iPad Pro / iPhone ve iOS 11 Pil Ömrü Sorununu Çözmenin 9 Yolu

0
1781

Yeni bir iPad Pro satın aldıktan veya iOS 11 Beta’yı kurduktan sonra cihazınızda pil ömrü sorunu mu baş gösterdi? İşte iPad Pro ve iPhone için en iyi pil tasarrufu ipuçları!

Apple’ın şu anda satışı devam eden ikinci nesil 12.9 inç iPad Pro, yeni 10.5 inç iPad Pro, daha düşük maliyetli 9.7 inç iPad ve daha küçük 7.9 inç iPad mini cihazları, önceki nesil iPad’lerde olduğu gibi Web’de gezinmek, e-postalarınızı kontrol etmek ve sosyal hesaplarınızda vakit geçirmek için 10 saatlik pil ömrü vaat ediyor. Ancak, yeni bir cihaz aldıysanız ve özellikle önceki cihazınızın yedeğini bu cihaza geri yüklediyseniz veya iOS 11 Beta sürümünü test etmeye çalıştıysanız, pilinizin beklenenden daha çabuk boşaldığını görebilirsiniz.

Bu duruma isyan edip iPad’inizi bir kenara fırlatmak yerine, pil ömrü sorunlarını çözmek ve hayatınıza keyifli bir şekilde devam etmek için neler yapabileceğinizi aşağıda bulabilirsiniz.

#1.Adım: iPad’inize Zaman Tanıyın

İster yedekten geri yükleyin ister yeni kurulum yapın, yeni iPad’iniz veya iOS 11’in beta sürümü uygulamaları, oyunları, postaları, fotoğrafları ve diğer içerikleri indirirken çok miktarda güç harcayabilir. Bunun nedeni Wi-Fi bağlantınızın uzun süre hiç durmadan çalışması ve iOS arama sistemi Spotlight’ın yüklediğiniz her şeyi kategorilerine ayırarak düzenlemesidir. Kablosuz bağlantılar ve işlemciler çalışırken, güç tüketimi de yükselir.

Cihazınızı veya işletim sisteminizi yeni yükselttiyseniz, işlerin bitmesi ve normale dönmesi için cihazınıza biraz zaman tanıyın. İlk yükleme işlemleri bittikten sonra beklediğiniz pil ömrü performansını göreceksiniz!

#2.Adım: Standby Modunda Test Edin

Sistemin her şeyi aktarmasının biraz zaman almasının yanı sıra, yeni iPad’inizin sunduğu yeni özellikler ile uzun süre oyun oynayabiliyoruz. Bu süre boyunca ekran açık kalıyor, depolama birimi, Wi-Fi ya da hücresel veri sürekli işlem yapıyor ve güç tükeniyor.

Başka bir deyişle, pil ömrü cihazınızı satın alırken vaat edilenin yarısı kadar sürede tükeniyor gibi hissediyorsunuz. Ancak önce kendinize yeni cihazınızı büyük bir hevesle iki kat daha fazla kullanıp kullanmadığınızı sorun!

Ayrıca, ne kadar pil ömrüne sahip olduğunuzu not alabilir ve ardından iPad’inizi 20-40 dakika standby modunda bırakarak bir test yapabilirsiniz. Bekleme modunda büyük bir pil tüketimi olmazsa, muhtemelen herhangi bir sorun yoktur.  Yeni cihazınızdan hevesinizi alıp kullanımınız normale döndüğünde pil ömrünüz de normale dönecektir.

#3.Adım: Yeniden Başlatma ya da Sıfırlama İşlemi Yapın

ipad reboot işlemi nasıl yapılır

Sorun giderme işlemlerinde yeniden başlatma ya da reset (sıfırlama) ençok kullanılan ve genellikle işe yarayan işlemlerdir. Cihazınızın uzun süre çalışması nedeniyle bir hayli yorulan sistemini rahatlamak için bazen bir sıfırlama yeterli olur.

 • Ekran kapanana kadar, Açma/Kapama tuşu ve Ana Ekran tuşuna aynı anda basılı tutun. Apple logusu göründüğünde tuşları bırakın.

IPad’iniz yeniden başlatıldıktan sonra önceki adımları tekrarlayın ve pil kullanımının normale dönüp dönmediğine bakın.

#4.Adım: Pil Kullanımı Kontrol Edin

iOS, hangi uygulamaların ve hizmetlerin pilinizi kullandığını tam olarak bilmenizi sağlayan harika bir pil kullanımı yardımcı programı içeriyor.

 1. Ana ekranınızdan Ayarlar‘a girin.
 2. Pil üzerine dokunun. Pil Kullanımı verilerinin toplanması için bir dakika bekleyin.
 3. Ön ve arka plan güç kullanımının dökümünü almak için Ayrıntılı Kullanımı Göster‘e dokunun.
 4. Zaman içindeki güç tüketimini görmek için Son 7 Gün‘e dokunun.

