iPad arızalandı. Tamir ücretleri ne kadar?

0
519

iPad’iniz mi bozuldu? Bozuk iPad’i tamir mi ettirmek istiyorsunuz? Bu yazıda sizinle Apple’ın resmi iPad servis ücretlerini paylaşacağız. iPad servis süreci ve servis fiyatları yazımızla karşınızdayız.

Sunulan servis ağı sayesinde iPad cihazlarınızda yaşanan bir sorunda kolayca hizmet alabiliyorsunuz. Burada merak edilen konuların başında ise sürecin nasıl işlediği geliyor. Yani bir kullanıcı, iPad cihazı için servis desteği almak istediğinde hangi adımları geçmesi gerekiyor? Servis için hazırlıklar neler?

iPad Servis Fiyatlandırması

iPad servis sürecinde ilk merak edilen konu fiyatlar. Arızalanan bir cihaz için servis desteği almadan önce mutlaka ödemeniz gereken ücreti öğrenmeniz gerekiyor. Fakat burada net bilgi vermek mümkün değil. Apple’ın sunduğu bilgilere göre bakacak olursak, cihaz değerlendirmesine dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle cihazınızın servise gitmesi ve servis üzerinde hasa durumuna göre incelenmesi gerekiyor.

iPad Pro (2018)

Yapılan incelemenin ardından, sorununuza ve çözüm için yapılması gereken adımlara göre bir ücret ortaya çıkıyor. Sadece hasar durumu değil, oluşan sorunun niteliği de oldukça önemli. Eğer kullanıcı hatası kaynaklı bir sorundan dolayı hasar oluşmuş ise bu durumda kullanıcıların doğrudan ödeme yapmaları gerekli oluyor. Dediğimiz gibi ne kadar ödeme yapılacağı ise hasar durumuna göre belirleniyor.

İkinci bir durum ise garanti kapsamı içerisinde oluşan sorunlar. Garanti kapsamı içerisinde bir sorun ortaya çıkacak ve kullanıcı hatası olmayan bir sıkıntı ortaya çıkacak olursa, bu durumda da garantiyle beraber tamamen ücretsiz değişim gerçekleştirilebiliyor. Bunun için de ekstra bir ödeme yapmanıza gerek kalmıyor. Fakat iPad modelinizin garanti kapsamında onarılması için bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor.

iPad’im garanti dışı kalmış olabilir mi?

Cihazınızın garanti kapsamı dışında sayılmasına neden olacak sorunlar şöyle;

2018 iPad Pro

  • iPad üzerinde kazara oluşan hasar ve yetkisiz müdahale durumlarında da ürünler garanti dışında kalıyor. Burada kazara oluşan hasarlar olarak gösterilen kısım, kullanıcı hatası olarak değerlendirdiğimiz kısım olarak belirtilebilir. Tabletin düşmesi, düşmeye bağlı olarak ekran kırılması ve benzeri kullanıcı hataları bu bölüme giriyor. Yetkisiz müdahale sorunu ise, garantisi devam eden cihazları yetkili olmayan servislerde tamir ettirmek durumunda karşımıza çıkan bir sorun olarak gösterilebilir. Bu durumda da garanti süreniz olsa bile, iPad garanti dışında sayılabiliyor.
  • Bir başka neden ise garanti süresinin bitmiş olması. Yani iPad iki yıldan daha eskiyse de garanti dışında kalınmış olunuyor.

iPad garantim devam ediyor mu? Nasıl öğrenebilirim?

Burada garanti durumunu kontrol etmek için yapmanız gereken işlemlerde oldukça basit. Sadece Apple’ın garanti sorgulama sayfasına gitmeniz ve bu sayfa üzerinden cihaz seri numaranızı girerek sorgulama yapmanız yeterli oluyor. Direk olarak sayfaya ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Eğer ürününüz garantili değilse, bu durumda genelde onarım ücreti ödemeniz gerekiyor.

