iOS 9.3 Night Shift Ayarları Nasıl Yapılır ?

1
3539

Apple’ın 21 Mart tarihinde gerçekleştirdiği ve çok ses getiren etkinliklerinden birisi olan Let Us Loop You In etkinliğinin hemen ardından iOS 9.3 güncellemesi iPhone ve iPad modellerine gönderildi. iOS 9.3 Güncellemesi ile cihazlara gelen yeni özellikler arasında ise en çok dikkat çekenlerden birisi de Night Shift özelliği oldu.

Night Shift özelliği sayesinde iPhone ve iPad’i gece kullanırken gözleriniz yorulmuyor. Mavi ışığı ayarlayarak gözlerinizin daha az yorulmasını sağlayan bu teknolojiden yararlanabilmeniz için iPhone ve iPad’de ufak bir kaç ayar yapmanız gerekiyor.

Night Shift Nasıl Etkinleştirilir ?

iPhone veya iPad’den Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Night Shift bölümüne girmeniz gerekiyor. Burada isterseniz “Zamanlanmış” seçeneğini seçerek Night Shift’i zamanlayabilir ve böylece her gün belli saatler arasında açılıp kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Ya da “Elle Yarına Kadar Açık Bırak” seçeneğine tıklayarak, manuel olarak Night Shift’i açabilirsiniz. Bu seçenekte bir sonraki gün Night Shift otomatik olarak açılmayacaktır.

Night Shift Otomatik Ayarı Nasıl Yapılır ?

Dilerseniz Night Shift özelliğinin ne zaman açık ya da ne zaman kapalı olması gerektiğine iPhone gün batımına göre karar verebilir. Bunu yapabilmek için yine Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Night Shift seçeneğine girdikten sonra “Zamanlanmış” yazısının altındaki “Başlangıç ve Bitiş” yazısına basmanız gerekiyor.

Açılan sayfada “Gün Batımından Gün Doğumuna” seçeneğini seçtiğiniz taktirde, iPhone otomatik olarak Night Shift’in ne zaman açılıp kapanacağını ayarlayacaktır.

Ancak iPhone’un bunu ayarlayabilmesi için Saat Dilimi ayarının aktif olması gerekiyor. Bunu yapabilmek için ise Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri > Sistem Servisleri > Saat Dilimi Ayarlama seçeneğinin yanı yeşil olmalı.

Night Shift Renk Nasıl Ayarlanır ?

Night Shift’te ekranın renk ayarını yapabilmekte oldukça kolay. Bunu yapabilmek için yine Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Night Shift bölümüne girdikten sonra “Renk Sıcaklığı” başlığı altından “Daha Az Sıcak” ya da “Daha Fazla Sıcak” durumuna göre ayarlayabilirsiniz.

Night Shift Kontrol Merkezinden Nasıl Yönetilir ?

Night Shift‘i kontrol merkezini kullanarak açıp kapamakta oldukça kolay. Bunu yapabilmek için kontrol merkezini iPhone’da parmağınızı ekranın en altından yukarı kısmına doğru çekerek açın. Burada Night Shift düğmesine basarak özelliği açabilir ya da kapatabilirsiniz.

IMG_2958

Night Shift Hangi Cihazlarda Çalışıyor ?

Night Shift özelliği iPhone 4S,iPhone 5,iPhone 5C ve iPad 2 haricinde tüm iPhone ve iPad modellerinde çalışıyor.

Ancak şunu söylemek gerekir ki, Night Shift özelliği ile Düşük Pil modunu aynı anda kullanamazsınız.

1 YORUM

  1. 9.3 kullanıyorum şu özellik çok güzel çok işimize yarayacak Bi özellik ancak iphone5 cihazıma gelmedi bu nightshift özelliği. Desteklemiyor sanırım sadece 5s ve üzeri cihazlara veriyorlar nightshift desteğini.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?