iPad veya Mac klavyesine Esc (Escape) tuşu nasıl eklenir?

0
643

iPad veya Mac / MacBook’unuzda Esc tuşunun olmaması sizin için sorun mu oluyor? Bunu dert etmeyin. Çünkü hem iOS’da hem de macOS’da basit bir yöntemle Esc (Escape) tuşu etkinleştirilebiliyor. Bu yazıda iPad veya Mac / MacBook’a Esc tuşu eklemeyi göstereceğiz.

Klavye kısayolları kullanarak Esc tuşu nasıl etkinleştirilir?

Geleneksel klavyelerin en çok kullanılan tuşlarından birisi olan ESC tuşu yeni iPad ve Mac’lerde yok. Esc tuşuna alışanları afallatan bu sorunu aşmanın yolu; Esc tuşu için bir tuş kombinasyonu oluşturmak.

iPad için Apple 3 farklı klavye satıyor: Akıllı klavye, Akıllı folyo klavye ve Sihirli klavye. Bunların hiçbirinde Esc tuşu yok. Belki normal bir kullanıcı için bu sorun olmayacaktır ama özellikle programlama ile uğraşıyorsanız Esc tuşunun olmaması sorun olacaktır.

Normal olarak klavyenize ek bir tuş ekleyemezsiniz ancak Esc için bir klavye kısayolu oluşturabilirsiniz.

Esc tuşu için şu tuşlara aynı anda basın:

Command (⌘) + period (.)

Bu tuş kombinasyonu; IOS, iPadOS ve macOS’da çalışabiliyor. Tek tuş yerine 2 tuşa basmak pek kullanışlı değil derseniz aşağıdaki yöntemi kullanarak, klavyenizdeki başka bir tuşa Esc’yi atayabilirsiniz.

Esc tuşu nasıl atanır?

Yukarıdaki klavye kısayolu Esc tuşunu kullanabilmeniz için tek yöntem değil. Eğer TouchBar’lı bir MacBook kullanıyorsanız aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz:

Fonksiyon (fn) tuşuna basılı tutun. TouchBar’da sanal Esc tuşu görünecektir.

Apple’ın Boot Camp özelliğini kullanarak Mac üzerinde Windows kullanıyorsanız endişelenecek bir durum yok demektir. Çünkü Touchbar Mac’i Windows ile başlattığınızda otomatik olarak sanal Esc tuşunu gösterecektir.

IOS ve macOS’da aşağıdaki tuşlardan birine Esc tuşunu atayabilirsiniz:

  • Caps Lock (⇪)
  • Control (⌃)
  • Option (⌥)
  • Command (⌘)
  • Globe (Dünya)

Örneğin Globe tuşunu Esc olarak ayarlamak istediğinizi varsayalım. (Diğer tuşlar çok kullanıldığından onları Esc olarak ayarlamanızı tavsiye etmem.)

IOS ve iPadOS’da bir tuşu yeniden ayarlamak için:

Ayarlar > Genel > Klavye > Donanım Klavyesi bölümünden Tuşları değiştirme seçeneklerini tıklayın. Buradan istediğiniz değişiklikleri yapın.

macOS kullanıyorsanz; Sistem tercihleri > Klavye kısmından tuş kombinasyonunu değiştirebilirsiniz.

 

Bu yazımızda iPad, Mac ve macBook’da klavyeye Esc tuşunun nasıl ekleneceğini anlattık. Aşağıdaki yazılarımızı da okumanızı öneririz:

İnanılmaz faydalı 10 Mac klavye kısayolu

Her Mac kullanıcısının bilmesi gerek klavye kısayolları

Önceki İçerikCep Yakmayacak – Düşük Fiyatlı iPad Modelleri Geliyor
Sonraki İçerikApple Watch Gökkuşağı Temalı Arayüzleri Yayınlandı
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?