iOS’u Kaybetmesi Epic Games’e Pek Yaramadı

0
212

Apple ile Epic Games davasının her gelişmesini aktarmaya devam ediyoruz. Gelişmeleri aktarmaya devam ediyoruz çünkü iki firma arasında yaşanan olaylar sadece iki firma arasında kalmayacak. Belki de Apple’ın App Store uygulama mağazasının kurallarının değiştirilmesine neden olacak. Fortnite oyununun yasaklanma kararının ardından ortaya çıkan durum, ise her gün daha da kötüye gidiyor.

İki firma anlaşacak derken, karşılıklı hamleler yapılmaya devam ediyor. En son Apple çok büyük bir hamle yapmış ve Epic Games’in geliştirici hesabına tamamen son vermişti. Geliştirici hesabının banlanmasıyla beraber olaylar değişik bir hal almıştı.

Bu son hamleden de sonra Epic Games bir kez daha mahkemenin yolunu tuttu. Ama bu kez hem bir talepte bulunuldu hem de Apple’ın kararlarının firmaya ve Fortnite oyununa nasıl bir zarar verdiği ortaya çıktı.

Fortnite Çok Ciddi Bir Sayıda Kullanıcı Kaybetti

Epic Games”e göre Apple’ın oyunu uygulama mağazasından kaldırmasından sonra oyundaki iOS kullanıcı sayısı %60 oranında düştü. Günlük aktif Fortnite oyuncu sayısının bu oranda düşmesi oyunun çok ciddi bir darbe alması demek oluyor. Düşüş o kadar ciddi ve yüksek ki oyundaki aktiflik oranı da bir hayli düştü.

Epic Games için bu çok önemli çünkü firmanın 116 milyon iOS kullanan oyuncusu var. Bu rakam Apple’ı bir nevi en büyük müşteri haline getiriyor. 116 milyon oyuncunun %60’ı daha şimdiden kayıp. Bunun yanında var olan oyuncular da eski sezonlarda kaldı.

Fortnite

Yani sayı düşmeye devam edecek ve sonunda sıfırlama olacak. Bu denli düşüş yaşadığını açıklayan firmanın yeni talebi ise zorla da olsa App Store uygulama mağazasına geri dönmek. Bunun için zorla ekletme kararının çıkması bekleniyor.

Epic Games bir kez daha mahkemeye başvurmuş oldu ama yine sonuç çıkacağı düşünülmüyor. Fortnite oyununun kaybetmiş olduğu bu kitle firmayı zora soktuğu için geri adım gelebilir. Epic Games koşulsuz olarak Apple’ın şartlarını kabul ederek uygulama mağazasına geri dönmeye çalışabilir. Çünkü zarar tahmin edilen boyutların çok daha üzerinde. Apple geri adım atar mı orası kestirilemiyor.

Önceki İçerikiPhone 12 Bir Süre Daha Gecikecek
Sonraki İçerikiPhone 12 Tanıtım Tarihi Yarın Açıklanabilir
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?