iPad Air 4 Tanıtıldı – Fiyatı, Çıkış Tarihi ve Özellikleri

1
1562

Apple’ın tanıtımında en ilgi çeken, en büyük yeniliği getiren ürün iPad Air 4 modeli oldu. Zaten yenilik açısından bakıyorsanız, tanıtımın en iyi ürünü de yine bu tablet oldu. Hem tasarımı yenilenen hem de işlemci sınıfı yenilenen yeni serinin özelliklerine bakalım.

iPad Air 4

iPad Air 4 Tasarım Detayları

Yeni iPad Air modeli, bir nevi iPhone 12 akıllı telefonlarının ön gösterimini gerçekleştirdi. Tabletin tasarımı, iPad Pro modellerinde kullanıma tasarıma geçti ama kasa yapısı da değişti. Zaten bu nedenle iPhone 12 akıllı telefonlarının ön gösterimi dedik.

Çünkü kasa için düz çerçeveler tercih edilmiş durumda. iPhone 5 akıllı telefonlarında kullanılan düz çerçeveli kasa yapısının kullanıldığı görülen iPad Air 4, ön kısımda da dediğimiz gibi iPad Pro modelinde olduğu gibi ince çerçeve kullanıyor. Home tuşu kaldırılmış durumda.

Home tuşu kaldırıldığı için parmak izi sensörlerinin de kaldırıldığını düşünebilirsiniz ama öyle değil. Parmak izi sensörleri güç butonunun altına yerleştirilmiş durumda. Renk seçenekleri de yenilenmiş.

Renkler: Yeşil, Gök Mavisi, Roze Altın, Uzay Grisi, Gümüş

iPad Air 4 Ekran Özellikleri

Tasarım açısından yenilenen tablet, tabii ki ekran konusunda da yenileniyor. Tabletin ekranı Liquid Retina adı verilen 10.9 inç IPS ekran. Çözünürlük olarak 2360 X 1640 pikseli destekleyen ekran, 264 PPi piksel yoğunluğunda ve bu iPad Air 4 görüntü kalitesini bir hayli artırıyor.

TrueTone ekran teknolojisi ve 500 nit parlaklık değeri olan tabletin P3 renk yelpazesi de bulunuyor. Akıllı kalem desteği tabii ki devam eden tabletin desteklemiş olduğu akıllı kalem ise tahmin edebileceğiniz gibi 2.nesil Apple Pencil akıllı kalemleri.

iPad Air 4

iPad Air 4 Özellikleri

Tabletin özellikleri çok etkileyici. Her zaman olduğu gibi RAM miktarı gibi detaylar verilmedi ama yeni tablet modelinde A14 işlemcilerine ilk defa geçiş yapılmış oldu. iPhone 12 serisinde de kullanılacak olan işlemciler, hem grafik açısından çok daha iyi hem de performans açısından çok daha iyi.

Eski işlemcilere göre %40 oranında daha hızlı CPU performansı gösteren yeni işlemci, GPU birimi konusunda ise %30 daha hızı grafikler sunuyor. Daha hızlı grafiklerin yanında işlemcilerin yapay zeka öğrenme teknolojisi de %70 oranında daha hızlı.

iPad Air 4

5 nm üretim teknolojisinin bir ürünü olan A14 işlemcilerinin, toplam transistör sayısı ise 11.8 milyar olarak açıklandı ki bu işlemcinin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. 4+2 şeklinde kümelenen yeni çekirdeklerinin yanında 16 çekirdekli yeni bir sinir ağ motoruna sahip olan işlemci, bilgisayarları kıskandıracak kadar iyi.

64 GB ve 256 GB depolama alanı seçeneklerine sahip olan iPad Air 4 modellerinin giriş portu kısmında da USB C portuna geçtiğini belirtmek isteriz. Daha önce Lightning giriş portu kullanılmıştı.

iPad Air 4 Kamera

İşlemcinin güçlü özellikleri, kameraları da desteklemiş durumda. Tabletin kamerası 12 MP f/1.8 diyafram açıklık değerinde. 4K 60 fps çekim yapabilen tek arka kamera 240 Fps slo-mo çekim yapabiliyor. Ön kısımda yer alan kamera ise 7 MP değerinde tek bir kamera. Ön kameranın diyafram açıklık değeri f/2.2.

Bluetooth 5.0 desteği, Wi-Fi 6 bağlantı desteği ve LTE desteği bulunan iPad Air 4 tablet modelinin 20 W hızlı şarj desteği de var.

iPad Air 4

iPad Air 4 Fiyatları

Yeni modelin ülkemiz fiyatları öyle çok yüksek tutulmadı. Fiyatlar daha makul.

  • 64 GB Wi-Fi Modeli – 5.799 TL
  • 256 GB Wi-Fi Modeli – 7.199 TL
  • 64 GB Wi-Fi + LTE – 6.999 TL
  • 256 GB Wi-Fi + LTE – 8.399 TL

Satış durumunu soran takipçilerimiz var ama iPad Air 4 satış durumu henüz kesinlik kazanmadı. Apple bu konuda bir bilgi vermedi. Apple’ın sayfasında da yine satışlar konusunda bilgi yok.

Önceki İçerik8.nesil iPad Tanıtıldı – Fiyatı, Özellikleri ve Çıkış Tarihi
Sonraki İçerikApple One Nedir? Paket Ücretleri Neler?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?