iOS 9 & OS X 10.11: Kalite Odaklı Olacak ve Eski iPhone/iPad’leri Destekleyecek

0
888

WWDC 2015’te tanıtılacak olan iOS 9 ve OS X 10.11 için beklentiler oldukça yüksek. Yeni işletim sistemleri ile birlikte yeniliklerin ne olacağı konusuda merak ediliyor.

Apple birkaç yıl içerisinde işletim sistemleri üzerinde büyük yeniliklere gitti ve pek çok kaynağa göre kaliteye odaklanması nedeniyle yenilenmeyi lehine çevirmeyi başardı. Son yıllarda güncel iOS ve OS X sürümlerine yapılan kullanıcı geçişlerindeki oranlar bunu destekler nitelikte.

iOS 9 ve OS X 10.11 hakkında ilk gelişmeler Şubat ayından bu yana yoğun bir şekilde dışarı vurulmaya başlandı. Apple içinden sızdırılan bilgilere göre, kullanıcı deneyimini yükseltmek için “kalite odaklı” çalışmalar yapan Apple, özellikle performans bazlı çalışmalar yapıyor. Elbette ki Apple’ın yeni işletim sistemleri üzerindeki planları sadece bunlarla sınırlı değil. iOS ve OS X’i daha güvenli kılmak için birtakım çalışmalar da yapılıyor.

Apple’ın yazılım geliştirme birimlerindeki kaynaklara göre, Apple mühendisleri son zamanlarda yaşanılan hata ve performans bazlı güncelleme karmaşasının önüne geçmek, istikrarı sağlamak için birtakım özel çalışmalara odaklanmış durumdalar. Apple’ın ek özelliklerden çok bu konu üzerinde durduğu belirtiliyor.

iOS 9’la birlikte Apple Watch’ta kullanılan yeni yazı tipi San Francisco kullanılmaya başlanılacak. iPad için çoklu ekran özelliği, ev uygulama cihazlarını yönetmek için HomeKit/uygulamaları, yükseltilmiş Apple Harita uygulaması geliyor. OS X 10.11’e gelecek olursak, biliyoruz komik olabilir ama bu konuda çok konuşulmuyor ve bu konuda biz de pek yorum yapamıyoruz. Anlaşıldığı kadarıyla iOS 9 ile gelecek olan yeni özellik listesine göre OS X 10.11 daha kısa özellik listesine sahip olacak. Elbetteki bu OS X 10.11’in yeni özellikler sunmayacağı anlamına gelmiyor. Ortaya çıkan bir görselde OS X 10.11’le birlikte kontrol merkezinin baştan aşağı yenilendiği görülüyor.

os-x-10-11

iCloud Drive

Kullanıcılar için senkronizasyonu daha güvenli hale getirmek için IMAP portu kullanılıyor. Apple, iCloud Drive üzerinde birçok uygulamanın uyumlu olmasını sağladı. Şuanda bir iCloud, Gmail veya Yahoo hesabı kullanıyorsanız, Notlar, Hatırlatmalar, Takvim gibi uygulama verileri Apple bulut sistemlerine yedekleniyor ve cihazlar arasında içerik senkronizasyonu ibasit bir şekilde sağlanıyor. Muhtemelen Apple iCloud Drive’ı daha da geliştirerek daha fazla uygulamanın senkronizasyonun önünü açacak.

İLGİLİ HABER:  watchOS 4.2 Final Sürüm Yayınlandı

Güvenilir Wi-Fi

Apple, güvenilir Wi-Fi denilen büyük bir yeni girişimde bulunmaya hazırlanıyor. Güvenilir Wi-Fi Mac’ ve iOS cihazların ek güvenlik önlemleri olmaksızın yetkili kablosuz yönlendiricileri ile bağlanmasına olanak sağlıyor. Ancak güvenilir olmayan yönlendiriciler için daha ağır şifreli kablosuz bağlantıyı devreye sokuyor. Apple bu özelliği çeşitli kablosuz ağlar üzerinde, çalışıp çalışmadığından emin olmak için kendi uygulamaları ve üçüncü parti uygulamalar ile test etti. Test sonuçlarına göre artık “Güvenilir Wi-Fi” kullanıma hazır.

iPhone 4s ve iPad mini için Yazılım Desteği

Bazı kullanıcılar Apple’ın güncel işletim sistemleri ile yeni iPhone ve iPad satışını teşvik ettiğini iddia ederken, şirketin aslında yaklaşan iOS 9 için eski iPhone’ların ve iPad’lerin uyumluluğu ve verimliliği üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Birçok kişi için sürpriz olan bu gelişme ile Apple, iPhone 4s dahil olmak üzere A5 işlemci tabanlı eski Apple cihazlarına -yani iPad mini gibi- iOS 9’u vermeyi planlıyor. Apple bunun için uzun zamandır yazılım mühendisliği sürecini yeniden yapılandırıyordu ve bu gelişme yapılan yapılandırmanın, pozitif yansıması olarak görülüyor. iOS 9 ile birlikte Apple’ın bu şekilde ilk defa eski cihazlara yazılım desteği vereceği ortaya çıkmış oldu.

Swift 2.0 ve Daha Küçük Uygulama Boyutları

Apple eski iOS cihazlarının gelişim sürecini yeniden düzenlemenini yanı sıra, Swift programlama dili için büyük bir yükseltme planlıyor. Swift ilk WWDC 2014’te tanıtılmıştı.

Swift hala geliştirilmekte olan bir programlama dili ve Apple daha önce iOS için Swift’te “kod kütüphaneleri” sunmuyordu. Bu nedenle geliştiriciler Swift ile uygulamalarını yazmak için kendi uygulamalarının içine kod kütüphaneleri ekliyorlardı. Sonuç olarak uygulama boyutları oldukça yüksek hale geliyordu. iOS 9 ve OS X 10.11 ile bunun değişeceği belirtiliyor. Artık kod kütüphaneleri iOS ve Mac işletim sistemi içerisinde önceden yüklenmiş olarak gelecek ve bu sayede uygulamaların boyutları küçülecek. Bunun en büyük faydası ise düşük kapasiteli iPhone, iPad’lerde ve hücresel veri üzerinden uygulama indirmek isteyen kullanıcılar tarafında görülecek.

iOS 9 ve OS X 10.11, 8 Haziran’da gerçekleştirilecek olan WWDC 2015‘te tanıtılacak ve başlangıç olarak geliştiricilerin kullanımına sunulacak.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?