iOS 15: Telefon uygulaması çalışmıyor sorunu nasıl çözülür?

0
145

Telefon simgesine basarak birisini aramak istediğinizde çalışmaması gibi bir sorunla karşılaşmak herkesin canını sıkabilir. iOS 15 güncellemesini yapanların bir kısmı bu sorunu yaşıyorlar. iOS 15’de telefon uygulaması çalışmıyor. Bu yazımızda bu sorunun nasıl çözülebileceğini anlattık.

iPhone’da veya herhangi bir akıllı telefonda, telefonla entegreli olarak çalışan “telefon uygulaması” arama yapmanıza, sizi kimin aradığını görmenize veya gelen aramaları yanıtlamanıza imkan verir.

iPhone’da telefon uygulaması neden çalışmaz?

Telefon uygulamasının çalışmamasının olası nedenleri arasında şunları sayabiliriz:

  • iOS hataları
  • Operatör hataları
  • Bağlantı sorunları
  • Başka bir uygulamadan kaynaklanan karışıklık

Bazen uygulamalar iOS’un dosya sistemine zarar verebilir. Bunu çözmek için en kolay yol telefonunuzu yeniden başlatmaktır. Eğer iPhone’unuzu yeniden başlattığınız halde sorun devam ediyorsa aşağıdaki yöntemleri deneyiniz.

Telefon uygulaması iPhone’da çalışmıyor sorunu çözüm yolları:

Aşağıdaki yöntemleri tek tek deneyip sorunu çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Bir aşamada sorun çözüldüyse diğerlerini yapmanıza gerek yoktur.

Deneme 1: Uçak modunu etkinleştirin. Sonra devre dışı bırakın.

Deneme 2: İPhone’unuzu zorla yeniden başlatın. Bu işleme hard reset denir. Cihazınıza zarar vermez ve verilerinizi silmez. iPhone modelinize göre nasıl hard reset yapacağınızı şu yazımızdan görebilirsiniz:

iPhone hard reset yapma

Deneme 3: Tarih ve saati kontrol edin. Hatalıysa düzeltin.

Deneme 4:  Faturayı ödeyip ödemediğinizi kontrol edin.

Deneme 5: SIM kartı çıkarın ve yeniden takın.

Deneme 6: Operatör güncelleme yapış olabilir. Operatörün uygulamasını kurun ve güncellemeleri kontrol edin. Şu yazımızı da kontrol edebilirsiniz:

Deneme 7: iPhone’unuz güncel olmayabilir. Ayarlar > Yazılım Güncelleme kısmından iOS yazılımınızın güncel olup olmadığını kontrol edin. Güncel değilse güncelleyin.

Deneme 8: iPhone’unuzun ağ ayarlarını sıfırlayın. iPhone’unuzun Ayarlar menüsünden Sıfırla sekmesine bakın. O kısımdaki “Ağ ayarlarını sıfırla” kısmından ağ ayarlarını sıfırlayın. Bakınız: iPhone’da ağ ayarları nasıl sıfırlanır?

Bu yazımızda bahsettiğimiz çözümleri yaptığınız halde hala sorununuz çözülmüyorsa yorum kısmından bize yazın.

 

Önceki İçerikApple Watch 7 Tüm Renkler, Fiyatlar ve Teslimat Süreleri
Sonraki İçerikiPhone 13 Kamerada iPhone 12 Pro Max Modelini Geçti
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?