Tabii ki daha yeni beta sürümündeyiz. Belki de bu konuda da gelişmeler yaşanabilir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?