Bazı durumlarda ücretsiz olarak onarım programları başlatılabiliyor. Garantisi biten ürünlerde bu durumda ücretsiz onarım desteği alabiliyor. Fakat dediğimiz gibi bunun için özel olarak tamir programları başlatılmış olmalı. Aksi durumda genelde yüksek onarım ücretleri ödemek gerekebiliyor.

2018 iPad Pro

Bunların dışında iPad modelleri için açıklanan Türkiye onarım ücretlerini de ekleyelim. Tüm modeller için garanti kapsamı dışında istenen servis ücretleri hemen aşağıda. Bu ücretler standart olarak belirtilen değerler. Hasar durumuna göre değişiklikler yaşanabildiği gibi cihaza göre ödenmesi gereken ücretlerde değişiklik gösteriyor.

Fiyatları 14 Ocak 2022 tarihinde Apple.com üzerinden aldık.

iPad Pro Garanti kapsamı dışında servis ücreti
iPad Pro 12,9 inç (5. nesil) Wi-Fi 10.999 TL
iPad Pro 12,9 inç (5. nesil) Wi-Fi + Cellular 11.599 TL
iPad Pro 12,9 inç (4. nesil) 9.699 TL
iPad Pro 12,9 inç (3. nesil) 9.699 TL
iPad Pro 12,9 inç (2. nesil) 9.099 TL
iPad Pro 12,9 inç 9.099 TL
iPad Pro 11 inç (3. nesil) Wi-Fi 7.999 TL
iPad Pro 11 inç (3. nesil) Wi-Fi + Cellular 8.599 TL
iPad Pro 11 inç (2. nesil) 7.999 TL
iPad Pro (11 inç) 7.999 TL
iPad Pro (10,5 inç) 6.749 TL
iPad Pro (9,7 inç) 5.899 TL
iPad mini Garanti kapsamı dışında servis ücreti
iPad mini (6. nesil) Wi-Fi 5.199 TL
iPad mini (6. nesil) Wi-Fi + Cellular 5.999 TL
iPad mini (5. nesil) 4.599 TL
iPad mini 4 4.599 TL
iPad mini 3 4.599 TL
iPad mini 2 3.049 TL
iPad mini 3.049 TL
iPad Air Garanti kapsamı dışında servis ücreti
iPad Air 4 6.499 TL
iPad Air 3 5.899 TL
iPad Air 2 4.599 TL
iPad Garanti kapsamı dışında servis ücreti
iPad (9. nesil) 3.799 TL
iPad (8. nesil) 3.799 TL
iPad (7. nesil) 3.799 TL
iPad (6. nesil) 3.799 TL
iPad (5. nesil) 3.799 TL
iPad 2 3.799 TL

Garanti kapsamı dışında servis ücreti ne demek?

Çok basit.

  • iPad’inizin garanti süresi dolmuş olabilir. (Aldığınızdan sonra 2 yıldır. Ancak serviste geçen süreler de buna eklenir.)
  • Apple’ın garanti şartlarına uygun olmayan bir arıza olmuş olabilir. Örneğin; Ekran kırılması, düşme sonrası hasar, su temasından dolayı arıza vb..

iPad Pil Değişim Ücretleri

iPhone akıllı telefonlarında yaşanan yavaşlatma skandallarından sonra, Apple’ın cihazlarında kullandığı piller biraz daha önemli hale geldi. Markanın pillerde yaşanan kimyasal yaşlanma durumlarına karşı, sistemsel sorunlar yaşamamak adına birçok cihazı yavaşlattığını görmüştük.

Haliyle pil konusu Apple ürünleri için biraz daha önemli hale geliyor. Zaman zaman pil değişimleri için kampanyalar düzenleyerek kullanıcılarına ayrıcalıklar sunan Apple’ın, iPad modelleri için de ayrı bir pil değişim politikası bulunuyor.

