iOS için Bulut Oyun Servisi Gelecek mi?

0
64

Bulut oyun sistemleri, adeta geleceği yansıtıyor. Sistem yetersiz olsa bile sadece internet bağlantısının sağladığı avantajlarla uzak sunucu üzerinden oyun oynamak mümkün hale geliyor. Oyun sektörünü daha da genişletecek bir adım olarak gözüken bulut oyun hizmetlerine yavaş yavaş yenileri de eklenmeye başladı.

Eskiden sadece deneme amaçlı devam ettirilen birkaç servis varken şu an kullanımda olan servisler bile var. Bu alanda Nvidia, Google ve Microsoft aktif olarak bulunuyor. Peki, Apple? Ne yazık ki Apple bulut tabanlı oyun sistemlerine biraz uzak.

Androd cihazlarda bu servisler kullanılabiliyorken, iOS işletim sisteminde herhangi bir cihaz için herhangi bir bulut oyun teknolojisini kullanmak mümkün olmuyor. İşte Apple neden böyle olduğunu belirttiği bir röportaj verdi ve konuyu açıkladı.

Bulut Oyun Sistemleri App Store Politikalarına Uygun Değil!

App Store, geliştiricileri ve aynı zamanda kullanıcıları koruyan özgür bir platform. Geliştiriciler kurallara uyduğu sürece, App Store hesaplarını kendi şirketleri gibi yöneterek uygulamalarını istedikleri kitlelere ulaştırabilirler.

Tek şart var, her uygulama için ayrı ayrı kontrollerden geçmek ve şartlara uymak. Bunun dışında herhangi bir sınır yok. Şartlara uyulması ve her uygulamanın denetlenmesi şartı ise kullanıcıları koruma kısmından geliyor. Casus yazılımları ve kötü niyetle yazılmış olan yazılımların engellenmesi gerekiyor.

 bulut oyun servisi

Ne alakası olduğuna gelelim. Bulut oyun hizmetlerinde paket halinde satış var. Yani uygulamayı App Store uygulama mağazasına koyarak, bir nevi servisi iOS için kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Ama Apple’ın istediği tüm uygulamaların ayrı ayrı denetlenmesi. Yani servisin içerisinde yer alan oyunlar için de ayrı ayrı denetim yapılması ve oyunların tek tek değerlendirilmesi gerekiyor.

Bu da Google Stadia gibi oyun servisleri için çok uygun olan bir durum değil. Sonuçta App Store politikaları karşılanmıyor ve neticesinde Apple da bulut oyun servislerini App Store uygulama mağazasında eklemiyor. Bundan sonraki dönemlerde de eklemeyi düşünmüyor. Açıklamalar, gelecekte de iOS için söz konusu oyun servislerinin gelmesinin planlanmadığını gösteriyor.

Önceki İçerikHerkese Açık macOS Big Sur Public Beta Yayınlandı
Sonraki İçerikiPhone 12 Kamera Sorunu Yaşamaya Başladı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?