iOS Kullanıcılarına Önemli Uyarı: Facebook’u Güncelleyin!

0
223

Birkaç gün önce iOS 13.2 sürümünün kullanıldığı iPhone modellerinde Facebook sorunu yaşandığını dile getirmiştik. Konu hakkında detayları paylaştığımız yazımızın linkini ekleyeceğiz ancak olayı kısaca hatırlatalım. iOS 13.2 sürüm güncellemesinden sonra, Facebook üzerinden herhangi bir video izlemeye başladığınızda arka planda haberiniz olmadan kamera açılıyordu. Siz videoyu izlerken arka planda da akıllı telefonunuzun kamerasının çekim yapmasıyla karşı karşıya kalıyordunuz.

Kullanıcıların dikkati sonrasında ortaya çıkan sorun, ciddi bir güvenlik açığı olarak değerlendirildi. Apple ve Facebook konu hakkında sessiz kalmış olsa da kısa süre içerisinde bir düzenleme getirildi. Facebook tarafından hem mini bir açıklama yayınlandı hem de güncelleme yayınlandı.

Facebook Güncelleme Sundu

Facebook açıklamasında konuya ilişkin gerekli olan tüm düzenlemeleri yaptıklarını açıkladı. Firma tarafından yapılan açıklama sonrasında düzenleme eklerinin Apple’a yollandığı söylendi. Açıklamanın hemen ardından Apple’ın düzenlemeleri kabul ettiği ve güncellemeyi sunduğu öğrenildi.

App Store üzerinden Facebook uygulamasını güncellemeniz durumunda, sorunun tamamen ortadan kalktığını belirtelim. Kullanıcıların yapması gereken işlem, uygulamayı güncellemek olacak.

Facebook Apple

Sadece iOS 13.2 sürümünü kullananlar için değil, tüm iOS sürümleri için yayınlanan yeni güncellemenin kamera hatasını tamamen ortadan kaldırdığı düşünülüyor. Kullanıcılar tarafından yapılan testler sonrasında da kamera sorununun giderildiği görülüyor. Fakat burada bir noktadan daha söz etmek lazım.

Görünürde kamera sorunu giderilmiş ve Facebook’a girdiğiniz zaman arka planda kamera çalışmıyor gibi gözüküyor. Kesin olarak bu sorunun çözüldüğünü söylemek ise mümkün değil. Facebook’un sarsılan prestijini geri kazanması oldukça zor. Böyle düşünüldüğü zaman hala tam olarak güvenli bir sosyal medya uygulaması sunulduğunu söylemek mümkün değil.

Merak eden okurlarımız için olayın geçmişiyle ilgili olan yazımızın linkini de aşağı ekliyoruz. Önerimiz Facebook kullanacaksanız güncellemeleri yapmanız.

İlginizi Çekebilir: iOS 13.2 Facebook Kamera Sorunu

İLGİLİ HABER:  iOS 11 Sonrası QuickType Klavye İçin Tüm Değişiklikler

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?