2018 iPad Pro

Eğer cihazınız garanti içerisindeyse ve pillerde bir kusur varsa zaten ücretsiz olarak pil değişimi yaptırılabiliyor. Fakat kusur yoksa ve normal kullanım kaynaklı olarak pillerde bir yıpranma söz konusu olmuşsa, bu durumda da belli oranda pil değişim ücretleri ödemeniz gerekiyor. Apple’ın iPad modelleri için açıkladığı pil değişim ücretlerinin hemen aşağıda olduğunu da ekleyelim.

Pil servisi Garanti kapsamı dışında servis ücreti
Tüm uygun iPad modelleri 1.379 TL
Apple Pencil (1. ve 2. nesil) 379 TL

 

Dediğimiz gibi bu ücretler, garanti kapsamı dışında değişim olacak olan piller için geçerli. Eğer zaman içerisinde normal kullanımlara bağlı olarak pillerde yaşanan performans sorunları odaklı bir değişim gerekiyorsa, bu durumda da aynı değişim ücretini ödemeniz gerekiyor.

iPad ekran değişim ücreti

Olabilecek en yüksek maliyetli onarımların başında ekran onarımları geliyor. Kullanıcıların ekranlarda oluşan bir sorun, kırılma çatlama gibi bir durumla karşı karşıya kalmaları halinde ne yapacakları konusunda bilgiler verelim.

Ne yazık ki bu konuda Apple’ın kesin kuralları var. Diğer birçok markada olduğu gibi etkiye bağlı olarak oluşan ekran sorunlarında kullanıcı sorumlu tutuluyor ve ekran değişim ücretlerini ödemek gerekiyor.

  • Ekranda oluşan çatlaklar, kırılmalar ve çizilmeler bu kapsamda değerlendiriliyor.
  • Ekranda meydana gelen kullanıcı hatası kaynaklı sorunlarda ne kadar ödeme yapılması gerektiği ise kesin değil. Modellere bağlı olarak bu konuda değişiklikler yaşanabiliyor.
  • Ayrıca garanti dışında onarım ücretlerini ödeyerek, cihaz değişimi isteme gibi bir durumda söz konusu. Her iki durumda da ödemeniz gereken ciddi bir onarım ücreti ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

14 Ocak 2022 güncellemesi: Apple artık iPad ekran değişim ücretini sitesinden duyurmuyor. Bunun yerine müşteriyi garanti kapsamı dışında hasar ücretine yönlendiriyor. (Yukarıda bu ücretleri paylaştık.)

Apple Aksesuarları tamir ücretleri

iPad modellerinde kullanılan aksesuar ürünleri belli. En çok kullanılan ve resmi Apple aksesuar, Apple Pencil akıllı kalemleri. Yine bu ürünlerde Apple’ın garantisi altında geliyor. Fakat onarım durumunda yine yukarıda saydığımız nedenlere göre değişen ücretler ödemeniz gerekiyor. Burada belli olan tek detay ise akıllı kalemlerin içerisinde yer alan pil değişimi.

Aksesuar Kazara oluşan hasar (garanti kapsamı dışında)
Apple Pencil 979 TL
Apple Pencil (2. nesil) 1.449 TL

 

14 Ocak 2022 güncelleme notları:

İnternetten Apple Pencil ile alakalı birkaç şikayet okudum. Bunları da paylaşmak istiyorum:

  • Birisi 1 yıl kullanmadığı Apple Pencil’in pilinin şarj olmadığını görünce resmi Apple servisine götürmüş. Henüz garanti süresi dolmadığından ücretsiz yenisiyle değiştirilmiş.
  • Başkası pil değişimi için Apple servisine gitmiş. Ancak pil değişiminin olmadığını 979 TL karşılığında yeni bir Apple Pencil vereceklerini söylemişler.

İlginizi Çekebilir: 2018 iPad Pro Ne Kadar Dayanıklı?

Önceki İçerikApple Watch’da uygulama nasıl gizlenir veya silinir?
Sonraki İçerikiPhone nasıl yeniden başlatılır?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?