iPadOS 13.3 Sıcak Köşeler Özelliği Nasıl Aktifleştirilir?

0
707

iPadOS 13 işletim sistemi, Apple’ın farklı bir denemesi olarak ön plana çıkan işletim sistemi oldu. Öyle ki bu işletim sisteminde ilk defa iOS doğrudan iPad cihazlara sunulmamış oldu. Mini özelleştirmelerle beraber yeni bir işletim sistemi sunuldu. Bu da iPad için tam uyumlu bir işletim sisteminin sunulduğunu gösteriyor. Yeni güncellemelerde de bu özelleştirmelerin sunulduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. iPadOS 13.3 sıcak köşeler özelliği de yine bu fark yaratan özelleştirmelerden bir tanesi.

Sıcak Köşeler Özelliği Nedir?

Başta Mac işletim sisteminde kullanılan bir özellik olan Sıcak Köşeler özelliği, şahane bir kısayol sisteminin sunulmasını sağlıyor. Sadece mouse ile ekranın köşelerine giderek belirlediğiniz kısayol işlemlerinin yapılması sağlanıyor. Mesela mouse’u sol köşeye getirdiğiniz zaman ses açılmasını sağlayabiliyorsunuz gibi.

iPadOS 13.3

iPadOS 13 Sıcak Köşeler Nasıl Kullanılır?

Yeni güncellemeyle beraber bu özellik iPad serisine de getiriliyor. Takip edenler bilecektir iPadOS işletim sistemi sonrasında iPad serisine mouse eklemek mümkün hale geldi. Artık iPadOS 13 ile fare eklemesi yapabiliyor ve tabletinizde harici fare kullanabiliyorsunuz. Bu işlemi nasıl yapacağınızı öğrenmek için aşağıda yer alan linke tıklayabilirsiniz.

Bakınız: iPad ile harici fare nasıl kullanılır?

Bu şekilde tabletinize bir fare eklemesi yaptıktan sonra, sıcak köşeler özelliğini açabilirsiniz. Yapacaklarınız şöyle:

  • Ayarlar uygulamasından “Erişilebilirlik” kısmına girin.
  • Sonrasında “Dokun(Touch)” bölümüne girin.
  • Buradan da “AssistiveTouch” sekmesine girerek özelliği aktif edin.
  • Aynı menü içerisinde alta inerek “Sıcak Köşeler” ayarlarının yapılmasını sağlayabilirsiniz.
  • Burada hangi kısayolların kullanılacağı, beklememi tıklamamı yapılacağı gibi detayların belirlenmesi mümkün.

Bu tamamen size kalmış. Basit ancak kullanımı oldukça kolaylaştıran bir özellikten söz ediyoruz. iPadOS 13.3 sıcak köşeler ayarını bu şekilde yapabilirsiniz. Konuyu daha iyi anlamak açısından bir de rehber videosu ekleyeceğiz. İsterseniz videodan da işlemin nasıl yapıldığını ve hangi ayarların düzenlendiğini takip edebilirsiniz.

Önceki İçerikEn İyi Yılbaşı Özel iPhone Duvar Kağıtları
Sonraki İçerikYeni Mac Pro Parçalarına Ayrıldı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?