iPad Air 4 RAM Kapasitesi Belli Oldu

0
292

Apple etkinliklerinde yeni ürünlerini tanıttığı zaman, teknik özellikleri çok sınırlı bir şekilde açıklıyor. Donanım kısmında pil kapasitesi ve RAM miktarı gibi detaylar açıklanmıyor. Sadece pil süreleri söyleniyor ve RAM için de yeni nesilde nasıl bir fark olacağı üzerinde duruluyor. iPad Air 4 tablet modeli için de aynı şey geçerli oldu ve tanıtım sırasında bazı donanım özellikleri açıklanmadı.

Donanım özelliklerinin çok sınırlı tutulduğu bir tanıtım gördük. Sadece A14 işlemci modellerinin kullanıldığı ve performans farklarının nasıl olacağı söylendi. Peki ya RAM miktarı?

RAM miktarı için açıklama yapılmadı. Gelenek bozulmadı ama RAM miktarı iPad Air 4 için önemli çünkü bu cihazda özellikle çizim programlarının göstereceği performans RAM ile de alakalı.

iPad Air 4 RAM Miktarı Ortaya Çıktı

Neyse ki her zaman olduğu gibi tabletin tanıtımından sonra yapılan performans testleri ise donanım özelliklerini tam olarak ortaya çıkardı. Yakın zamanda bu testlerde elde edilen puanları açıklamıştık. A14 serisi işlemcilerin gücü hakkında bilgi veren puanlar dışında aynı testte RAM kapasitesinin de ortaya çıktığı anlaşıldı.

Buna göre iPad Air 4 tablet modelinin içerisinde yer alacak olan RAM miktarı 4 GB olacak. RAM miktarı 4 GB olarak gözüküyor ama RAM teknolojisi konusunda hala elde edilmiş olan bir bilgi yok. LPDDR5 mi yoksa LPDDR4x mi kullanıldığı bilinmiyor.

iPad Air 4

RAM konusunda en azından nesil konusunda daha iddialı bir cihaz olduğu kesin ama RAM kapasitesinin 4 GB ile sınırlı olması pek memnun edici değil. Özellikle çizim programları için RAM miktarının biraz daha yüksek olması biraz daha avantajlı olacaktır.

RAM miktarı konusunda bu performans testlerinden sonra da paylaşımlar gelecek. iFixit ekibinin yapacağı parçalama testlerini beklemek lazım. Bu şekilde hangi RAM’lerin kullanıldığı konusunda da bilgi almış olacağız. 4 GB miktarının yetip yetmeyeceği ve nasıl bir performans göstereceğini görmek için ise uzun kullanım testlerini bekliyoruz.

Önceki İçerikiOS 14 Pil Sorunu Doğrulandı
Sonraki İçerikResmi Olarak iPhone 12 Tanıtım Tarihi Açıklandı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?