iPad ekranı otomatik olarak dönmüyor sorunu

0
35

iPad ekranı otomatik olarak dönmüyorsa ne yapabilirsiniz? iPad’i elinizde evirip çeviriyorsunuz ancak ekranda değişen bir şey de olmuyor. Bu sorunun çözümüne bu yazımızda değindik.

iPad ekranının sabit kalmasına neden olabilecek bir numaralı etken aygıt yönlendirme kilididir. Aygıt yönlendirme kilidi açık ise ekran dikey veya yatay olarak sabit kalmaya devam edecektir.

Cihaz Yönlendirme Kilidini Nasıl Kapatırım?

Aygıt yönlendirme kilidini kontrol merkezini kullanarak kapatabilirsiniz. Kontrol merkezini açmak için de ekranın alt kısmından yukarı doğru parmağınızı kaydırmanız yetecektir. Çıkan kontrol merkezinde yer alan dairesel ok işareti ekranın sabit kalmasını veya durduğu düzene göre yönlenmesini sağlayan yönlendirme kilididir.

Bu yöntem tüm iPad’ler için geçerli mi?

Eski iPad’iniz varsa (iPad Air 2, iPad Mini 4 ve iPad Pro öncesi modeller) cihazın sağ tarafında, ses tuşlarının olduğu yerin hemen bitişiğinde cihazın yönlendirme kilidi de bulunmaktadır. Bu cihazlarda sadece o tuşla oynamak sorunu çözecektir.

iPad’in yanındaki tuş ekranın sabit kalmasını veya dönmesini sağlamıyorsa, o tuş sizin cihazınızda farklı bir göreve atanmış olabilir. Bunu kontrol etmek için; Ayarlar > Genel kısmına dokunun. Yan anahtarı kullan bölümünden Döndürmeyi kilitle kısmını onaylayın. Eğer bu tuş sessiz kısmında ise ekranı uyarlamak amacıyla kullanılamaz.

Her şey normal görünüyor. Ancak iPad’in ekranı hala dönmüyor!

Yukarıdaki uyguladım ama yine sorun çözülmedi adamım diyorsanız. Yazıyı okumaya devam etmek zorundasınız. Sizin için kısa keserek bazı olası sorun kaynaklarından bahsedeyim:

  1. Kullandığınız bir uygulama çökmüş olabilir. Uygulama kilitlendiyse ekranınızda dönmez doğal olarak. Ama sorun muhtemelen bu değil. Yoksa bu yazıyı da okuyamazdınız. Ama belki de telefondan vb.. bir cihazdan da okuyor olabilirsiniz. Bunu kontrol edin. Uygulamadan kaynaklanıyorsa o uygulamayı kaldırın gitsin. İlla ki gerekliyse yeniden yüklersiniz.
  2. Sorun hala düzelmiyorsa hard reset yapın. Hard reset candır. Cihazınıza da hiç bir zarar vermez. Yapın gitsin. Her baş ağrısında nasıl aspirin atıyorsak cihazınızın da arada hard resete ihtiyacı olabilir. Bunu ona çok görmeyin. Hard reset nasıl atılır bilmiyorsanız sizin buraya alalım.

Sorun devam mı ediyor?

Dostum yukarıdaki işlemleri doğru yaptığına emin misin? Büyük ihtimalle bir şeyleri atladın. Şimdi geri dön ve bu işlemleri tekrar uygula. Hala sorun çözülmüyorsa endişe etmeye başlayabilirsin. Önünde 2 seçenek var:

  1. Cihazını tamamen sıfırlayacaksın. Düzelmiyorsa servise gideceksin.
  2. Doğrudan servise gideceksin.

Hadi bakalım. Umarım sorunun düzelmiştir.

 

Önceki İçerik1000 Robux kodu nedir?
Sonraki İçerikiPhone SE (2022) nasıl bir telefon?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?