iPad Satışlarında Sert Düşüş Yaşandı

0
46

Tablet satışları tablet sektörünün ilk ortaya çıktığı yıllardan bu yana düşüş gösteriyor. Sadece ilk çıkış yapılan yıl yüksek satış değerlerine ulaşıldığı bilinen sektörde düşüş ise sürekli hale gelmeye başladı. En son geçen sene açıklanan rakamlarda tablet satışlarında en az %5 oranında düşüş yaşandığı belirtilmişti. Toplam satışlarda sürekli hale gelen düşüş dev markaların tabletlerinde de görülmeye başlanmıştı. Bu düşüşten nasibini alan markalardan birisi de Apple olmuştu. Yayınladığı tüm yeni modellere rağmen sürekli olarak satışları düşmeye devam eden Apple’ın tabletlerinin bu senede düşüle başladığı ortaya çıktı. Özellikle yılın ilk çeyreğinde yaşanan düşüş ise dikkatlerden kaçmadı.

iPad Gidişatı İyi Değil

Genel olarak tablet satışlarının iki yılda 50 milyon tablet satışından 36.2 milyon tablet satışına kadar düştüğü görülüyor. Son dönemde tablet özellikleri geliştirilmiş olsa da şu an için satışlar durdurulamaz şekilde düşmeye devam ediyor. Bu düşüşten etkilenen markaların başında da Apple geliyor.

iPad satışlarında düşüş

Apple tablet satışları için açıklanan son rakamın 8.9 milyon olduğunu görüyoruz. Bu sene sadece 8.9 milyon satış elde ettiği görülen tabletlerin yine düşüş yaşaması da kafaları karıştırdı. Toplam satışlarında genel olarak %9.3’lük bir düşüş yaşadığı görülen tabletlerin geçen sene ise satış rakamları 10.2 milyon ürünle sınırlı kalmıştı. Geçen senede düşüş yaşayan iPad serisinin bir düşüş daha yaşaması ise sektörün sıkıntısını göstermekte.

iPad Hala İlk Sırada Yer Alıyor

İki senedir ardı ardına düşüş yaşamasına rağmen markanın iPad ile hala tablet satışında lider olduğu görülüyor. Kısa süre sonra yeni tabletlerini tanıtması beklenen Apple’ın yeni tabletlerinin satışları biraz arttırması bekleniyor. Fakat tablet satışlarında genel düşüş yaşanması iPad satışlarından sonra bile değişecek gibi gözükmüyor.

Son bir detay olarak şunu ekleyelim tüm tablet satışlarında bir düşüş söz konusu fakat sadece bir marka bu satışta yükseliş elde etmiş durumda. Apple’ın rakibi olarak gösterilen bu marka ise Huawei. Sadece Huawei tabletlerinde satış artışı yaşandığı görülüyor. Fakat bu artış da oldukça az bir oranda olduğu için genel sektöre etki etmiyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?