iPadOS 14 Tanıtıldı – Öne Çıkan Özellikleri

0
277

WWDC 2020 ile ikinci duyurulan yazılım iPadOS 14 oldu. iOS ile iPad işletim sisteminin iOS 13 ile koparıldığını görmüştük. Bu nedenle iOS 14 işletim sistemi iPad cihazlar için de geçerli olan işletim sistemi olmadı. iPadOS 14 burada iş görecek yeni işletim sistemi oldu.

Bakın: iOS 14 Tanıtıldı – Özellikleri ve Desteklenen Cihazlar

iPadOS 14 Özellikleri Neler?

Beklediğimiz kadar yeni özellikler sunulmamış olsa da iPadOS işletim sistemi için de iyi detaylar var.

Fotoğraflar için Yeni Düzenleme

Fotoğraflar uygulamaları için geliştirmeler getiren yeni işletim sistemi, düzenleme görünümlerini değiştiriyor. Fotoğraflar arasındaki geçiş biraz daha kolaylaştırılıyor ve artık düzenlemeleri biraz daha kolay menüler üzerinden yapabileceksiniz.

iPadOS 14

Akıllı Kalem Uyumu Çok Daha Başarılı

iPad tabletlerde kullanabileceğiniz Apple Pencil akıllı kalemlerinin yetenekleri artıyor. Artık akıllı kalem ile notlara yazılan yazılar daha iyi algılanıyor ve daha doğru bir şekilde yazıya çevrilebiliyor. Ayrıca notlara yazdığınız yazıların kopyalama seçenekleri de değişiyor. Yazıları sadece birkaç işlemle kopyalayabileceksiniz ve işler daha da kolaylaşacak.

Akıllı kalem tarayıcıda yazdığınız el yazısı ifadelerini de daha iyi tanıyabilecek. Yazdığınız arama terimleri daha iyi algılandığı için sonuçlar daha doğru olacak.

Özetleyecek olursak Apple Pencil artık, el yazısını daha iyi tanıma, yazılan metinlerin daha kolay kopyalanmasını sağlama, renk değişikliklerini kolayca yapmak gibi ayrıcalık getiriyor. Mesela el yazısı ile yazdığınız ifadeleri Safari tarayıcı da aratabiliyor olacaksınız.

iPadOS 14

iPad ile iPhone Uyumu Artıyor

iPadOS 14 ile gelen yeni özellik sayesinde iPhone ile iPad daha uyumlu bir şekilde çalıştırılabiliyor. iPhone akıllı telefonlarınıza gelen bildirimleri, doğrudan iPad tabletiniz üzerinde de görebileceksiniz ve çağrı bildirimleri daha iyi tasarıma sahip.

Widget Özelliği Geldi

Ana ekranda düzenlemeler yaparak kendi özelleştirmelerinizle beraber Widget kullanımı gerçekleştirebileceksiniz. İstediğiniz gibi widgetları boyutlandırabiliyor ve ana ekranlarda farklı yerleşimlerini yapabiliyorsunuz.

İLGİLİ HABER:  Apple Watch İçin Yeni Bir İddia

iPadOS 14

Widgetlarla beraber Spotlight arama modülü de tabletlere ekleniyor. Arama menülerinin tasarımı, Fotoğraf, Apple uygulamaları ve müzik uygulaması için tasarım iyileştirmeleri de yapılmış.

Bu yeniliklerin dışında iPadOS 14 ile tüm iOS 14 yenilikleri de kullanıma alınıyor. Çok bir yenilik var mı derseniz ne yazık ki yok.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?