iOS Kısıtlanmış USB Modu Sorunlu Mu?

0
45

Apple’ın yeni işletim sistemi sürümü olan iOS 11.4.1 işletim sisteminin en büyük yeniliği iOS Kısıtlanmış USB Modu oldu. iOS Kısıtlanmış USB Modu olarak karşımıza çıkan bu modla beraber kullanıcıların cihazlarına donanımla erişip, cihazın kilidini kırma gibi bir sorunun ortadan kalktığını görmüştük. Kısacası bir nevi Apple’ın güvenlik önlemlerini arttırdığını gördük. Fakat güncellemenin hemen sonrasında kullanıcılardan bazı yorumlar gelmeye başladı ve yeni bir iddia gündeme geldi. Son olarak Elcomsoft tarafından yapılan açıklamayla beraber bu özelliğin sorunlu olduğu belirtildi.

iOS Kısıtlanmış USB Modu Sorunu Ne?

Elcomsoft tarafından yapılan açıklamalara bakacak olursak, daha ilk günden yeni özellik kırıldı. Firma konu hakkında detaylı açıklamalar yapmış değil. Öyle ki açığın nerede olduğu ve iOS Kısıtlanmış USB Modu özelliğinin nasıl devre dışı bırakıldığı konusunda bilgiler paylaşılmadı. Bunun yerine özelliğin aşıldığını belirten açıklamalar yapıldı ve olayın polisler tarafından gerçekleştirildiği belirtildi. İddiaya göre polisler bazı küçük ayarlamalar yaparak, 1 saati geçtin süre boyunca kilidi açılmamış olan iPhone modellinin kilidini açmayı başardı.

iOS Kısıtlanmış USB Modu

Bunun için nasıl bir yöntem kullanıldığı konusunda bir bilgi paylaşımı yapılmış değil. Uzun bir süre boyunca bu konuda bir açıklamada yapılması beklenmiyor. Apple’ın durumu öğrenmemesi ya da açığın kötü amaçlı olarak kullanılmaması için kesin bilgiler verilmemiş olabilir. Hemen belirtelim şu an için hala bunlar iddialar. Yani Apple bu konuda bir doğrulama yapmış değil. Firmadan konuya ilişkin bir açıklama gelecek olursa habere ekleyeceğiz.

İlginizi Çekebilir: iOS 11.4.1 Kısıtlı USB Modu Hakkında Her Şey

İLGİLİ HABER:  iOS 13 Akıllı RAM Sistemini Sunacak

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?