iOS 15 Tüm Özellikleri ve Yenilikleri

0
764

Uzun süredir duyurulması beklenen iOS 15 sonunda duyuruldu. Yenilikleri neler oldu ya da iPhone akıllı telefonlarında neler değişti bunu da merak ediyoruz. Tanıtımdan sonra iOS 15 üzerine çok fazla yazı paylaşacağız ama gelin önce yeni işletim sisteminin özelliklerine genel olarak bakalım.

İlginizi Çekebilir: iPhone 12 mini Fiyatları Ne Kadar Düştü?

iOS 15 Tüm Yenilikler

Dediğimiz gibi ilerleyen zamanlarda detaylara adım adım ineceğiz ve farklı yazılar paylaşacağız ama şimdilik yapacağımız şey tüm özellikleri genel olarak toparlamak olacak. Hiç durmayalım ve özelliklere kademe kademe bakalım.

iOS 15

Bildirimler Yenilendi

Yeni işletim sisteminin getirdiği ilk yeniliklerden birisi bildirimler kısmında yapılan değişiklikler oldu. Artık bildirimler, özet özelliği ile karşımıza çıkacak. Özet özelliği sayesinde, çok önemli olmayan bildirimler bir bölümde toplanacak ve özet olarak sunulacak.

Bunun dışında bildirimlerin ikonlarının da büyüdüğünü ve daha detaylı bir şekilde karşımıza çıktığını göreceğiz.

Biraz daha az dikkat dağıtacak şekilde hazırlanmış olan bildirimlerde, en önemli olan ve kişilerden gelen bildirimler ise en üstte gösterilecek. Son olarak şunu belirtelim ki bildirimleri tamamen durdurmanız da mümkün.

iOS 15

FaceTime için Önemli Geliştirmeler Geliyor

Muhtemelen pandemi durumundan kaynaklı ama iOS 15 ile beraber Apple FaceTime olayına çok daha fazla önem vermiş durumda. Artık illa ki Apple cihazları kullanmaya gerek yok.

İsterseniz Windows isterseniz de Android işletim sisteminde de FaceTime kullanabileceksiniz. Bunun için web sürümleri de kullanılabilecek. Görüntülü aramalar da yine bu platformlara gelmiş durumda.

Bunun yanında artık FaceTime daha işlevsel oldu. Görüntü panelleri daha iyi ve uzamsal ses desteği var. Ayrıca uyarlanabilir ses yalıtımı özelliği de kullanıma alındı. Bu sayede gürültülü ortamlarda bile sesinizin karşı tarafa sorunsuz bir şekilde iletilmesi sağlanacak.

iOS 15

Fokus Özelliği

Akıllı telefonlarını kullanıma göre özelleştirmek isteyen kullanıcılar için harika bir mod daha duyuruldu. Fokus ya da Focus olarak isimlendirilebilen mod, telefonunuzu istediğiniz duruma göre ayarlamanızı sağlıyor.

Mesela telefonu iş moduna alıyorsunuz. Bu durumda en çok kullanılan iş uygulamaları öne çıkarılıyor ve bunlardan gelen bildirimler gösteriliyor. Yapay zeka artısı da kullanacak olan özellik, kullanıcıların hangi modda olduğunu anlayarak tüm cihazı buna göre ayarlayacak.

iOS 15

Live Text Özelliği

Fotoğraflarda yer alan yazıları ayırmak ve bir metin olarak almak istiyorsanız artık bu mümkün. Görüntülerde yer alan yazıları bir metin olarak almak mümkün olacak.

iOS 15 bunun için yapay zekadan da yararlanacak ama dil desteği tabii ki sınırlı. Her dilde bu özellik yok. Şimdilik özelliğin sadece 7 dilde çalışabildiği açıklandı. Sonrasında dil sayısı artacak dendi ama ne zaman ve ne derece artacak bilen yok.

iOS 15

UWB Anahtar Artısı

Apple Watch akıllı saatlerine gelen yeni bir özellik vardı. Akıllı saatler belli modeller için araç kilidi açabilme sistemine kavuşmuştu.