Raporu anlamakta biraz güçlük çekebilirsiniz, ancak şöyle açıklayalım: Eğer en çok pil tüketen uygulamalar arasında iCloud Fotoğraf Kütüphanesi’ni görürseniz endişelenmeyin. Çünkü bu yeni sürüme geçtiğiniz ve cihazınızın küçük resimleri indirdiğinin bir işaretedir. İndirmeler tamamlandığında iCloud’un çok fazla pil tüketmediğini göreceksiniz. Ancak Facebook’u görüyorsanız ve ön planda %4, arka planda %40 gibi bir oran varsa, bir şeyler yanlış gidiyor olabilir.

Bu noktada, güç tüketiminizi normale döndürmek için gereksiz uygulamaları kapatmaya zorlayabilirsiniz.

 1. Hızlı uygulama değiştiricisini getirmek için Ana Ekran düğmesine iki kez basın.
 2. Kapatmak istediğiniz uygulamayı hızlıca yukarı kaydırın.

Bir uygulama sürekli olarak yanlış çalışıyormuş gibi görünüyorsa, uygulamayı yeniden yüklemeyi veya alternatif bir uygulama yüklemeyi deneyebilirsiniz.

#5. Beta, Beta’dır!

iOS 11 beta sürümünü kullanıyorsanız, bunun beta sürümü olduğunu unutmayın. Beta, her ne kadar kullanıcıların indirebilmesine açılsa da, henüz tamamlanmamış ve test aşamasında olan bir sürümdür. Amaç hataların tespit edilmesi ve final sürümünden önce düzeltilmesidir.

Başka bir deyişle beta sürümünü yüklemeyi tercih etmeniz, final sürümünü yükleyene kadar pil ömrü gibi şeylerden fedakarlık etmeyi tercih etmeniz anlamına gelmektedir.

#6.Adım: Fabrika Ayalarına Geri Dönün

ipad-iphone format atma

Önceki adımların tamamını uyguladığınız halde iPad pil ömrü sorunu devam ediyorsa, cihazınızdaki her şeyi silip yalnızca iOS’u geri yükleyen bir sıfırlama işlemini deneyebilirsiniz. Uygulamalarınızı kaybetmek biraz can sıkıcı olabilir ancak önemli ve devam eden bir sorununuz varsa ve başka hiçbir şey bunu düzeltemiyorsa, sıfırlamaktan başka bir çözümünüz de yoktur.

Önce sizin için önemli olan fotoğraf ve belgeleri yedeklediğinizden emin olun ve aşağıdaki adımları uygulayın.

 1. Ayarlar’a girin.
 2. Genel’e dokunun.
 3. Sıfırla’ya dokunun.
 4. Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil’e dokunun.

Aklınızda bulunsun, Sıfırla menüsünde ağ, klavye, ana ekran yerleşimi ve konum özellikleriyle ilgili çeşitli problemlerinizi çözebilecek işlemler de yer almaktadır.

#7. Adım: Harici Batarya

iPad’inizdeki dahili pilin sunduğundan daha fazla güce ihtiyacınız varsa, harici bir batarya satın alabilirsiniz. Harici bataryalar çeşitli şekil ve boyutlarda olabilir ve aynı anda birden fazla cihazınızı şarj edebilir.

#8. iPad’de “Düşük Güç Modu”

iPad’lerde iPhone’da olduğu gibi Düşük Güç Modu yok. Ancak yine de güç tüketimini azaltmak için yapabileceğiniz çok şey var.

 • Ekran parlaklığını azaltın.
 • Otomatik Kilit’i 1 dakika olarak ayarlayın.
 • Ses veya müzik dinlemek zorundaysanız, hoparlör yerine kulaklık kullanın.
 • Kilit ekran bildirimlerini kapatın, böylece ekranınız sürekli aydınlanmak zorunda kalmaz.
 • Posta için “Anında İlet” seçeneğini kapatın ve onun yerine “Al” seçeneğini “Elle” şeklinde seçin. (Bu işlemi Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler > Yeni Verileri Al adımlarını takip ederek yapabilirsiniz.)
 • Uygulamalar için Arka Plan Yenile özelliğini kapatın.
 • Mümkün olan en güçlü internet bağlantısını kullanın. Wi-Fi, LTE, 3G/4G hangisi olursa olsun sinyallerinin zayıf olması, yayını yakalamak için ilgili birimlerin sürekli çalışmasına neden olur.

#9.Adım: Yetkili Teknik Servise Başvurun

Yukarıdaki adımlarda yer alan işlemleri büyük bir sabırla denediğiniz halde iPad pil ömrü sorunu çözülmediyse, cihazınızı bir yetkili servise götürme zamanı gelmiş demektir. Bazen sorun donanımsal ya da sizin çözemeyeceğiniz bir yazılımsal sorundur.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?