iOS 16 özellikleri ve yenilikler

0

Apple dün WWDC etkinlikleri kapsamında iOS 16’yı resmen tanıttı. Bu yazımızda iOS 16 yeniliklerine ve getirdiği yeni özelliklere odaklandık.

iOS 16 özellikleri

ios 16 tanitimi 1

iOS 16’da öne çıkartılan ilk özelliği olarak kilit ekranında yapılan güncellenme görünüyor. iOS 16 ile birlikte kilit ekranına widget ekleyebilir, arka plan resminize derinlik katabiliyorsunuz.

iOS 16’da yeni bir duvar kağıdı galerisi de bulunuyor. Ayrıca Apple’ın iPhone kilidini açarken kullanabileceğiniz yeni animasyonları da var.

iOS 16 ile birlikte bildirimlerin sunulma şekilleri de değişti. Apple adına canlı bildirimler dediği bir özellikle uygulama geliştiricileri sizlere canlı bildirim gönderebilecek.

iOS 16’daki Yeni Mesajlar özellikleri

iOS 16 “Shared with you” yani “Sizinle paylaşılanlar” diye bir özellik ile geliyor. Bu özelliğin uygulama geliştiricileri tarafından kullanılabilmesi için yeni bir API geliştirildi.

Dikte sistemi üzerinde yapılan değişiklikler de var. Yeni dikte sisteminde mesaj yazma ile dikte kullanımı arasında kolayca geçiş yapılabiliyor.

App Intents API denilen bir teknoloji de Siri ile 3. taraf uygulamaların entegre olabilmesini sağlıyor. Böylece uygulamalar Siri ile birlikte kolayca çalışabilecek.

Ayrıca videolardan metin seçmenizi de sağlayacak canlı metin özelliği de geliştirildi. Bunun için de canlı metin API’sı geliştirildi.

Ayrıca yeni bir makine öğrenimi özelliği ile bir görüntünün odağını seçerek arka planı kolayca silebileceksiniz.

 

iOS 16’nın yeni Cüzdan uygulaması

iOS 16 ile birlikte cüzdan özelliğine de yeni özellikler getirildi. Ülkemizde henüz kullanılamasa da cüzdan özelliği ile birlikte kullanıcılar yaşlarını güvenli bir şekilde doğrulayabilecekler.

Apple Pay Later adı erilen bir özellikle kullanıcılar yaptıkları harcamaları birkaç haftalık taksitlere bölebilecekler.

iOS 16’da yer alan diğer geliştirmeler

  • Bazı ülkeleri kapsayan bir Apple Sports güncellemesi ile spor haberleri telefonunuza gelecek.
  • Aile paylaşımı üzerinde olabilen bazı denetimler hızlı başlangıçtan ayarlanabilecek.
  • iCloud aile fotoğrafları kısmında yapılan yenlikle belirli fotoğrafların aileyle paylaşılması sağlanıyor.
  • Yeni bir kişisel güvenlik uygulamasıyla konum, hesap verileri, mesajlar vb.. kiminle paylaşacağınızı daha kolay yönetebileceksiniz.
  • Ayrıca Home (Ev) uygulamasında da yeni özellikler var. Tüm odaları tek bir sayfada görebileceksiniz. Ayrıca yeni kategori seçenekleri geldi.
  • CarPlay’de yapılan değişikliklerle araç ile ilgili daha fazla bilgiye telefonunuz ve tabletiniz üzerinden de ulaşabileceksiniz. Bu bilgiler arasında; klima, gösterge paneli, radyo ayarı gibi bilgiler var.

carplay 11 1

iOS 16 ile ilgili elimizdeki bilgiler şimdilik bunlar. Yeni bilgiler geldikçe konuyu güncelleyeceğiz.

 

 

 

 

Önceki İçerikiPhone’da iki kameranın aynı anda kullanılması
Sonraki İçerikApple M2 işlemcisini tanıttı. M1 ile M2 arasında ne farklar var?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?