İLGİLİ HABER:  iPhone Serisi Rakiplerini Adeta Ezdi Geçti

Şimdi iPhone akıllı telefonlarında da araç, otel ya da ev kapısının kilidini açma özelliği var. Söz konusu özellik için birkaç farklı marka ile anlaşma yapıldığı da biliniyor. BMW açıklanan ilk markalardan biri oldu. Yine bu konuda da marka desteğinin artacağını düşünüyoruz.

iOS 15

Daha Gelişmiş Hava Durumu

iOS 14.6 sürümünde sinyalleri verilen değişikliklerden birisi de hava durumu uygulamasında yapılan değişiklikler. Bir kere artık hava durumu uygulaması tasarım olarak yenilenmiş durumda.

Artık arka plan animasyonları geliştirilmiş ve görüntüler daha yüksek çözünürlükte. Ayrıca işlevsellikler de artmış durumda. Havanın kalitesinin gösterilmesi, Güneş’in yerinin gösterilmesi, bulutların durumunun detaylı olarak gösterilmesi gibi yenilikler var.

Digital ID Özelliği

Dijitalin giderek yaygınlaştığını bilen Apple, kullanıcılara bir Digital ID özelliği de sunuyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar iPhone akıllı telefonları ile kimliklerini tarayabilecek ve sonrasında da telefon üzerinden kimliklerini kullanabilecek. Güzel bir özellik.

Spotlight Genişledi

Yapay zekadan güç alacak olan özellik, çok daha geniş bir kullanıma sahip olacak. Aranan görsellere çok daha kolay ulaşılması sağlanacak.

iOS 15

iOS 15 ile Fotoğraflarda Önemli Değişiklikler

Yeni sürüm sonrasında Fotoğraflar uygulamasına anı düzenleme özelliği geldi. Tam adı Memory Mixes olan özellik, fotoğraflardan oluşan anılarınızı bir videoya dönüştürüyor.

Bu anılarınızı hızlı bir şekilde görüntülemenize de izin veriliyor. Anılarınızı hızlı bir akışla gösterecek olan videolara istemeniz durumunda Apple Music üzerinden direkt olarak müzik ekleyebileceksiniz.

Haritalar Çok Daha Başarılı

iOS 15 ile tabii ki haritalar için de değişiklik yapıldı. Etkileşimli dünya adlı yeni bir Harita dönemine geçildi. Artık nesneler daha net. 3 boyutlu olarak gösterimler yapılırken binaları ve mekanları çok net olarak algılayabileceksiniz.

Gelişmiş 3 boyut artısıyla beraber gelecek ve daha iyi görüntü deneyimi sunacak olan Haritalar, AR özelliği de kazandı. Artık gideceğiniz yerlerde telefonunuzun kamerasını kullanıp, AR teknolojisinden yararlanarak adresinize daha kolay ulaşabileceksiniz.

Gece modu gibi kullanışlı artılar da kazanan yeni haritalar şimdilik İspanya, Avustralya, Portekiz ve İtalya’da kullanılabilir olacak. Sonrasında durum ne olur bilemiyoruz.

SharePlay

FaceTime aramasındayken, aramadaki kişilerle beraber bir şeyler dinleyebileceksiniz ya da izleyebileceksiniz.

AirPods için Yenilikler

iOS 15 sonrasında aksesuar kullanıcıları için de bazı şeyler düşünülmüş. AirPods kulaklıkların yetenekleri artıyor. Bir kere kulaklıklar artık uygulamalardan gelen bildirimleri doğrudan Siri ile okuyabilecek.

Bu özelliğin yanında bir de dinamik baş takibi olacak. Kafanızı nereye hareket ettirirseniz, ses ona göre düzenlenecek ve en iyi ses deneyimini elde etmeniz sağlanacak.

iOS 15 ile gelen yenilikler bunlar. Dediğimiz gibi zaman içerisinde daha fazla yenilik ortaya çıkmaya devam edecektir. Biz de bu yenilikleri paylaşmaya devam edeceğiz. Bakalım daha neler ortaya çıkacak ve ek sürprizler gelecek mi?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?