iPad Pro LiDAR Tarayıcı Nedir? Ne İşe Yarıyor?

0
967

iPad Pro 2020 modelinin tanıtılmasının hemen sonrasında bazı başlıkların öne çıktığını gördük. İlk olarak yeni tablet modellerinde yer alan kameralar öne çıktı. Çift arka kamera kullanımına geçlen Apple bir de iPad Pro LiDAR tarayıcı sistemini duyurdu.

iPad Pro LiDAR tarayıcı sistemi, markanın yeni seride kullandığı üçüncü bir kamera gibi konumlandırıldı ve çift kameranın hemen yanında yer alıyor. Peki nedir bu iPad Pro LiDAR tarayıcı? Ne için kullanılacak. Daha yakından bakalım.

LiDAR Tarayıcı Nedir?

LiDAR (Light Detection and Ranging), ışık değişimi ve bu değişimin tespiti anlamına geliyor. Kameraların önünde yer alan nesnelerin uzaklıkları ve ışık değişimi sayesinde derinlikleri net bir şekilde algılanabiliyor. Kamera önündeki cisimlerin ve bu cisimlerin uzaklıklarının algılanmasıyla beraber ise 3D dijital haritalama işlemi gerçekleştirilebiliyor.

Sadece Apple’ın kullandığı bir teknolojiden söz etmiyoruz. Daha önce bu teknolojinin NASA tarafından da kullanıldığı ve gezegen keşif araçlarında yer verdiği biliniyor. Böyle değerlendirildiği zamnan bir hayli öne çıkan bir sistemden söz etmiş oluyoruz.

iPad Pro LiDAR

3D Dijital Haritalama Ne İşe Yarayacak?

iPad Pro LiDAR tarayıcı özelliğinin az çok ne işe yaradığını anladıysak bir sonraki kısma geçiş yapabiliriz. 3D haritalama bize neler sağlayacak? Apple bu sistemi AR teknolojisine entegre bir şekilde kullanacak.

AR sistemiyle beraber çalışıldığı zaman hatasız bir haritalama yapıldığını göreceğiz. Mesele AR efektleri tamamen hatasız bir şekilde kullanılabilecek. Bunun yanında bir nesnenin arkasında yer alacak olan sanal nesnelerin çok daha doğru bir şekilde konumlandırılması sağlanacak.

iPad Pro LiDAR

Genel olarak artırılmış gerçeklikte nesnelerin çok daha gerçekçi bir şekilde konumlandırıldığını ve çok daha hatasız işlemler yapıldığını görmek mümkün olacak. iPad Pro LiDAR tarayıcı, 5 metrelik bir alan içerisinde ışık yansımalarını en iyi şekilde tespit edebiliyor ve bu sayede de hatasız bir şekilde 3D haritalamanın kullanılması mümkün kılınacak.

Bu demek oluyor ki 5 metrelik alanın içerisinde yer alan cisimlerin derinlikleri, uzaklıkları ve mesafeleri en doğru şekilde ölçülecek.

iPad Pro LiDAR

Aslında eski seride de Apple bu şekilde bir ölçüm yapmak adına özel bir sistem kullanıyordu. Lazer sensörler yardımıyla beraber derinliklerin ve uzaklıkların belirlenmesine çalışılıyordu. Fakat bu şekilde hem mobil işlemci üzerinde daha fazla yük oluşuyor hem de tam olarak istenen doğruluk sağlanmıyordu.

Apple iPad Pro LiDAR tarayıcı ile donanım kısmında bu işi çözüme kavuşturdu. Bunun dışında bir de yazılım kısmında iPadOS ile özelleştirmeler yapıldı. Bu sayede hem performans düşüşü yaşanmadan 3D haritalama yapılıyor hem de yazılım kısmında tam uyum sağlanıyor.

iPad Pro LiDAR

Yeni teknolojinin oyunlarda ve arttırılmış gerçeklik sistemlerinde fark yarattığını göreceğiz ancak tam olarak nasıl bir sistem performansı sunulacağını zaman gösterecek.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?