iOS 16 ve iPadOS 16 Almayacağı Söylenen iPhone ve iPad Modelleri

0
964

iOS 16 işletim sistemi için çok uzun bir zaman yok. Apple’ın yeni işletim sistemi her zaman olduğu gibi Haziran ayında düzenlenen WWDC konferansında tanıtılacak. Asıl konu şu ki bu sürüm hangi cihazlara gelecek?

iOS 15 işletim sistemi genel olarak geniş bir cihaz desteğiyle geldi. Güncelleme almaz dediğimiz modeller bile iOS 15 aldı. Ama söylenene göre iOS 16 için aynı şey geçerli olmayacak. Hatta 16 sürümü, Apple’ın birçok cihazı öldürdüğü sürüm olarak bile karşımıza çıkabilir.

iOS 16 Almayacağı Söylenen Cihazlar Hangileri?

En son bir haber sitesi iPhonesoft tarafından verildiği söylenen bilgilere göre yeni seri A8, A8x işlemci kullanan iPad modelleri ile A9X, A9 serisi işlemciler kullanan iPhone modellerine gelmeyecek.

Eğer iddialar doğruysa bu demek oluyor ki bazı iPhone modelleri için artık son geldi. Bakarsak iddialarda yer alan bu cihazlar;

  • iPhone 6s Plus
  • iPhone 6s
  • iPhone SE 1.nesil olarak karşımıza çıkacak.

Zaten bu üç model için iOS 15 serisinin gelmesi bile bizim için sürpriz bir değerlendirme olarak karşımıza çıkmıştı. Özellikle iPhone 6s için iOS 15 güncellemesini beklemiyorduk. Hal böyle olunca Apple kullanıcıları da memnun etmiş oldu.

İlginizi Çekebilir: iPhone SE Plus Tanıtım Tarihi için Büyük Sızıntı

iOS 16

Ama iOS 16 serisinin bu cihazlara verilmemesi çok normal bir durum olarak değerlendirilebilir. Tabii ki henüz resmi açıklama yok ama söz konusu iPhone modelleri zaten uzun süre güncellemeler alan modeller oldu.

Güncelleme almayacak olan iPad modelleri ise yine mantıklı seriler gibi gözüküyor. Yani iPadOS 16 için belirtilen iddialar da mantıklı. iPadOS 16 güncellemesine ulaşması beklenmeyen cihazlar ise şöyle olacak;

  • iPad 5.nesil
  • iPad Air 2
  • iPad Pro 2015
  • iPad Mini 4.

Bu seriler için de güncelleme verilmesi beklenmiyor. Apple’ın A9x ve daha eski işlemciler için güncelleme defterini kapatmayı düşündüğünü anlıyoruz. Tabii ki resmi açıklama gelmesi önemli. Resmi açıklamada yeni WWDC etkinliğinde gelecektir.

Önceki İçerikiPhone SE Plus Tanıtım Tarihi için Büyük Sızıntı
Sonraki İçerikYenilenmiş Telefonlarda Taksit Sayısı Değişti! İşte Yeni Taksit Sayısı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?